Автор Тема: Вярна ли е формулата E=mc^2  (Прочетена 134739 пъти)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #75 -: Юни 01, 2020, 10:17:17 pm »
Витане ти убеден ли си, че в този учебник е истината.
...
На публика, която обича да маргазува не може да се обясни, трябва да и се докаже...
Не бе вундеркинд, всички учебници са за кладата. Той дедо ви Фюрера и чича ви от SS ви показаха как става,
ама и на ученици не случиха завалиите...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #76 -: Юни 01, 2020, 10:31:21 pm »
Аха демек и учебниците писани от платон и те са верни по тая логика така ли.
Оооооо извинявай забравих те не са писани в Съветския съюз а в Древна Гърция. Това доказва неверността им.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #77 -: Юни 01, 2020, 10:39:04 pm »
Витане ти измъкна една формулкка и показа корицата на учебник от който си я взел без да кажеш от къде можем да дръпнем въпросния учебник па макар и на руски - руския източник на въпросната преводачка  и даже не каза на коя страница е въпросната формула и как  е изведена.
Аз няма да постъпя като теб ето учебникът от който аз съм я учил физиката има още 2 тома но те не са интересни в случая.
Почваш да четеш още от Лоренцовите преобразувания стр.200 минаваш през следствията от тези преобразувания и ефектите им и стигаш до стр.225 формула 42.10 - просто не ми е възможно да напиша 25 страници формули и обяснения за да те светна как стоят нещата.
Ще трябва да се потрудиш сам но знам, че няма да го направиш понеже много добре знаеш как стоят нещата но не искаш да си го признаеш.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #78 -: Юни 01, 2020, 11:06:00 pm »
Я малко да зачетем подчертаното в червено.
Нещо пак тръгнахме да доказваме, допускайки това, закръгляйки онова.... У лево.
Не можем да доказваме, априори допускайки, че Айнщайн е прав и да продължаваме да доказваме, че е прав.

До колкото знам в СССР, ако като физик доказваш, че Айнщайн е крив, а не прав, най-малкото си подритваш трудовата книжка.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #79 -: Юни 01, 2020, 11:26:42 pm »
Ми нали ти казах да четеш от преобразуванията на Лоренц - там се доказва, че масата на топчето зависи от неговата скорост.Ако искаш мога да ти кача един от десетте тома на Ландау и колектив, където няма такива допускания и си е чиста Релативистка механика,ама надали владееш тоя математически апарат.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #80 -: Юни 01, 2020, 11:37:19 pm »
Не си изкарвам хляба с писане и оборване на теории.
Значи какво казва Айнщайн:

- При мнооо яки скорости масата нараства яко.
- Времето почти спира.

Айде сега, що наистина ме мързи отново да доказвам, че енергията на топчето зависи от неговата скорост, но теглото му зависи само от гравитацията - изнамери формулите, по които
спътниците отчитат Теорията на отностителността на Айнщайн.

Що особено GPS спътниците, яко не я отчитат - "жална им майка".
Съжалявам, мързи ме да чета учебници, които смятат, че няма да схвана Айнщайн и вместо него ми пробутват Толмен (не го зная, не е от наш'то село).

И няма да чета всичко подред, 1-вата засечка ме отказва. Тия теории и преговор на висша математика и физика съм ги оставил за след пенсия. Честно.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #81 -: Юни 01, 2020, 11:52:58 pm »


Айде сега, що наистина ме мързи отново да доказвам, че енергията на топчето зависи от неговата скорост, но теглото му зависи само от гравитацията.
Да теглото му зависи от гравитацията, но тук става въпрос за маса - количество вещество - инертност на топчето - не за тегло.Ти пак ги обърка тия понятия и е ясно защо не разбираш формулата - ти през цялото време си мислиш за тегло - масата не изчезва, когато отлети в открития космос.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 526
  • Невежеството ражда химери...
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #82 -: Юни 02, 2020, 12:01:57 am »
....но тук става въпрос за маса - количество вещество....
Виж с'я:

1. Лека нощ, не ми се мисли на сънлива глава.
2. Количеството вещество като брой атоми ще остане толкова, колкото си е - колкото и да го засилиш.
3. Вярвай си на Айнщайн - пълно или частично. Не ми се занимава.
4. И понеже не ми се занимава - ще дам само ухо на формулите, по които спътниците за глобално позициониране отчитат изкривяването на пространството, времето, масата и каквото там още се сетиш  8)
5. Виж т.1.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #83 -: Юни 02, 2020, 12:40:53 am »
Количеството вещество не се увеличава при приближаване на светлинната скорост но се увеличава инертността на обекта тоест тази допълнителна маса е в следствие нарасналата инерционност затова има и две маси в теорията маса на покой която е количеството вещество и релативиска маса - така е според Лоренцовите преобразувания и това се дължи на крайната скорост на светлината.Можеш да погледнеш извеждането на формулата - до страница 46 - та

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #84 -: Юни 02, 2020, 09:31:33 am »
Цитат
Иначе за формулата си напълно прав де. Аз твърдя, че е вярна защото нещата могат да бъдат нагласени така че да стане вярна. Както и всяка друга абстрактна формула.

Радико, покажи поне с някакъв елементарен пример, как една формула може да се нагоди тъй че да е вярна. защото честно, аз не се сещам за такъв пример.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #85 -: Юни 02, 2020, 09:35:57 am »
Да теглото му зависи от гравитацията, но тук става въпрос за маса - количество вещество - инертност на топчето - не за тегло.Ти пак ги обърка тия понятия и е ясно защо не разбираш формулата - ти през цялото време си мислиш за тегло - масата не изчезва, когато отлети в открития космос.

Щом расте масата като все едно расте и количество вещество, само че тук нещата са малко по иначе, защото всъщност не нараства количеството вещество, а само неговата инертност. Би трябвало да расте и теглото му, защото пак според този релативизъм, тежката и инертната маси, са еквивалент.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #86 -: Юни 02, 2020, 09:45:06 am »
Всички формули се нагаждат, в крайна сметка формулите са отражение на реалният свят, и са написани спрямо него. А не обратното, света да се съобразява с формули. Гелилей и Нютон, а и всеки учен като са правили опити за какво са ги правили, за да изведат формули, след това резултатите от опитите се използват за да се нагодят формулите, те не изникват от нищото. Понякога обаче, тези формули се използват за прдсказване на не известни до този момент явления, по простата причина, че решенията на тези формули са единствени и могат да имат физичен смисъл.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #87 -: Юни 02, 2020, 10:53:11 am »
Щом расте масата като все едно расте и количество вещество, само че тук нещата са малко по иначе, защото всъщност не нараства количеството вещество, а само неговата инертност. Би трябвало да расте и теглото му, защото пак според този релативизъм, тежката и инертната маси, са еквивалент.
Нека да си представим един ускорител на частици - той обикновенно е кръгъл магнитен тороид в който се въртят частиците - теглото(гравитацията) действа напречно на частицата а инерционната сила, която я ускорява е перпендикулярна - тоест инертната "маса" е на 90 градуса и тъй като проекцията и по вертикалната ос е равна на синус  от ъгъла спрямо земната повърхност то синус от 90 градуса е нула.

тоест за теглото можем да напишем уравнението
G=Go + Grel = Go + Minercion*sin(fi) 
При нивелиран ускорител sin(fi)=0 ,ако обаче ускорителя не е идеално нивелиран потока частици се отклонява и се добавя допълнителна маса - вероятно ускорителите имат компенсиращи намотки които да държат снопа частици във идеално хоризолтално положение.
« Последна редакция: Юни 02, 2020, 11:12:24 am от filchef »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #88 -: Юни 02, 2020, 11:03:52 am »
При нивелиран ускорител sin(fi)=0 ,ако обаче ускорителя не е идеално нивелиран потока частици се отклонява и се добавя допълнителна маса - вероятно ускорителите имат компенсиращи намотки които да държат снопа частици във идеално хоризолтално положение.
Скоростите в ускорителя са такива, че частиците нямат време да пропаднат от собственото си тегло.
В ускорителите се достигат скорости над 99.9% от скоростта на светлината. 300 000 км/сек при дължина на ускорителя от няма и 30 км... ако се заиграем с формулите ще разберем, че частицата ще пропада с 0.0000005 мм на обиколка. Половин милионна от милиметъра... А мишените доколкото знам са от порядъка на 1х1 см.

Неактивен filchef

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 158
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vfilchef
Re: Вярна ли е формулата E=mc^2
« Отговор #89 -: Юни 02, 2020, 11:33:00 am »
Скоростите в ускорителя са такива, че частиците нямат време да пропаднат от собственото си тегло.
В ускорителите се достигат скорости над 99.9% от скоростта на светлината. 300 000 км/сек при дължина на ускорителя от няма и 30 км... ако се заиграем с формулите ще разберем, че частицата ще пропада с 0.0000005 мм на обиколка. Половин милионна от милиметъра... А мишените доколкото знам са от порядъка на 1х1 см.
Тук не говорим за пропадане на частицата от себственото си тегло а за факта, че не може да се направи идеално хоризонтален ускорителя и при голямата стойност на релативиската маса от порядъка на Тера електронволти се налагга на всеки няколко секции от ускорителя да се прави корекция щото дори ъгъла да е 89.9999 градуса пак като му сметнеш синуса и го умножиш по тия Тера електронволти си се получава значително отклонение (е значително, значително 100-200 Тев са маса, колкото левия крак на един комар).Въпроса е, че снопа може да излезе от тороида ако няма компенсационна намотка щото прави милиони обиколки докато се ускори до тия скорости.