Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Идеи за абсорбционен климатик?

(1/2) > >>

krazz:
Стоя и си мисля в тези жеги как може човек да се охлади с един климатик или с хладилник, но не с обикновени такива, а с абсорбционни и то подкарани със слънчева енергия. Та мисълта ми е следната: колкото повече пече, толкова повече студ от другата страна на системата.

Приложения много. За плодови тържища, открити барове, плажове, производители на малотрайни плодове като малини, къпини, ягоди, касис и др. За райони със слаба или липсваща електрификация. Сигурен съм, че ще има и други приложения.

miro13:
Здравей   KRAZZ  ,  най  енергощадящия  начин  е  Амоняк / амонячна вода / . Слънчев  колектор  подгрява  изпарителя  на  амонячната  система . Единствения  проблем  при  тази  система  е  , че  трябват  доста  сметки  и  технологични  изпълнения ,  а  специалисти  по  амонячни  системи  почти  няма  :'( . Най  големият  хладилник  с  амоняк +ел.нагревател  който  съм  виждал е  с  скромните 200W .

krazz:
                Да Миро така е но си мисля, че нагревателния елемент на ток е с много малки размери и температура около 300 градуса, а соларният елемент дава около 1kw на квадратен метър. Ако подсигуриш площ за топлообмен дали няма да се получи ?! На мене ми е ясно, че хладилника с компресор е много по-ефективен, но си представи, че си на риболов примерно. Тогава ти трябват студени напитки през деня когато температурите са изпепеляващи и т.н. .

emilvtc:
Някой може ли грамотно да обясни принципа на работа на абсорбционния хладилник и какви са "тънкостите" и проблемите му?

Идеята да се използва слънцето за нагряване ми изглежда реалистична и много добра. Какви проблеми може да има една такава система?  (Говоеим примерно за охлаждане на жилищни площи само през лятото...)

emilvtc:
altium, Благодаря за линка, но от него нищо не разбрах  :-[
Инженер съм, но нямам познания в областта на хладилната техника. (е имам някакви "останали ми" познания от физиката)
Моля някой ако може простичко да обясни идеята (принципа) на работа - примерно на "техникумско" ниво ... 

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия