Форум > Продавам/купувам, магазини за електроника, магнити, части и др.

Високоволтови кондензатори

<< < (5/17) > >>

mi68:
Стъклото се зарежда положително т.е. отдава електрони. Алуминият е най-добрият метал за зареждане с положително електрическво (изключвам алкалните елемети от литий до цезий). Явно се отдават електрони и водата се наелектризира отрицателно. Казвам Ви диелектрика грее от високо променливо напрежение. Ако кондензаторите се ползват за постоянно напрежение никакви проблеми. Трябва да сложа шише от шампанско в микровълнова печка да видя да ли се загрява, ако има вода със сигурност ще се загрее?

caduceus:
mi68
Нещата са вероятно много прости, по-добре не ходи в тия дълбоки физични теоретични дебри... Спорно е дори има ли такова нещо като електрон и т.н. - виж например Лийдскалнин. Аз подхождам от гледна точка на експеримента - например установено е от Яблочков, че при едно разположение на полюсите на лайденската стъкленица и при импулсно зареждане имаме 200 %овърюнити, а при обратното - не. Това е все едно в един случай да наливаш вода вътре във бутилката, а в другия - отвън. Съответно имаш и нямаш вода. Понеже оргонът има флуидни свойства и се натрупва в електростатично заредени л. стъкленици, особено отвън като са с алум. фолио, а освен това в голяма концентрация се превръща в ел.заряд - ето ти елементарно обяснение откъде идва двойното КПД.
Променливия ток не става за това, така че не си пъхай шишето в микровълновата - няма смисъл.
Какво е токът от моята гледна точка и как влияе на СЕ генерацията? Примерът отново включва подобна аналогия - ежекция на флуид става най-добре чрез пулсираща струя. Нека тя да представя ел.ток, а ежектираната - студеното електричество или оргон. Всяко импулсче увлича в ежектора допълнителна порция флуид и КПД на системата нараства 2.5-3 пъти повече от това на непрекъсната струя. Доказано с опити при реактивни двигатели. Ако вземем да пускаме импулси в двете посоки, ще има резултантна струя която се движи насам-натам противоположно и няма да ти мръдне джетът  ;D Тоест в случай с електричеството СЕ няма как да стане с променлив ток - само топлина и загуби. Това е мое мнение, естествено всеки има право на негово - но усложняването не води обикновено до истината
Поздрави 

giunal:
Здравейте , и за много години на всички съфорумци. Искам да споделя и своя опит в това отношение. Имах същият проблем преди 5-6 месеца и го реших по следният начин. От фирма за вторични суровини закупих за около 20лв. 10кг едностронно фолиран стъклотекстолит с различни размери но с еднаква дебелина на листа. И си направих донастройващи кондензатори. Прекрепвам и малко информация за начина на сглобяване. Характерното за така направените кондензатори е че имат много добри честотни характеристики, малки загуби и високо пробивно напрежение(до 30кV/1mm) както е обяснено в справочните данни. Пък и са на достъпна цена. Единственият недостатък  са по-големите размери и това че не са компактни но за толкова пари .........
Само да добавя че се поставят както е показано на картинката но без да се поставят пласмасовите листи, от тях няма нужда защото стъклотекстолита е едностраннофолиран. Просто листовете се нареждат един върху друг по показаният начин и готово. Връзката между оделните листове(откъм едната страна) съм направил от меден многожичен проводник с диаметър на жилото 3мм и изводна дължина около 30см.

EDM electronics:
Хитро си го измислил giunal  ;).

    Аз не съм си играл да си правя такъв високоволтов кондензатор, защото не ми е трябвал досега, но бих дал моята идея за такъв:

    Алуминиево домакинско фолио се продава навсякъде и то с достътъчно голяма дължина 10-20 м. Трябва ни само хостафанова изолация. По спомен, най-тънката, която се продава издържа 7 кВ. Ако се сложат два пласта отива над 20 кВ. Такава изолация се продава в ония магазини, които продават и меден проводник за ел. двигатели и трансформатори. Изолацията е безцветна, като фолиото с което фиксират яките на ризите.

    Идеята е, че може да се навие кондензатора, като фабричните (като цигара), да се направи за каквото напрежение е необходимо, а с развиване, фино да установим капацитета с уред-капацитетмер.

    Един такъв кондензатор ще излезе много под себестойността си от фабричен еквивалент!  ;)

Радeв:
Днес пробих 3 5kV кондензатора. Сложил съм им напреженов шунт паралелно на електродите но .... след работа на искрището загряват и пробиват.....
Та се принудих да си навия кондензатор. Първо пробвах за диелектрик да сложа кадастрон, нямаше пробиви но имаше диелектрични загуби.
Най-добре се получи със полиетилен от 2.5л шише. Изрязах 2 ивици полиетилен + 2 ивици алуминиево фолио, навих ги на PVC тръба 3см и се получи супер як кондензатор. Като има една тънкост. На алуминиетите ленти трябва да им се направи единичен подгъв на всички ръбове, както и ъгълчетата да се загънат навътре.  Въпреки че бях наясно че може да избие от ъгълче, го подцених и точно това се получи и направи дупка в полиетилена....

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия