Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти
Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
Seeker:
@ weka
Класификацията на компресорния двигател е синхронен трифазен електродвигател с ротор с постоянен магнит. Същото като алтернатора, но с вече поставени магнити ;) . По данни от линка мощността е над 2кВт, значи тока е поне 12-14А при напрежение 250-280В от инвертора. 100 об/мин е много малко, пробвай с 1500 или 3000 об/мин. Но трябва да се тества под товар, например една печка с реотани на 2кВт и така да се замери характеристиката в генераторен режим. При развъртане и възбуждане с постоянни магнити, ако няма включен товар, индуктираното напрежението става над допустимото и може пробие изолацията между намотките.
TINI:
Колеги, извинявам се , ама много занаятчийски го давате. Множко време се отдели за ел. генератора което е най лесната част в проектирането на един ветрогенератор. Първо трябва да се изследва ветроенергийния ресурс. Второ, избор на ротор/за вертикално аксиални ротори максималното теоретично КПД е между 25-35%, а за хоризонтално аксиален ротор с три крила е 59% /. Трето- редукция и стабилизация на обороти/ много важна част за качеството на електроенергията/ . На четвърто място любимата ви ел генераторна част. Пето- обработка и трансформация на ел.енергията. И не на последно място проектиране на кула. В зависимост от изискванията към качеството на електроенергията, цената на съоръжението може да варира в широки граници.
Моят съвет е да разработиме бюджетен ветрогенератор който да се ползва за отопление.
Jaret:
--- Цитат на: TINI в Ноември 16, 2010, 06:43:21 pm ---ел. генератора е най лесната част
--- Край на цитат ---
Щом е най-лесната част кажи от къде да се намери за най-малко пари, възможно най-подходящ.
А вятърния ресурс няма какво да се мери защото го имаш такъв какъвто ти е в двора. Ако направиш ветрогенератора за за мн малко пари, колкото и да ти произвежда си е безплатна енергия.
Нека се даде на ентусиастите инжинерна свобода да проектират и изградят с най-удобните за тях материали, а ние да им помогнем да извлекат ел.енергия - именно от къде да вземат евтин и ефективен генератор.
Явно от климатик е добър вариант. Тук наблизо има някаква морга за климатици. Ще ида да я проверя тея дни.
Seeker:
@ TINI
Третата ти точка куца - отдавна не се прави стабилизация на оборотите! Контролерите поддържат максимални обороти на винта, а изходната честота е стабилизирана от инвертори. Така КПД и извличаната енергия е максимална за конкретната ветрова обстановка. А за отопление не ти трябва стабилизация на честотата. На реотаните им все едно с 30 или 70 Хц ги захранваш.
@ Jaret
Ако ползваш двигател от климатик, обърни внимание на лагерите. Някой агрегати са с плъзгащи лагери и се мажат от маслото в фреона. Като се извади двигателя може да се наложи да смениш лагерите.
Виж това видео, как един румънец преправя ротора на алтернатор с постоянен магнит. http://www.youtube.com/watch?v=P5I2JCwlFDY&feature=related
TINI:
Уважаеми SEEСER, показвате добра информираност, но сте пропуснали да отбележите че става дума за ветрогенератори от последно поколение, с мощности над 1мегават. За сведение цената на 1 киловат инсталирана мощност, от този тип генератори,надхвърля 1300 евро. Сам разбирате че тази цена е на светлинни години от 50-те лева на JARET.
Уважаеми Jaret, един светъл ум беше казал, че простото е гениално. Няма никакъв смисъл да хвърляш време и пари, да се опитваш да произведеш от скрап някакав супер ефективен ел. генератор. Просто се разходи до Метро или Бриколажа, и там ще намериш едни бензинови агрегатчета с мощност 600-800 вата на цена около 150 лв. С този еднократен финансов акт забравяш за проблемите свързани ел. часта по твоя проект, като ще можеш да се съсредоточиш в изработката на редукцията и ротора на ветрогенератора. Успех.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия