Автор Тема: Новини за електромобили  (Прочетена 187724 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #150 -: Януари 22, 2021, 10:22:26 pm »
Перални печки и прочее ..... дали ако си менкам печката и пералната през 5 години щото просто се разпада или мога да ползвам една цял живот? За боилерите пък да не говорим - там е ебаси трагедията......

Имам пералня и печка на 20 години и нямам почти никакъв проблем с тях. Да, някоя плоча или някой амортесьор са сменяни, но това са консумативи.
Има и още нещо - в момента се предлагат стоки и стоки. Някои от стоките са откровени боклуци и наистина ще създават постоянно проблеми - това го имаше и преди 30 години. Или не си спомняш колко често се носеше телевизора на ремонт? Но има и изклчитено качствени стоки, които могат да изкарат в пъти повече от това, което беше невероятно само преди 20 години.
Пак ще дам примера с Пежото във фирмата - за 230 000 км са му сменяни само 2 предни амортесьора (освен дискове и накладки). Да, сега дойде време на скъпите консуматови - ДПФ филтър, ЕГР и т.н. Но колко са Жигулите, които са минали повече от 150 000 км? И колко от тях са го правили без основен ремонт?
И се сети че една Жигула струваше 6 100 лева при заплата от 150 лева, а Пежото струваше 35 000 при заплата от 1 000 лева. Реално Пежото излиза дори по-евтино като сметнем инфлацията, а е на светлинни години. Харчи под 5/100 при скорост от 120 км/ч - скорост която жигулата изобщо постигаше трудно. За комфорт и сигурност изобщо да не говорим.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 488
  • Невежеството ражда химери...
Re: Новини за електромобили
« Отговор #151 -: Януари 22, 2021, 10:32:16 pm »
Аа, при заплата 1000 лв. колко оставаха спестени?
А мани колите.
Кажи за жилищата. Аз мога и цял живот на обществен транспорт и такси да се возя.
Ма не ми се живее под наем.
Намираш ли разликата?
Само за протокола, да не излизаме извън темата....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #152 -: Януари 22, 2021, 10:53:38 pm »
Аа, при заплата 1000 лв. колко оставаха спестени?
А мани колите.
Кажи за жилищата. Аз мога и цял живот на обществен транспорт и такси да се возя.
Ма не ми се живее под наем.
Намираш ли разликата?
Само за протокола, да не излизаме извън темата....
За жилищата ли?
Ами да по градовете особено София са много скъпи. ОБАЧЕ ГИ ИМА И МОЖЕШ ДА СИ КУПИШ.
Докато през любимия ти социализъм по документи бяха евтини, но не можеше да се купи,  че не можеше и да се продаде. Трябваше да отидеш и да заявиш в общината, че искаш да продаваш и те го продаваха. Аре сега да ородължиме за електромобилите.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Новини за електромобили
« Отговор #153 -: Януари 22, 2021, 10:53:55 pm »
juliang Баща ми имаше мерцедес 123 модел взе го на 300000 - мина още 1200000 и го продаде в движение и следващия собственик не знам още колко го кара само с дребни ремонти (веднъж се прави ремонт на двигателя - скъса ангренаж - и двигателя умишлено беше направен не да потроши разпределителния вал а да се счупят конзолите които го държат и да не стане пълно мазало)..... посочи ми един автомобил от новите поколения способен да направи това?
И до ден днешен бих се возил с подобна кола без да се срамувам и с пълен комфорт - който е класи над сегашните кашони.....
Същото важи и за битовата техника - просто тоя процес на програмиран живот постепенно се налага и жабата увира ....
Имам поглед например върхи един бойлер купен преди 5 години - е вече е заменен от друг - а предния болер не знам на колко години беше.
Имам поглед върху пералня - АЕГ някакво беше - изгни и корпуса и стана грозна и за това я махнах - пак не знам на колко години беше ....
съжалявам ма сега няма качествена техника на вменяема цена (не казвам че няма качествена техника но тя е безпределно скъпа спрямо боклука)
 Та дали ш е печка или кола разликата не е голяма всичко сегашно е с програмиран живот .....
Та ако един продукт е дълговечен например Х5 спрямо еквивалентен боклук колко ли ще е по-добре?
Дали ще си пека пилето в печка на 5 или на 25 години има ли разлика - за прането и прочее неща е същото - но не - ние трябва да сме съвременни ....
Ко и да си говорим няма как да ми докажеш че тая щуротия е за добро.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #154 -: Януари 22, 2021, 11:08:35 pm »
...И до ден днешен бих се возил с подобна кола без да се срамувам и с пълен комфорт - който е класи над сегашните кашони.....

Защото сравняваш тогавашния Мерцедес със сегашната Тойота Айго или Дачия Дъстер. И като във вица "А вие защо си биете негрите" няма да те питам колко харчеше тоя мерцедес и колко коня беше.
Разбирам те напълно - миналата година взех за сина ми БМВ 520 произведено 1996 година и като седна от него в моя Опел Мерива произведен 2010-та година има чувството че се качвам на лагерна количка. Едната кола е на 25 години, другатае на 10, но старата е класи над другата, има екстри които нямат и съвремнните Опели, има и визия. Но това е съвсем друг клас автомобил, не може да се сравняват.
Имах възможност да се кача и да покарам пак БМВ 520, ама произведено 2019 година. Ами ... да ти кажа честно, има разлика с това от 1996-та. "Едва доловима" :) С две думи - няма нищо, ама нищо общо. Новото е космос.

И още нещо - ако ми кажат че трябва да продам едната кола, ще продам БМВ-то. Тая пущина харчи 15/100 в града и над 10 извън града. Екологично е катастрофа, сравнима с Кремиковци.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #155 -: Януари 22, 2021, 11:16:10 pm »
Аз ви се чудя как дърти пръчове се впечатлявате от коли, като пубери. От тях ли ви зависи качеството на живота, та все в коли го измервате, все руснаците били лоши, щото не можели да правят коли?

Ммммм, как возело БМВ-то, а как Опела. Какви неща ви вълнуват само.....

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Новини за електромобили
« Отговор #156 -: Януари 22, 2021, 11:17:13 pm »
А повярвай ми какви ли не класни ведра ми се налага да карам - пусти пустиняци ...
Да поизредя само тия де карам често ....
Фауве артеон 2018 струва към 40к евра .... Красиво ама голямо неудобно - върви на дзвер - ама и гори като дзвер..... 
Вози като талига - ама нали е бегачка ..... ударих една сърна с него - още се кара залепена с скоч броня че нова е над 1000 евра ....
пуст пустиняк ......
Рено меган 2018 клиото си е клио - върви нормално гори нормално ма да не влиза в сервиз че ш боли косата .....
вози като артеона а е доста по-евтино общо - да почна да гние ... на 2 години кола .....
Ауди ТТ 4то поколение .... 40к евра - сприя талига и гроб  - ама алуминиево ....
Смарт 1во и 3то поколение - градски кашон .... скапани двигатели.....
Рено клио 2019 - абе клио ..... същите яйца в нова кошница ама малко по-зле от старата......
Та това са все нови талиги .... при нас се кара дзверски е нема да изкарат повече от 5 години изключаем ТТо ама то па не е кола .....
та това е положението ....
Мерцедес отдавна не е това де беше ... да не кажа че е много зле ....
БМВтата са си същите боклуци .....
Ма най зле е едно Фауве амарок ..... е по голем пустиняк не съм карал - все едно карам газка уж голям мотор ама не може да кимне на върви ..... и е тръгнала ръжда ......не знам на колко години ма не е повече от 5 .....
Фауве кади и първо и второ поколение - пусти пустиняци ма като за работни ведра стават - ползваш 5 години и не можеш да го познеш .....

Та от всички тия ведра ни едно ни едно не дотяга до мерца 123 ..... всичко след 5тата година ти се иска да го изхвърлиш че на нищо не прилича дори да е все още здраво .....

За мен лично последната истинска кола е мерц 124 модел - тоя след 123 - и после край......

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Новини за електромобили
« Отговор #157 -: Януари 22, 2021, 11:28:25 pm »
От изброените само Артеон-а е от класата на мерцедеса. Извинявай, ма да сравняваш Мерцедес със Клио или Смарт... нормално е да си разочарован от новите коли :)

ЕДМ, не се впечатлявам. Искам да ми е комфортно, щот вече ме боли кръста. Искам като изпреварвам ТИР по подбалканската, да не ми прескача сърцето и да се моля на Бога.
И не искам клошара с чашката на светофара да ме заобикаля или да ме гледа със съжаление ... :)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Новини за електромобили
« Отговор #158 -: Януари 22, 2021, 11:36:59 pm »
juliang да сравнявам с мерца казваш - ами то няма лек де да е мал бре - при джиповете има щогоге добри ГЛи и нищо друго - всичко е талига ......
А относно разхода на 123 - беше петак 3000 кубика ръчна трансмисия - 9 нафта гореше извънградско
от всичките изброени само клиата и смартовете не горят много ама не са коли - всичко друго смуче повече от мерца и то некой много повече .....
Така че фактора разход грам не играе.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Новини за електромобили
« Отговор #159 -: Януари 23, 2021, 12:32:17 am »
Аз ви се чудя как дърти пръчове се впечатлявате от коли, като пубери.
EDM electronics браво много правилно го казахте  ;D Но да съм честен, мен също би ме впечатлила кола, но такава която е с електрически двигател а енергийната и "батерия" е карбоново гориво и може да е газ, бензин, нафта,въглища или дърво  и така гори  2/100 :), като цялата топлинна енергия, от ефективното изгаряне (в специализирана горивна камера само за тази цел), се превръща във въртящ момент от мини парна турбина, въртяща генератор който да зарежда буферни батерии с 1/5-1/4 от капацитета на сегашните. Такова нещо, със сигурно би ме впечатлило, независимо дали прави от 0 до 100 за 2 или за 20 секунди :) Понеже каквото и да си говорим малко хора са търсачи на силни усещания или имат желание да спасяват природа (на фона на по-високи сметки),  повечето хора търсят нещо надено и ефективно а факта че ефективното може да помогне за спасяването на природата е като бонус в цялата работа.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Новини за електромобили
« Отговор #160 -: Януари 23, 2021, 01:12:25 am »
Налегна ме носталгия по пуста 123ка .....
Ако сега намеря нещо такова в отлично състояние бих си го купил .....



https://www.youtube.com/watch?v=vhOoFuerUcY
Като това не е от най яките мотори ....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #161 -: Януари 23, 2021, 10:07:42 am »
Монтанар нещо ми се струваше, че си в голяма грешка. Обаче след като сравни Амарока със Клиото разбрах, че наистина е така.  Да пропусна още един недоостарък на Амарока. Значи във сравнение с  Мерцедес Актрос Амарока нищо не може да качи в багажника си. Наистина е гола вода. Начина ти на сравнение е все едно да попитам кое е по добро? Телевизор или Камина. Нали телевизора загрява като работи а пък камината има прозорец да гледаш пламъка как мърда излиза че са едно и също та кое е по доброто. Така и със колите.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Новини за електромобили
« Отговор #162 -: Януари 23, 2021, 12:05:29 pm »
Радико не знам кой не е в час ама явно не схвана изобщо смисълът на мнението ми ......
Това което направих е общо мнение като усещане от нвите автомобили - а конкретно знам какво е и амарок и да речем гл - е нищо общо нема ..... а и двете са вид джипове ...
Но изобщо не правих никакво сравнение.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #163 -: Януари 23, 2021, 02:38:46 pm »
Да обобщим:
Има само 4 марки коли след Жигулата - Мерцедес, Фолксваген, Ауди и БМВ, всичко останало е компромис!

montanar, не е вярно, че всички големи коли /по габарити и тегло/  горят много. Чувал съм, че Фолксвагена е № 1 по икономия от всички марки по света от същия клас и горят дори по-малко от малолитражка. Фолксвагена е с около 20-30% по-икономичен. Ако видиш новите модели, дето са с 3 цилиндъра и по 120 коня, горят по 3л нафта. Малко по-старите двигатели Блу-рей с автоматична DSG-кутия с два сухи съединителя гори 4,5 л/100 кг. кола с тегло около 1800 кг. Вземи микробус на Фолксваген и го сравни с всички марки, в т.ч. и на Мерцедес, разликата в консумацията е доста осезаема. Дизелгейт беше това, че Фолксвагена хитруваха в настройките на горивната смес за по-голяма икономия за сметка на по-големи въглеродни емисии.

В Германия живеете, трябва да ги знаете тия неща. Айде Радико на него му е простено да не ги знае.  :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #164 -: Януари 23, 2021, 03:42:43 pm »
Радико не знам кой не е в час ама явно не схвана изобщо смисълът на мнението ми ......
Това което направих е общо мнение като усещане от нвите автомобили - а конкретно знам какво е и амарок и да речем гл - е нищо общо нема ..... а и двете са вид джипове ...
Но изобщо не правих никакво сравнение.
Напротив много добре го схванах. Защото и аз съм бил вече на такова мнение. За това знам и къде грешиш в това мнение. Когато човек се осланя на субективна оценка почти винаги греши. Най простият пример със Амрока  той е представител на един клас возила които във "златното време" което визираш въобще не съществуваха като клас. Е като изключим някой модели в Америка като Форд Бронхо, но пак не е този клас защото общото е само, че и двата са пикапи.
ЕДМ чувствам се обиден на марка автомобил. Ама щом ще си ги мериме, автомобилите:
Аз съм горд собственик на Митсубиши Спейс Вагон и не мисля, че това е компромис. Мисля, че всичко останало от неговия клас е компромис.  Самурайте от доста време са във върха на всички автомобилни класации.