Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.

(1/6) > >>

Jaret:
Въпреки, че има още една подобна тема, започвам нова за да не прекъсвам разработването на колегата и за да публикувам своята независимо.

Преди 2 години се преместих на много ветровит хълм и от тогава се запалих по вятърната енергия.

Поставих си за цел да направя генератор за 50лв около 500W средна производителност.
Дори да похарча 200лв за разработването, да е възможно и за 50лв да се направи следващ път.
А след това да публикувам безплатно как се прави в подробности.
До сега всеки, който чуе целта е скептично настроен.
Да разкажа първо прогреса си до тук

1. Още същия ден намерих динамо от Лада за 15лв и замерих всички връзки и диоди - оказа се работещо.(снимка долу)
2. Поръчах 14 много силни неодимови магнита - 20лв (снимка долу)
3. Поръчах на кварталния стругар едно барабанче за да подредя на него магнитите в ротора. - 3лв (снимка долу)

Jaret:
Залепих магнитите за барабанчето от снимката с епоксидно лепило.
Махнах от ротора пръстените, челюстите и намотката - остана само ос и два лагера.
Сложих барабана с магнитите на мястото на намотката на ротора. - за съжаление нямам снимка.
Всичко стана идеално точно и здраво, като произведено в завод.
Но при въртене с дрелка мултиметърът не показва повече от 0,3V прав ток.

Реших, че може би магнитното поле не се затваря през статора а през самия ротор и затова днес отрязах горната и долна периферия на барабана, който е на снимката. Така само единият полюс докосва ротора, но ефекта е пак същия - 0,3V DC при въртене с дрелка.

Магнитите са много силни, но не знам все още защо резултата е толкова смешен.
Ротора се получи като ето този на прикачената снимка, а всичко друго е стандартно.

Къде според вас бъркам?

П.С.
Идеята ми дойде от ebay - вижте резултата ако търсите "permanent magnet generator alternator"
Излизат стотици преработени алтернатори, като всички ползват на GM някакъв корпус защото е най-рапространен => най-евтин там. По същия принцип тук ладови алтернатори могат да се променят само да се знае принципа. А той уж е прост - неодимови магнити на ротора - но не работи само така :/

mzk:
Здрасти Jaret,

Приветствам желанието ти да се занимаваш с чиста и алтернативна енергия (за в бъдеще и с по-интересни проекти).

Можеш ли да дадеш повече информация за измерването. Написал си 0,3 волта прав ток. Това е доста неправилно - напрежението може да е 0.3 волта, не токът.

Дай информация как точно измерваш. Създаденият ток от алтернатора е променлив (освен ако не мериш след диодите). Ако можеш дай и схема точно как правиш измерването.

ПС: Не се притеснявай за алтернатора. Имам такъв, който с радост бих дал, стига опитът да се опише подробно във форума.

gotiniq7:
Много важна подробност- полюсите трябва да се редуват N S N S N S .... Възможно е и само S или само N но тогава не трябва да са един до друг, а на някакво разстояние.

Jaret:
gotiniq7 - Подредени са N S N S - 12бр последно. Даже с компас си ги намествам.

mzk - Малко съм неграмотен с тока :) По образование съм строителен техник, а скоро и юрист. Но малко като Хенри Форд интересите ми ме бутат в непознати води.
Алтернатора си е с вграден изправител/диоден блок и си има две клеми, които аз мисля, че са + -. Закачам мултиметъра там и завъртам с винтоверт(с около 200об/мин?)
Сега последно махнак диодите и замерих всяка от трите фази по този начин, но резултата, ако е имало такъв е бил във стотиците и ми изписа 0,0V AC

Savana (от ЛС) - "написа Ноктовидната форма на  железната част от статора далеч не е случайна". Във ръководствата, които съм си свалил навсякъде махат ноктовидната част и аз дори я изгубих. Публикувам няколко снимки на преработени ротори, които съм опитал да имитирам и се продават за работещи.

Ето това ръководство опитах да следвам най-вече:
http://www.windstuffnow.com/main/gm_alt_mod.htm

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия