Автор Тема: Новини за електромобили  (Прочетена 187615 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #180 -: Януари 24, 2021, 11:11:55 pm »
Ако на мощна кола не ограничиш ускорението, къса полуоска и чупи карета - това се има предвид, не спирачки и т.н.

Освен това има разлика и в маховика и съединителя.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #181 -: Януари 24, 2021, 11:33:37 pm »
Ако на мощна кола не ограничиш ускорението, къса полуоска и чупи карета - това се има предвид, не спирачки и т.н.

Освен това има разлика и в маховика и съединителя.

ЕДМ, ти освен Жигула нещо друго карал ли си? Какви карета, какви полуоски ще скъсаш? С'я ще ми кажеш че и кардана ще се скъса...
Много преди да се счупят каретата скоростната кутия ще даде фира. Двумасовите маховици, дет са във всички коли напоследък, също са доста проблематични при претоварване. А при ДСГ-то даже имаш 2 съединителя, което са 2 проблема вместо един :) Да не говорим, че първите версии на тая кутия бяха такова фиаско, че не е истина.
За над 250 000 км лично зад волана НИКОГА не съм имал проблем със карета или полуоски. Да, два пъти съм сменял маншоните, щото бяха почнали да се цепят, но само толкова.

Да, има някои модели на някои производители, където има проблеми по тия възли, но те се броят на пръстите на едната ръка. На първо четене се сещам за Хамъра - той стана известен с тая си слабост.
 А и едно каре да е 50 лева, полуоска и тя там някъде ... това да е проблема ... Виж кат изскочи биелата през блока - тогава става голямото плащане ...

Ей с'я баварката... тъпите шваби са направил блока алуминиев, без ризи. Ако ми се изрони никасила - хвърлям двигателя. Няма шлайфане, няма ремонтен размер... нов двигател само. А никасила се рони от каране на ниски обороти и работа на място - при ниски обороти налягането на маслото е ниско и смаването куца, отгоре на това тоя дълъг редови шестак се охлажда лошо като колаат е на място. Така че противно на логиката точно тоя мотор изобщо не обича пенсионерско каране - колкото повече го риташ, толкова по-дълго време ще ти служи.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #182 -: Януари 24, 2021, 11:51:55 pm »
Ами нали това ти обяснявам, много неща трябва да са в пъти по-здрави, за да искаш голямо ускорение от мощен мотор. Виж полуоските, колко са дебели на една мощна кола и на една средна ръка. Да, и скоростната кутия е направена по-здрава, и съединителя е друг.

Ти мене не ме гледай кво съм карал.
Сух двоен съединител се слага на коли до 110-120 к.с., защото феродото издържа малки натоварвания и изгаря. За мощности над тези слагат маслени съединители. DSG не е само със сухи съединители, мощните версии са с маслени.

Ама хайде вече не ми се спори на такива теми. Не съм фен на колите, но не падам от небето и аз съм виждал нещо. Имам приятел продава коли от 30 г., хиляди е продал и десетки хиляди ремонти е правил. Знам от него обобщена информация коя марка, кое, как, защо. Ти продължавай да си спориш сам.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #183 -: Януари 25, 2021, 01:16:38 am »
Юлияне в голяма грешка си от осно електродвигателите. При електродвигателите нещата с високите технологии са малко по дълбоки от нещата при горелките. Електродвигателите предназначени за автомобили са доста по скъпи от нормалните и повярвай ми има защо да са по скъпи. Въпреки, че на външен вид не се различават много много от нормалните машини вече говориме за 7,5 седем и половина киловата мощност от килограм тегло  демек 100 кг. Мотор е с мощност 750 киловата. И това не се постига със някакви суперспециални схеми ма свързване а само със влагането на много специални "и скъпи" материали
P.P.
За да видиш, че не говоря глупости:
https://m.banggood.com/Flipsky-80100-130KV-7000W-BLDC-Brushless-DC-Motor-for-Electric-Skateboard-Bike-Spare-Parts--p-1636710.html?rmmds=search&act_poa=SKUE13710&cur_warehouse=CN  Като имаш в предвид, че мокродвигателите имат по лошо съотношение тегло мощност.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #184 -: Януари 25, 2021, 01:34:57 am »
Радико, съотношението на Тесла-та е над 10:1, но и затова тази кола струва сто иляди долара. Затова и всичките тия хибриди-мибриди са толкоз скъпи. Е, не само заради моторите, всичко им е скъпо. И пак си имат специфични ниши, не могат да заместят ДВГ-то навсякъде.
Опитвам се да обясня на Христо, че идеята да сложиш 25 коня мотор в кола става само за вътрешнозаводски транспорт. За града що-годе е оправдана, но трябва доста каране за да избиеш разликата в парите. За извън града пък е абсолютна безмислица.
Стратегията, доказала се с времето е сравнително мощен ДВГ и малък ел.мотор с малка батерия, който да поема ускорението в града с енергия, събрана при спирането.

Но както вървят нещата, съвсем скоро ще се минава на изцяло електрическо задвижване. ДВГ ще остане само за извънградски коли, камиони и автобуси. Из Софето вече се напълни с автобуси с кондензатори и да ти кажа много добре се справят. Отдавна на големите камиони им е забранено да влизат по центъра, остава да поорежат и колите и хората щат не щат ще почнат да се заглеждат по електрички.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Новини за електромобили
« Отговор #185 -: Януари 25, 2021, 02:08:12 am »
Един двигател около 200 коня тежи около 200 килограма. Ти ми кажи колко тежи 150 квт електромотор. Последно видях един на котела в ТЕЦ-а в Пловдив... само мотора е голям колкото малък автомобил.
Ето ти първия попаднал ми под клавиатурата: https://www.weg.net/catalog/weg/BD/en/Electric-Motors/IEC-Hazardous-Area-Motors/Flameproof-Motors/Low-Voltage-Flameproof-Motors/W21Xd-SABS/W21-Flameproof-Motor-150-kW-4P-315S-M-3Ph-200-400-V-50-Hz-IC411---TEFC---B3L%28D%29/p/13038010
Тегло - 1275 килограма.
Ами ето малко спецификации от любимите на Радико Теслички, и въпреки че съм против огромните им батерии, все пак уважавам моторите им, особенно от най-нодви им тип :) :
Цитат
Front and rear motor combined output up to 615 kW (825 bhp), 1,300 N⋅m (960 lb⋅ft), 
(източник: https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Model_S)
За сравнение задния мотор (или 2 мотора) са с характеристики от 415 KW, сам преценете какво представляват:
https://www.ebay.com/itm/Tesla-Model-S-X-Sport-Performance-Rear-Drive-Unit-1025598-00-P/143904602793?epid=24024738293&hash=item218161faa9:g:XUkAAOSwSWZeq27H ( задното задвижване )
https://www.ebay.com/itm/12-18-TESLA-MODEL-S-X-Front-DRIVE-UNIT-3-0-ENGINE-MOTOR-electric-/174205388560 ( предното  )

Ето и спека на автомобила: https://www.evspecifications.com/en/model/399355  (забележете как се дава мощността и при какви обороти)
Към това добави батериите. После добави кабели - за 500 ампера ще ти трябват поне 50 квадрата кабели, които тежат към кило на метър. Сложи и батериите - малко, но от сърце - едно 20 кила за няколко десетки секунди работа.
Интересно :) ами нали и сега батериите, въпреки че е погрешна това конструктивно "решение" са толкова големи, и  въпреки това, да не би това да спира ел. автомобилите да се ускоряват от 0 до 100 между 2-3 секунди,. Но както вече казах това е грешно практикуване (инерционнен момент в индустрията, и това ще се промени, но ще трябва време), батериите трябва да са 1/4-1/5 по-малки, при една правилна разработка на автомобила, или около 15-20 KWh (като това вече го обясних защо). Предполагам че сам можете да направите преценка какво означава да се дръпне 3.6 MJ за 1 секунда ( което е енергията в 1 KWh но изразходвана за 1 секудна ). Да приемем че автомобила е 5 тона и така за 1 секунда ще се ускори от 0 до 38 m/s  (130 km/h)  само с този 1 KWh (като тук не взимам в предвид въздушното съпротивление) и разбира се приемам че ходовата и електрическата част може да издържи такова натоварване (разбра се). В другия случай, който вие засягате, при изпреварване ускорение от 70 km/h до 130 km/h (като времето изобщо не е фактор тук понеже може да стане за 1 секунда или за 3 само двигателя да може да го понесе, а както виждаме от спецификациите може) необходимия разход на енергия от 2307400 J, което е еквивалентно на 0.64 KWh. Предполагам че сам можете да предположите че такива, рискови маневри няма да се правят всяка минута и ще има поне някакво разумно време между тях (но при положение че няма това вече е проблем на този който шофира), при което, буферната батерия от 15-20 KWh ще има време да се презареди от постоянно работещия термодинамичен трансформатор на автомобила.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #186 -: Януари 25, 2021, 02:31:19 am »
epwpixieq-1
Всичко което си описал по горе на теория е напълно вярно. Обаче има една максима:
Цитат
На теория между теория и практика няма никаква разлика. Но практиката е докзала, че нямат нищо общо
Има едно изречение забелязах:
Цитат
  (като тук не взимам в предвид въздушното съпротивление)
Очевидно не взимаш в предвид и още доста фактори. Предполагам поради липса на практически опит по въпроса.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #187 -: Януари 25, 2021, 10:56:07 am »
Значи слагаш батерия 20 кВтч. Тя по твоите сметки ще стигне за ускоряването на автомобила в продължение на 20 секунди. Или 20 ускорения по 1 секунда.
И слагаш двигател 20 киловата.

В задачата се пита: "Колко време е необходимо на двигател 20 киловата да зареди батерия 20 киловатчаса, като през това време задвижва и автомобила?"

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Новини за електромобили
« Отговор #188 -: Януари 25, 2021, 11:28:23 am »
Пак поставям проблема, който поставих в друга тема за електромобилите.
От каде ще вземем тока, с който ще заредим всички коли, ако приемем, че са електро, и ако приемем, че само леките са толкова колкото са сега?
Нямам толкова фантазия, да го измисля. И друго - каква ще е цената на тока за това?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Новини за електромобили
« Отговор #189 -: Януари 25, 2021, 11:48:21 am »
Най-елементарни сметки показват, че ток има колкото си щеш. Ако в България има 2 млн. коли, които всеки ден изминават 50 км, годишно ще е нужно не повече от 7 млрд. kWh енергия. В момента производството в България е около 35 млрд. kWh, като капацитета, ако има кой да го копува тока е за над 45 млрд. След като затворят ТЕЦ на въглища, може да настъпи някакъв проблем, но това ще се компенсира с нови мощности от АЕЦ и ВЕИ.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Новини за електромобили
« Отговор #190 -: Януари 25, 2021, 12:04:26 pm »
Най-елементарни сметки показват, че ток има колкото си щеш. Ако в България има 2 млн. коли, които всеки ден изминават 50 км, годишно ще е нужно не повече от 7 млрд. kWh енергия. В момента производството в България е около 35 млрд. kWh, като капацитета, ако има кой да го копува тока е за над 45 млрд. След като затворят ТЕЦ на въглища, може да настъпи някакъв проблем, но това ще се компенсира с нови мощности от АЕЦ и ВЕИ.

Да ама не, в момента България не изнася ток, тока е скъп и прескъп, ще затворят въглищните централи след 10 години, пък Аец козлохуй няма да има нужният капацитет даже и да пуснат 7 , и 8 блокове. Първо електричките са скъпи и прескъпи, за масово внедряване, второ, ако се въведат масово, потреблението на скъпата българска ел енергия ще надхвърли многократно мощностите които са на лице в момента, и ще трябва да се строят поне още 2 аец, пък и батериите, ще се окажат със скъпо и замърсяващо производство, така че скапаните електрички нямат бъдеще в БГ поне до след 20 години.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Новини за електромобили
« Отговор #191 -: Януари 25, 2021, 02:27:33 pm »
dmitarp
2,000,000коли
Х20кв
Х365дни
=14,600,000,000кв.


Това е възможно, ако колите се движат средно с 10кв, как ще стане?
Ако колата тежи 1000кг - колко вата на килограм става?

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Новини за електромобили
« Отговор #192 -: Януари 25, 2021, 03:21:35 pm »
Автомобилите няма да се зареждат едноврмено, взел съм среден разход 18 kWh/100 km, което е един нормален разход зимно време даже е по-голям, все пак си зависи и от колата. Ако вземем, че тези 50 km се изминават за един час, при срден пробег от 450 km, тогава не повече от 15 000 автомобила ще се зареждат едновремено, при бързо зареждане са необходими 200 kW за автомобил или 3000 MW за всички автомобили. В момента в България има над 12000 MW инсталирана мощност, като 70% от тях могат денонощно да произвеждат. Според мен не е проблема в тока, а като цяло ниската ефективност на електромобила, едно 25% от тока се губят в зарядната станция, в батерията и електропреноса ако към това число прибавим и тока, необходим за производството и утилизацията на батерията то екологичността на електро автомобила ще е съмнителна сделка.  А, че тока в зарядните станции ще е скъп в това няма спор, освен това трябва да се направи заместване на акциза на горивата, който евентуално ще се прехвърли върху акциза на тока, който в момента е нула лева. Електрическте зарядни станции са доста по-скъпа инвенстиция от нормалните, особено тези за бързо зареждане. Като цяло, според мен карането на електрическа кола няма да е по-евтино от тази на бензин, но за сметка на това ще бъдеш задължен да караш такава или никаква, просто ДВГ в един момент ще бъдат забранени, а може би ще стане като кривите краставици.
Но електромобилите имат едно много важно предимство, това са вечни автомобили, в истинският смисъл на думата. В момента по-голяма оптимизация на задвижването трудно ще се постигне, в този смисъл е безпредметно да си купаваш по-нов автомобил, и новият и старият ще имат един и същи разход. Живота на батерията е много дълъг, ще издържи повече от 40 години, двигателят също е вечен, скоростната кутия също. Единствено за шасито имам притеснения, защото е чупещо за по-голяма безопасност, но ако се кара по пътища без дълбоки дупки, и то би издаржало поне 50 години. Един електрически автомобил, без ремонт спокойно би навъртял един милион километра. Дори и по 20 хиляди километра на година да караш, това са си 50 години.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Новини за електромобили
« Отговор #193 -: Януари 25, 2021, 04:07:11 pm »
Да не забравяме че и чужденци ще зареждат електромобилите си у нас, така че ква става, електропреносната мрежа няма да издържи, камо ли че няма да има и толкова електроенергия. Пък и един електродвигател също се износва, макар и да е по евтин от ДВГ но за сметка батериите го оскъпяват. Бъдещето не е в електромобила, аз залагам повече за двигатели използващи течен азот, или имплозионото горене на емулсни горива чрез мощен ел разряд, вече има действащи прототипи.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #194 -: Януари 25, 2021, 05:11:15 pm »
Като почнат толкова много коли да зареждат, цената на ел. енргията ще се вдигне. Тогава ще стане рентабилно да си вземеш слънчеви панели и Tesla Power Wall примерно, да си събираш енергия и да си зареждаш колата в домашни условия.

Другото което се набелязва като евентуално бъдеще е големи слънчеви станции които разлагат вода, и водорода се продава на място, покрай магистралите. По магистралите джиткат камиони на водород с автономност от 100-150 км, което прави бутилките за водород смислено големи, а автономността позволява такъв камион да излезе на 50-тина км ако трябва да разтовари нещо извън магистралата. Ако нещо трябва да се откара малко по-далеч - прицепа се откача и се закача на конвенционален камион. Работата е въпрос на няколко минути.