Форум > Продавам/купувам, магазини за електроника, магнити, части и др.

Високоволтови кондензатори

<< < (2/17) > >>

caduceus:
Благодаря на всички,
май ще пробвам с бурканите  :) Някъде четох, че еднолитров при тестове излизал към един микрофарад /моля да ми простите невежеството/. Мисля да направя само външната обвивка с алуминиево фолио, а вътрешния електрод да е солена вода. Няколко дървени щайги с по 12 бр вътре ще свършат работа предполагам  ;D Подобна конструкция с ползва и при домашни Тесла трафове и:
1. е почти без пари
2. пробивното напрежение на дебело стъкло е достатъчно
3. елементи има - само трябва да изпия компота  ;D

Поздрави!

ПП
Относно Доналд Смит, мисля има доста заблуди. Тия страшни високочестотни и ВН токове са една от тях - нещата са вероятно по-прости. Не си спомням в някое от видеата на Дон да се акцентира на такива проблеми - повече ударението е на резонанса и преобразуването на "магнитния" поток в електричество. Така че - смело към бурканите! Още повече че лайденските стъкленици задържат вътре в себе си од при ВН импулсно зареждане, справка - барон фон Райхенбах

mi68:
Колегата Кадицеус поставя задачата некорекно и отговорите са неясни. Голям проблем е тока на отместването. Пример от практиката ми: трябваше ми кондензатор няколко пикофарада на 1200В честота около 30 МХц, използвах парчета кабел и поетилена грееше като микровълнова печка, принудих се да ползвам паразитни капацитети на лампите. Имам умножител на 50Хц с стирофлексни (полиетилен )кондензатори  220 нФ/630В 10 броя. Не бях разредил кондензаторите и ме удари ток, 10 минути ми се стегна сърцето но се оправих. Това се случи заради немарвивост и рутина, предишния умножител бе с 1мкФ/630В хартийни и имаха утечка и бързо губеха заряд. Лайденската стъкленица е високочестотна и високоволтна но за големи капацитети нестава.
Електролитните кондензатори са за пулсиращ ток. Лесно се вижда, че енергията на 60мкФ/5000В е 750 Дж. Ако енергията се освободи за една секунда имаме 750 Вт, при 0,1 секунда имаме 7,5 кВт лесно може да има илюминация експлозия. Кондензатора няма вътрешно съпротивление и тока се определя само от товара.
Ако се вземат 10броя електролитни кондензатори 470мкФ/400В имаме батерия 47мкф/4000В

vitan:

--- Цитат на: mi68 в Декември 04, 2010, 04:01:25 pm ---....трябваше ми кондензатор няколко пикофарада на 1200В честота около 30 МХц...
--- Край на цитат ---
И на мен ми трябва такъв, но няма. И в склада няма. А и старшината не дава :)


--- Цитат на: mi68 в Декември 04, 2010, 04:01:25 pm ---Ако се вземат 10броя електролитни кондензатори 470мкФ/400В имаме батерия 47мкф/4000В
--- Край на цитат ---
Да де, ама за 50 херца. Реалните кондензатори за разлика от идеалните имат и вътрешно съпротивление, и ред други параметри, отдалечаващи ги много от идеала :) А като ги връзваме последователно ги СЪБИРАМЕ, както събираме и капацитета.

teofilius:
  Нещо което може да се вземе в предвид при направата на кондензатор с голям капацитет е увеличаването на повърхността на електродите. За целта могат да се напръскат с графитен спрей. Графит или въглен се използва при суперкондензаторите. Мога да си го представя като, маслен съд с цилиндри от алуминиево фолио или тънка ламарина покрити със графитен спрей.
  Ако кондензатора е последният в схемата на Доналд Смит то там няма резонанс тъй като, напрежението на изхода се изправя от диоди.
  Дори да имаш високоволтов кондензатор с голям капацитет, то не виждам как ще работи на висока честота. 
  Във форума на матрицата има един ВалераИванов(не е нашия Варели с Инкомпа). Та той споделя че е постигнал КПД над единица при принцип сходен  на Доналд Смит. Някои от основните принципи на които, набляга са че управляваното напрежение на входа трябва да е над 600 волта. Другото е ВЧ , неизползване на магнитопровод и др. за които интересуващите се могат да научат в постовете му.

mi68:
Според мен има някой неяснотии. Търсенето на голям капацитет на кондензаторите какво се цели? Количествените натрупвания водят до качество каква е разликата между 50пФ/5000В и 50мкФ/5000В смисъл какво се променя? Както сме писали свободната енергия се разбира вечното движение на ИН и ЯН от КИ (ЧИ). От тук трябва да се търсят противоположности, а не количество 50мкФ/5000В. Импулсните методи как се връзват с тази концепция? Ако енергията КИ е непрекъсната то импулсните методи са противоположност и вървят. По-вероятно КИ да е с импулсен характер и трябва да се търси резонанс. Това е отклонение.
В радиотехниката най-хубав диелектрик е сух въздух и най-стабилни кондензатори са въздушните. С лайденските стъкленици трябва да се внимава стъклото се загрява от тока на разместването. Най-добре е диелектрика да се пробва в микровълнова печка да ли се нагрява от високата честота и напрежение. От мой опит тънкото стъкло на електрически крушки се загрява, от лекции на Тесла стъклото се стопява при честота 15кХц нагоре и имал сумати пробити (стопена дупка в балона) електрически крушки. Имаме две противоречиви изисквания стъклото трябва да е дебело но капацитета на кондензатора е малък.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия