Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Разлагане на водата
Малко помощ за ННО в двигателя.
mzk:
Здрасти Кокал,
За съжаления хляб в тази работа няма. Работата за изработване на качествена клетка е прекалено много. Това занимание може да има само научна стойност (никак не е малко). Произведеното количество газ от електролизер е мизерно.
Направих ревизия на калкулатора си и се оказа, че съм изчислявал погрешно фарадеевата ефективност. Тук има и други теоретични проблеми, които са пропуснати с годините, и представляват интерес за точното измерване ефективността на клетката. Тях сега няма да коментирам.
По твоя въпрос - пиши какъв тип точно е клетката. Ако е серийна клетка, най-добре регулирай тока чрез напрежението. Винаги помни за границата от 2 волта (грубо) за клетка. Ако искаш да протича по-малък ток, намали напрежението. Това в нормални условия може да се направи с автотрансформатор (още един източник на загуби) - в гараж или където с работи. За регулиране на напрежението на клетката в автомобил, ще трябва да се изкажат колегите. В момента ми се губи просто решение.
Не знам с какви условия разполагаш за опитите. Може би няма да е зле да провериш темите за реактора на Пантон. Прегледай и темите за синтез на горивата.
kokala:
Клетката е суха от ламели неръждаема стомана с О рингове между тях http://www.youtube.com/watch?v=6Q4H9C8N2LY подобна на тази.
Като е захранена +NNNN-NNNN+NNNN-NNNN+ , явно номера с тока няма да мине като чета постовите ви. Не мога и да променям концентрацията защото това е необходимата за да работи както трябва . Относно тока, се притеснявам от загряването. Сега няма да загрява защото е студено времето проблем ще е лятото. Но има и вероятност да не загрява така или иначе от тези 60 вата за час не вярвам да остава много за да топли електолита :) . За 20 мин по принцип не загря изобщо.
Така и никой не ми подсказа какво да очаквам като ефект икономия или нищо. Все пак за това съм се захванал. Ако ли пък не може поне една печка да направя :) или да си правя бомбички за риболов :).
Колега mzk идеята за пантон ще е следващата за реализиране , но няма да е за кола . Пиролизата наистина си струва заниманието , но мисля ,че да се ползва за отоплени или някой генерато е най-добре.
Надявам се да приключа следващата седмица с бъблара и да направя една 2 разходки до София и да видя има ли хляб в тази работа или няма.
Моля да се включи някой колега с опит , някой който си кара с генератора под капака :)
Хубав уикенд на всички.
vitan:
Гого55 навремето беше спретнал нещо подобно, но после обяви колата си за продан… Причини не спомена освен многото километри, но сега не се чува да се занимава с подобни неща.
Ефективност в горенето се вдига, като в пламъка се вкара плазма. Т.е. трябва браунов газ малко, но малко, защото той прави чиста имплозия, а не експлозия. Как се отразява това на двигателя не знам, а за моята малолитражка на газ изобщо не искам да знам :) Проблема със загряването е сериозен и може да докара много беля. Даже бум! Ако си купиш книгата на проф. Юл Браун за брауновия газ – там има няколко електроники, които вкарват браун газ-генератора в стабилен режим. Включително и температурен. И в бълбучника само вода!!! Това, което в книгата май е пропуснато е, че тази вода от време на време се сменя, защото се пълни с електролит от изпаренията!
ШИМ както каза колегата е решението. Имаш малко загуби, но брауновя газ със сигурност се ‘кефи на импулси :) Ти си. Схеми из Нета бол, но гледай да са за твоя ток и да не са над 1 kHz, защото ще дигнеш загуби. Тока ти е по-голям, а се иска майсторлък и вярно оразмеряване.
ilia_92:
Малко размисли (без страсти) - ННО-то гори с много висока скорост - ще ти се получава по-добро изгаряне на бензина, защото на микроскопично ниво той влиза под формата на капки, а не идеална гориво-въздушна смес; Същия газ гори с висока температура - вдига се температурата на изгорелите газове, което води до разширяването им => по-добра работа, по-висока мощност.
Проблеми: Главата на двигателя, както казаха преди мен, е от алуминий, а в ННО-то ВИНАГИ има поне малко изпарение от електролита, което за отрицателно време ще ти скапе двигателя. Идеята ми е да сложиш филтър/арестор/мрежа или нещо подобно по пътя на газа - алуминиево готварско фолио навито в тръбичка, нарязано на лентички и всякакви такива комбинации (трябва да го патентовам :P), което може да ти играе и ролята на арестор и да отстранява NaOH с цел да си запазиш двигателя. Проблема е че се отделя водород, което не е чак толкова зле.
За широчинно-импулсната модулация (ШИМ) - TL494 според мен ще ти свърши добра работа (за повече инфо виж схемата на http://www.datasheetcatalog.com) да не кажа идеална, ще имаш и обратна връзка, която по елементарен начин регулира ефективната стойност на накъсаното напрежение и от там - тока, който ще трябва винаги да следиш, освена ако не измислиш някоя по-сериозна електроника. Ако искаш мога да ти пратя малко теория за ШИМ-а. Успех!!!
И НАЙ-ВАЖНОТО - да не забравиш да споделиш ;)
kokala:
Благодаря много за инфото колеги , и за бързите отговори. Има ли някоя готова платка или хоби кит за да ми свъши работа , че от бая време не съм се занимавал с чертаене на платки и сглабяне на купчинка елементи :) . Бълбучника ще се оправи и това ,че водата се сменя го знам , надявам се да се похваля за резултата скоро.
А за алуминиевото фолио сигурна ли е работата , понеже заради алуминиевия окис очаквам да не реагира на NaOH , но още утре ще бодна един лист в буркана с сода каустик и ще видя ефекта :).
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия