Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

Новини за електромобили

<< < (39/45) > >>

технократ:

--- Цитат на: dmitarp в Януари 25, 2021, 11:48:21 am ---Най-елементарни сметки показват, че ток има колкото си щеш. Ако в България има 2 млн. коли, които всеки ден изминават 50 км, годишно ще е нужно не повече от 7 млрд. kWh енергия. В момента производството в България е около 35 млрд. kWh, като капацитета, ако има кой да го копува тока е за над 45 млрд. След като затворят ТЕЦ на въглища, може да настъпи някакъв проблем, но това ще се компенсира с нови мощности от АЕЦ и ВЕИ.

--- Край на цитат ---

Да ама не, в момента България не изнася ток, тока е скъп и прескъп, ще затворят въглищните централи след 10 години, пък Аец козлохуй няма да има нужният капацитет даже и да пуснат 7 , и 8 блокове. Първо електричките са скъпи и прескъпи, за масово внедряване, второ, ако се въведат масово, потреблението на скъпата българска ел енергия ще надхвърли многократно мощностите които са на лице в момента, и ще трябва да се строят поне още 2 аец, пък и батериите, ще се окажат със скъпо и замърсяващо производство, така че скапаните електрички нямат бъдеще в БГ поне до след 20 години.

Ksurnev:
dmitarp
2,000,000коли
Х20кв
Х365дни
=14,600,000,000кв.


Това е възможно, ако колите се движат средно с 10кв, как ще стане?
Ако колата тежи 1000кг - колко вата на килограм става?

dmitarp:
Автомобилите няма да се зареждат едноврмено, взел съм среден разход 18 kWh/100 km, което е един нормален разход зимно време даже е по-голям, все пак си зависи и от колата. Ако вземем, че тези 50 km се изминават за един час, при срден пробег от 450 km, тогава не повече от 15 000 автомобила ще се зареждат едновремено, при бързо зареждане са необходими 200 kW за автомобил или 3000 MW за всички автомобили. В момента в България има над 12000 MW инсталирана мощност, като 70% от тях могат денонощно да произвеждат. Според мен не е проблема в тока, а като цяло ниската ефективност на електромобила, едно 25% от тока се губят в зарядната станция, в батерията и електропреноса ако към това число прибавим и тока, необходим за производството и утилизацията на батерията то екологичността на електро автомобила ще е съмнителна сделка.  А, че тока в зарядните станции ще е скъп в това няма спор, освен това трябва да се направи заместване на акциза на горивата, който евентуално ще се прехвърли върху акциза на тока, който в момента е нула лева. Електрическте зарядни станции са доста по-скъпа инвенстиция от нормалните, особено тези за бързо зареждане. Като цяло, според мен карането на електрическа кола няма да е по-евтино от тази на бензин, но за сметка на това ще бъдеш задължен да караш такава или никаква, просто ДВГ в един момент ще бъдат забранени, а може би ще стане като кривите краставици.
Но електромобилите имат едно много важно предимство, това са вечни автомобили, в истинският смисъл на думата. В момента по-голяма оптимизация на задвижването трудно ще се постигне, в този смисъл е безпредметно да си купаваш по-нов автомобил, и новият и старият ще имат един и същи разход. Живота на батерията е много дълъг, ще издържи повече от 40 години, двигателят също е вечен, скоростната кутия също. Единствено за шасито имам притеснения, защото е чупещо за по-голяма безопасност, но ако се кара по пътища без дълбоки дупки, и то би издаржало поне 50 години. Един електрически автомобил, без ремонт спокойно би навъртял един милион километра. Дори и по 20 хиляди километра на година да караш, това са си 50 години.

технократ:
Да не забравяме че и чужденци ще зареждат електромобилите си у нас, така че ква става, електропреносната мрежа няма да издържи, камо ли че няма да има и толкова електроенергия. Пък и един електродвигател също се износва, макар и да е по евтин от ДВГ но за сметка батериите го оскъпяват. Бъдещето не е в електромобила, аз залагам повече за двигатели използващи течен азот, или имплозионото горене на емулсни горива чрез мощен ел разряд, вече има действащи прототипи.

juliang:
Като почнат толкова много коли да зареждат, цената на ел. енргията ще се вдигне. Тогава ще стане рентабилно да си вземеш слънчеви панели и Tesla Power Wall примерно, да си събираш енергия и да си зареждаш колата в домашни условия.

Другото което се набелязва като евентуално бъдеще е големи слънчеви станции които разлагат вода, и водорода се продава на място, покрай магистралите. По магистралите джиткат камиони на водород с автономност от 100-150 км, което прави бутилките за водород смислено големи, а автономността позволява такъв камион да излезе на 50-тина км ако трябва да разтовари нещо извън магистралата. Ако нещо трябва да се откара малко по-далеч - прицепа се откача и се закача на конвенционален камион. Работата е въпрос на няколко минути.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия