Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.

<< < (2/6) > >>

Seeker:
Защо трябва да сменяш възбуждането ? Ротора на алтернатора си е добре направен и не е необходимо да слагаш магнити. От оригинален 500Вт алтернатор можеш да извадиш около 3кВт , без да променяш ротора. Само махни регулатора на напрежение и смени диодите на изправителя с такива за по-високо напрежение. Така в зависимост от тока на възбуждане и оборотите ще получаваш напрежение от 12 до 70В  и ток до 60А .  След това ти трябва инвертор, за да го обърнеш в променливо 220В. Ротора потребява около 2% от изработената енергия.

emm:
Колега Jaret, добре си се справил с ротора, но тези резултати които си написал са много ниски.
Алтернатора трябва да го развъртиш на по високи обороти, с бормашина.
Напиши повече информация как правиш замерванията, какъв е ротора (алумин, метал, пласмаса)
Откачи диодният блок от статора и замери самите диоди да няма изгорял диод.
Премери самият статор да не е пробил към корпуса.
Аз също работя по тази тема, но с ел.магнитно въртящо поле вместо ротор.
Успех.

mzk:
emm, струва ми се нереално, при измерване на намотката директно, да получава 0,3 волта при 200 оборота. Та дори 0,0. Според мен има някакъв генерален проблем с измерването...

Jaret, съжалявам за глупавия въпрос, но правилно ли поставяш уреда? Напрежение се мери паралелно, а ток - последователно на веригата. При измерване на напрежението трябва да сложиш сондите на уреда върху краищата на намотката, да го включиш за измерване на променливо напрежение и да видиш какъв е резултата. Така ще имаш показания за напрежение при празен ход.

Jaret:
Днес опитах нещо ново. Понеже цялата система си отчита, че работи нормално - изправителния блок работи, статора не дава на късо(за кието не мога да съм 100% сигурен) приех, че магнитите ми все пак са твърде слаби за желания резултат.

Затова ги групирах по 4, в две пачки. Нямам уред за измерване на магнетизъм, но компасът се завърта към тях от много по-далече.  :)  Получи се ротор с два полюса, но много по-силни. Снимка долу.

Сглобих и при 200об/мин вече нищо не получавам.  ???

Затова продължавам опитите с нов корпус - 600W 220V електромотор, който извадих от един хидрофор.
Мисля, че този мотор е а-синхронен? Ротора му е просто един цилиндър от ?силициева? ламарина.
Вложих два магнита в ротора (направих дупки с дрелка) и след завъртане на ръка уреда показа 3 волта.
Този е по обещаващ, но незнам как да разположа магнитите най-добре.



Seeker:
@Jaret
200об/мин е много малко. Нормално алтернатора работи от 3000 об/мин нагоре ( оборотите на двигателя х2 ) 

Защо все пак искаш да ползваш  магнити, а не нормалното електро възбуждане? Даже има начини да се свърже  асинхронен двигател като генератор, без да се преработва ротора.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия