Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер

Детектор на инфразвук

(1/11) > >>

vitan:
Колко е вреден инфразвука го пише и в „Изгубените открития” на Джери Василатос. У нас най-вече го има до строежи, до дискотеки, натоварени пътища и най-важното: най-често достатъчно време преди земетресение.

Този ми проект бях го оставил за неопределеното някога, но е полезно човек да има включено такова устройство в къщи. Не е ясно кой болен мозък ще реши да ползва терена за нек’ви многовариантни HAARP постановки, а и България е земетръсна зона.

Ако на някого му е интересно, може да спретнем някакъв детектор. Има фабрични такива, но цената им е голяма. Идеята ми е следната:

Микрофон за НЧ >> НЧУ >> НЧФ >> АЦП на MCU и оттам през MCU >> LED display за честотата и говорител за аларма

Нямам опит с АЦП на микроконтролер, макар и да има доста инфо по въпроса. Вероятно може да се замени с компаратор, но намалява миниатюризацията.
1 - 25 Hz граница мисля е добре. Ако някой има идеи, да драска тука :)

Дори теоретично постановката може да спаси нечий живот/животи - така че има смисъл. Колкото до здравето, дългото стоене на инфразвук освен психясване, води и до други проблеми. А инфразвука не се чува...

Seeker:
Аз бих разширил малко границата на инфразвука : от 0,1Хц до 40Хц. Приемника представлява надут балон с залепени по обвивката тензодатчици или  електронен датчик на налягане от електронен вариометър/висотомер/барометър, или датчик на налягането на входния колектор на автомобил. Получените колебания ще усилят, филтрират и после да се подадат на няколко NE567, PLL тон детектор, настроени на  определени честоти, така че да се покрие целия банд. От всяка схема излиза светодиодна индикация, така че при прехвърляне на допустимия праг да светне диода. Мисля  че това е най-опростения вариант на инфразвуков индикатор.   

vitan:
Да, може с някакви уреди за измерване на налягане, ама става сложно, а и всеки ли му разбира?

Освен написаното по-горе, инфразвуковия детектор може да алармира срещу психотронно оръжие и по-важното: срещу кражба. “Преодоляване” на стъкла, врати и стени. Няма подходящи микрофони за толкова ниски честоти, но ако се използва микрофон, той трябва да покрива 20 Hz.
Вероятно говорител с лека широка мембрана може да свърши работа. Но и 2-те да се прекарват през електролит поне 10 000 uF ! Усилвателя-НЧФ го има на картинката. Ако няма да се прави разработка с MCU, то сигнала може нататък да отива за честотомер, а след някакъв амплитуден детектор – към аларма. Аларми под слънцето всякакви. Като цяло проекта е очертан достатъчно за направа. Ако има някакъв интерес, ще сглобя схемата като чертеж.

vitan:
Продукта ми е стар и затова пиновете на ОА трябва да се проверяват и коригират. Иначе мисля става ясно (дали?) кое и как. Ако има въпроси – отговарям. Иначе най-добре човек сам да си направи датчика: от лека бобинка, голяма лека мембрана и няколко магнита от HDD. Схемата няма да я правя скоро. Ако някой я прави и има проблем – да свирка :)

Схемата така както бях я направил няма да тръгне 1:1... Затова я махнах.

Seeker:

--- Цитат на: vitan в Юли 01, 2010, 08:13:59 pm ---Да, може с някакви уреди за измерване на налягане, ама става сложно, а и всеки ли му разбира?............

--- Край на цитат ---

Не е сложно, има готови модули които се захранват на 5В и вадят напрежение от 0,2 до 4,8В пропорционално на абсолютното налягане. Работят с максимална честота на промяна на налягането 500Хц. Чувствителноста е 4,4мВ на хектопаскал. Виж файла. 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия