Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Възстановяване на батерия на лаптоп

(1/3) > >>

mat:
Възможно ли е да се възстанови батерия на лаптоп която в началото е държала 2 часа, а сега само 30 минути?

ilia_92:
С нова :). Най-евтино излиза като я отвориш и вземеш нови батерии и си ги смениш сам.

mat:
Нова = 155 лв.
Знам, че може да се възстановяват стари автомобилни акумулатори, но ако лаптопските батерии не могат, изтрийте темата.

Радeв:
Батериите на лаптопите имат контролер който брои циклите. В зависимост от броя на циклите батериите започват да се зареждат до все по-ниски напрежения + някакъв инжинерен аванс.
При смяна на елементите задължително е препрограмирането на /нулиране/ eeprom-a на този контролер./Иначе няма да зарежда новите елементи до край => и с тях ще държи колкото със старите./
Ако нулираш контролера без да смениш елементите има опасност да прегреят/подуят/запалят елементите.
Когато лаптопа е за зарядно е хубаво да изкарваш батерията. И да ограничаваш броя включвания изключвания към зарядно /защото брояча си цъка/. А разредждането до 0 не е полезно за самите клетки.
Статистиката показва, че една литиева батерия зареждана до 70% от капацитета си живее около 10 години, а до 90 - 3 г.
Аз лично не съм рециклирал батерия  на лаптоп, но съм чувал от запознати хора, че контролера най-често се програмира по шина I2C и е желателно елементите да се подберът с еднакъв капацитет /с тестер/. Има батерии чиито брояч не може да се нулира и се прибягва до по-груби методи.

Аз ползвам едно EeePC 901 от над 2 години, батерията му вече на 25-30% e заминала. След като окончателно спре смятам да опитам да я изцедя - върна брояча на средата цикли или зареждам със външно зарядно следейки температурата на елементите.
+ пиезо датчик за издуване на всеки елемент - шега разбира се ;)

За най-просто евтино  и ефективно решение, ще си взема едно акумулаторче 7Ah в специален джоб на чантата. Със DC/DC преобразувател ще смъкна напреженито на 7.3V и ще си свиркам, а лаптопчето ще държи по 15 часа.

gotiniq7:
Преди няколко месеца сменявах елементите на моята батерия. Имах от съвсем друг модел под ръка, която се наложи да разрежа с ножовка, оставих разбира се моя контролер който беше запаметил 20 минути работа, прочетох на няколко места как се процедира в случая  и попаднах на следната информация която за радост подейства. Прави се нов план на захранването в който се премахва хибернацията, заспиването и изключването при ниско ниво на заряда, зарежда се батерията докрай, и се оставя да работи до изключване, така контролера засича новата батерия. Процедурата се повтаря 2-3 пъти и готово. Няма гаранция че работи при всички марки и модели

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия