Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Малък вертикален ветрогенератор на cesi

(1/5) > >>

cesi:
Реших да си направя малък вертикален ветрогенератор.
Вече дадох 1000лв на един техник за начало. Уговорката  ни е да струва 2000лв
максимум. Става въпрос за 4 киловата. Ветрогенератора е с  пилон от 2 метра.
Витлото от поликарбонова плоскост , с размери височина 2 метра и диаметър 1 метър.
На витлото ще бъде сложена  ремъчна шайба . Тя с ремъци ще върти 2 или 4 динама
от трактор или кола още не ми каза. Но разбрах , че са българско производство от
 Елхово или Сливен. Идеята му е ремъчната шайба на витлото да е голямо а на динамата
малки. С едно въртене на витлото динамата да правят 8-10 оборота. Поне така се
разбрахме. После ми обесни , че ще сложи малко акумулаторче   /незнам точно /
 и контактор за изходното напрежение. Предполагам , че не ме е подвел
Витлото е с формата на така наречените Хеликс. Мислите ли_, че моята къща ще се
захранва от това изобретение наречено самоделка.

Бележка от администратора: за да е лесно четимо написаното е нужно да се спазват някои правила. Моля прочети този линк: https://mazeto.net/index.php?topic=4200.0 Обърни особено внимание на поставянето на интервали около препинателните знаци. Не на последно място, едно от условията за регистрация във форума е грамотно писане!
mzk

viper:
Направи си уговорка с майстора ти, ако не изкара 3 киловата поне, да ти направи ресто на парите. Вертикалният генератор е най куцата конструкция, с най ниско кпд. Предполагаемата мощност ще е около 800/1000 вата максимум. Съжалявам че, така те порязвам... но трябва да сме реалисти.

cesi:
Благодаря за отговора. Много много ме успокои. Защо ще произвежда
само 1 киловат не ми е ясно , при условие , че ще са сложени 4 броя
динама. Това при слаб вятър ли ще е или при зимни условия .

viper:
Ами защото,вложената сила от турбината няма да отговаря на 4 квата. Ако ще и 100 динама да сложиш ,само ще намалиш кпд на системата поради факта че ще има, повече триене и по голямо натоварване от страна на алтернаторите. Оптималният вариант за за тебе е 1 алтернатор с изходен ток 100 А. така при максимално развъртане, изходните киловати ще са 1440 вата и то само и единственно при номинално развъртане. А и с малко акумолаторче няма да стане. Трябват ти минимум 4 акумолатора по 160амперчаса.ж Освен това ще ти трябва и електроника която да управлява цялата тая система. Какво правим ако има буря и турбината се развърти повече от колкото трябва?  За целта се поставят реотани които се включват кум изхода на алтернаторите за да натоварят системата и от там да намалят оборотите при нужда. Не е чак толкова проста работата.Наистина питай майстора ти,колко ветро генератора е направил през живота си, и какво мисли за по горе посоченото от мене. Един алтернатор започва да произвежда ток след 800 оборота на ротора си като номиналният изходен ток е около 3500 оборота. Сметнали сте че, на 1 оборот на турбината алтернаторът ще прави 8..10 оборота. С дадената от вас постановка трябва да развъртите турбината за да започне ефективна работа на  100 оборота за да се инициира процеса на генериране и да постигнете развъртане на турбината от 350 оборота за да има максимален изходен ток. Представи си ги тея 350 оборота какъв екшън ще са турбината и какво изпълнение трябва да е,  за да издържи на натоварването. Оптималният вариант за вас е да позвате динамо, то почва да произвежда ток от самото развъртане. Затова при ветро генераторите се ползват динама а не алтернатори.

Savana:



Най глупавото е да даваш съвети. но ето виж какво е съществуващото положение в момента с вятърните турбини и покажи ги на майстора и питай го кое той в момента ти строи:
http://en.wikipedia.org/wiki/Propeller
http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_turbine
http://www.youtube.com/results?search_query=wind+turbine&aq=f


Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия