Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства
Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
GTV:
Всъщност, когато написах че има резон за използване на вакуума в строителните технологии, имах в предвид стъклопакети под вакуум.
http://vestnikstroitel.bg/science/47902_szdadoha-svrhizolirasch-prozorec/
krasias:
Здравей PyroVeso приемам забележката за стиропора но малко не съм съгласен за конвекцията в дюшека, щото при конвекцията топлината отива нагоре и в случая трябва да си стои горе и само малка част да слиза надолу. Това е интересен случай и трябва да направя опит с вода може нещо интересно да излезе. А тоя лаф "вакуум под налягане" и аз го използвам. Поздрави Краси.
GTV:
Пълнил съм един ТСМ-ски дюшек с вода. Понеже беше тъмно син го оставих на слънце да видя каква температура ще вдигне. Значи, около 200 литра ги загря от 14 градуса на 27 за цял ден. Предполагам че може да вдигне и повече, но въздушната възглавница която се образува между водата и стената на дюшека пречи. Голям кеф е да полегнеш вечер на хлад върху топлия дюшек в градината с някоя балабанка в ръка. Иначе за спане не става - ще хванеш морска болест.
valex:
Аз съм ползвал термо боя с керамични 'вакуумни топчета' както я водят. Има по принцип 3-4 вида тука. Продават се даже само пълнежа и си го насипваш в латекса. Мисля, че увеличаваше обема с 60%.
Аз експериментирах с най-скъпата термо боя да изолирам един малък гардероб тип ниша. Понеже нямаше конвекция на въздука, а е най-северната точка от къщата и най-студено въпреки всички изолации правеше мухъл в ъглите. Лятото я боядисах като се предлага с 3 ръце на валяк. Получи се слой дебел окло 2-3мм. На пипане стената си е топла. Понеже боядисах и металните стелажи при тях на пипане не се усеща студенината на метала. За сега тази зима не ми прави мухъл.
Проблема е че излиза към 9лв/м2. Но като сметна ако бях го направил с 5мм изолация с доста по-големия труд смятам, че е приемливо като цена.
PyroVeso:
Valex, колега, значи щуротията все пак работи (винаги ми е било любопитно)! 2-3 мм боя си е сериозна работа/постижение. Има листове Depron с дебелина 3 и 6 мм и площ около 1 кв.м. - полагат се много лесно (буквално за минути) само че... като натиснеш с прът отгоре и се мачка :) т.е. трябва си отгоре замазка, което усложнява нещата.
Краси, да, топлият въздух конвективно стои в горната част на дюшека, но се разстила по цялата му горна повърхност, а тялото ти не я заема цялата - всичко останало е загуби, освен ако не го покриеш с дебел юрган. Освен това ти не можеш да му попречиш на загретия въздух да дифундира надолу и да се меша с по-хладния (знаеш - като пръснеш лекичко парфюм в единия край на стаята, след няколко секунди замирисва и в другия, дори без да си правил вятър...). Та проблемът е комплексен... виж примерно в старите стъклени термоси как са решени нещата - вакуумирано стъкло с огледално сребърно покритие отвътре. Това намалява загубите и от излъчване, връщайки обратно ИЧ-топлинни лъчи към вътрешния обем с чая... В идеалния случай вътрешният обем трябва да е обгърнат с материал, който поглъща всичко ("черен" е) в далечния ИЧ-спектър. Ако направим аналогията с "пълния с вакуум" дюшек - дъното и страничните му стени от вътрешната страна трябва да са огледални, а "тавана" му отдолу, върху който лежиш, трябва да е черен :) Това ще ти гарантира минимални загуби, само че при ненормална цена и сложност на конструкцията... По-добре си метни едно неопреново шалте върху дюшека (като тези за йога) и бъди рахат! :)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия