Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279214 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« -: Юли 14, 2008, 10:48:03 am »
Ламбда сондата (oxigen sensor) измерва количеството кислород в ауспуха на бензиновите двигатели и коригира подаването на гориво, за да го регулира. Изходният й сигнал е право напрежение, колебаещо се около 0,7 волтa.

Схемите за коректиране на показанията на ламбда сондата служат за правилна работа на сондата при изкуствено обедняване на сместа.

Полезно е, ако правите:
- подаване на водород;
- подаване на вода или водна пара;
- плазмено запалване;
- други, с които да обедните сместа в разумни граници без детонации;

Успех!

-----------
Ето схема на коректор на показанията на ламбда сонда, който изкуствено ограничава показанията й, преминаващи над 1 волт:

Цитат
To install, simply cut the wire coming out of your oxygen sensor and tie it to the input of the device.  Next tie the other side of the wire you just cut to the output of the device.  Next add power from a source in your vehicles electrics that is only on when the car is running, key turned to "on."  Such a place is a MAF sensors power or a MAP sensors power.  Run a wire from the "-" terminal or "ground" terminal to a spot on your vehicles engine block or a grounding node on the chassis of your vehicle.  Once this is complete your circuit should work as intended.

This is the schematic for a single unit, for a double unit just build the amplifier section twice.  Pot 1 is your rich/lean pot.  The pot right before the ECU is a voltage limiter,  this should be tuned be supplying a 1v input signal and adjust that pot until there is < or = to 1 volt at the output.  This is to restrict any voltages over 1 volt from ever reaching your vehicles computer, if a signal greater than 1 volt gets to the computer it will trigger your check engine light and will become a hassle. 
Parts List
3x 100 ohm resistors
2x 1meg ohm resistors
1x 330 ohm resistor
1x 1k ohm variable resistor
1x 10k ohm trim variable resistor
1x 4.7k ohm resistor
1x 1k ohm resistor
1x 100uf capacitor
1x 7812 voltage regulator
1x lm324 quad operational amplifier
1x LED
« Последна редакция: Април 04, 2011, 12:42:08 am от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #1 -: Юли 14, 2008, 08:04:45 pm »
Ще гледам да го пробвам до края на седмицата. Надявам се и моята сонда да не се е счупила.

Можеш да я махнеш въобще, така компютъра ще я премахне от списъка на датчиците и ще приеме някакви стойности по подразбиране.

Не знам дали това може да я замести.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #2 -: Септември 26, 2011, 02:37:01 pm »
А аз съм виждал и по-прост вариант - слагат втулка на самата сонда..... :)

mars79

  • Гост
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #3 -: Юли 25, 2012, 12:55:15 am »
Варианта с втулката наистина е най-лесен но сигналът към сензора не подлежи на никакви корекции.

CPU

  • Гост
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #4 -: Юли 25, 2012, 11:17:00 am »
Втулката как работи?

mars79

  • Гост
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #5 -: Юли 25, 2012, 11:47:58 am »
Изнася навън сензора спрямо нормалното му положение, след което се променят и отчетените стойности от сензора.

Цитат
Не е по-лесен от простите ел. схеми, показани в горните постове.

Според мен си заслужава първо да се пробва дали ще стане с втулка отколкото да се правят платки, кутийки, да се режат кабелите до сондата и да се опъват нови кабели.  Няма как направата и монтажа на една втулка да е по-сложно от изработката на електрическата схема. Друг е въпроса, че и в двата случая няма как да се разбере точно какво отива към ЕКУ-то без да се замери с необходимото оборудване. Поздрави!
« Последна редакция: Октомври 16, 2012, 02:08:43 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #6 -: Октомври 16, 2012, 12:51:10 am »
Полезно е да се наблюдава показанието на ламбдата. Ако карате с обикновено АГУ /с плочка/ и сондата е коректно работеща може да се направи най-точната настройка.
В Интернет най-масовата схема е със LM3914. /дори купешките по 40€ са с тази интегрална схема/ Има възможност за ползване на 2бр и така показанието ще е със стъпка 50mV. Това ще е полезно за широколентова ламбда.
В и бей LM3914 се намира  - 10бр за 4$, а тука по родните магазини я предлагат за 4лв бройката ....  :o
Другата седмица възнамерявам да си поръчам, много е удобна за показване заряда на акумулатори.  8) Примерно в интервала от 10 до 14V. Може да се използва и за измерване на ток, ако мери пада в/у товарен резистор.


П.С. Тези двг са отживелица, но имам мерак някога да добавя воден инжектор + HHO + плазмено запалване /но не високочестотното, а разряд на кондензатор 5-6nF зареден на 40kV DC по 0Ω кабели и свещи/. Да не земе пa да тръгне само на чиста вода ... :D

Ред. Добавям снимки на индикатора с 393. Определено е голяма играчка, варианта с LM3914 си заслужава повече заради простотата!
« Последна редакция: Октомври 16, 2012, 02:12:55 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #7 -: Октомври 17, 2012, 07:54:56 pm »
Днес сложих индикатора в колата... Не проработи, сега гледам всички TL339-ки изгорели. Една залепнала с извод към маса .... Най-вероятно са ментета ....
Но за превенция ще добавя стабилизатор 78l12 и ограничение на входния сигнал с ценер ....
Ще кача променената схема като го направя.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #8 -: Октомври 19, 2012, 01:12:26 pm »
Да известни са ми тези китове, не ми харесва че са с по 15см платка .... с LM3914 е къде къде по-елегантно и компактно.
И тях ще ги сполети същата съдба, явно има прекалено големи пикове в ел. инсталацията на автомобила! /поне моя ..../ Задължително трябва стабилизация и даже защита от пренапрежение по входовете.
За мое учудване кабела на Сондата се оказва 5 квадрата дебел кабел с двойна изолация, вместо някакъв екраниран кабел или примерно коаксиал .....

П.С. Върха на идиотщината ... Чак след като цъфна и 7812-ката разбрах че черния кабел е + .....
« Последна редакция: Октомври 19, 2012, 05:40:51 pm от Радeв »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #9 -: Декември 25, 2013, 11:38:53 pm »
Макар че темата е стара, искам да се похваля с това което е на моята кола, а именно самоделен ламбда контрол:
http://www.youtube.com/watch?v=GTHk5PtyJGs
LED-четата дето мигат бяха началото, вече ги няма. Много дразнеха нощно време :)
Цялата галимация се състои от PIC процесор на Microchip (вече му забравих точния модел), клапан със стъпков мотор монтиран на маркуча между изпарителя и плочката, H-bridge схема за управление на мотора, дисплей и от време на време клавиатура (ако се наложи корекция в параметрите на работа).
На това видео се вижда теста на бюрото: реакция на клапана при промяна на напрежението което уж е подавано от ламбда сондата:
http://vbox7.com/play:1c2c162484
Реалната икономия е ... по-скоро псхихологична. Реално стига до 1/100, но аз си поддържам газовата в добро състояние, така че трудно може да се оптимизира кой-знае какво - все пак е обикновена газова. По-осезаема е на дълъг път, където се кара равномерно и мотора може да се позиционира достатъчно дълго за да повлияе на разхода.
Да, има фабрични такива уреди, ма не обичам да имам нещо, дет не знам как работи, и да ходя на "майстор" всеки път когато искам да променя начина му на работа. Затова си я направих сам. А и 150 кинта не ми се даваха.
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 10:37:31 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #10 -: Декември 26, 2013, 04:44:30 am »
juliang
И аз имам в проект да правя такова регулиране.
Искам да те питам за закона за регулиране спрямо сигнала от Ламбдата?
Доколкото знам при газ сигнала от ламбдата не е 'стандартен'. Затова се и налага да се лъже ламбдата при поставянето на газово.
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 10:38:07 am от Maistora52 »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #11 -: Декември 26, 2013, 10:32:10 am »
@valex, аз също бях чел по форумите, че сигналът от сондата е размазан и неясен при работа на газ.

Имах ядове с АГУ-то преди няколко седмици и ми се наложи да си рециклирам рейката (състои се в почистване, смяна на буталцата с пружинките и гумените пръстени и калибриране на 0.6мм при отворен клапан).

Оказа се, че сигналът от ламбда-сондата е идентичен с този при работа на бензин. Явно всичко опира до дозиране на горивото.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #12 -: Декември 26, 2013, 10:52:22 am »
juliang
И аз имам в проект да правя токова регулиране.
Искам да те питам за закона за регулиране спрямо сигнала от Ламбдата?
Доколкото знам при газ сигнала от ламбдата не е 'стандартен'. Затова се и налага да се лъже ламбдата при поставянето на газово.
Не съм влизал в подробности, но ламбда сондата реагира на кислород. Дали при показание от 0.5 волта (или близо до това) сместа е съвсем оптимална за работа на газ не ми е ясно, но и самата ламбда сонда е .... тя не е измерителен уред. Тя има 2 стабилни състояния - "има кислород" и "няма кислород". В случай на бедна смес не знаеш колко е кислорода - сондата не може да го измери, само сигнализира за наличието му. В случай на богата смес пък още по-малко можеш да разбереш колко е богата сместа - просто в нея няма кислород и да научиш колко е богата ти трябва съвсем друг датчик - такъв за измерване на въглеводороди.
Така че можеш да приемеш че ламбда сондата е ключ on/off, и е безмислено (и невъзможно) да се опитваш да задържиш процеса в някакви граници (примерно от 0.3 до 0.7 волта показание). Идеята е при показание "бедна смес"да почнеш да добавяш гориво докато показанието се промени на "богата смес" и обратно. Едно постоянно балансиране на нестабилен процес.
Да, колата върви по-добре с по-богата смес. Но това бърка в джоба... :) Алгоритъма който съм заложил в процесора заедно с настройката на изпарителя донякъде елиминира това нещо. Изпарителя е настроен на леко богата смес, а скоростта на придвижване на буталото на клапана не е симетрична при отваряне и затваряне. Отварянето е рязко, а затварянето - по-бавно. Така при рязко натискане на педала на газта сместа за момент се обеднява, което кара клапана да се отвори почти докрай и да осигури на мотора богата смес. След това имам няколко секунди докато бавно затварящия се клапан намери нова равновесна точка, но тези няколко секунди са достатъчни колата да дръпне при изпреварване или потегляне. Затова казвам, че се постига икономия предимно извънградско, когато педала на газта и оборотите на колата са постоянни. Тогава сместа може да е леко бедна според разбиранията на газаджиите, но е достатъчно колата да поддържа скорост. В момента в който свалиш на по-ниска предавка или натиснеш педала на газта, сместа за момент обеднява, клапана отваря и я обогатява достатъчно за да стане колата пъргава (колкото е възможно от настройката на изпарителя).
Големия недостатък на моята реализация че че аз следя само показанията на ламбда сондата, а не и датчика за положение на дроселовата клапа. така разчитам само на "стари" данни, които понякога са закъснели с 1/2 секунда че и повече, особено при ниски обороти. Когато ламбда сондата подаде сигнал че сместа е бедна или богата, това е положението на изхода, след двигателя. В този момент имам цилиндри пълни с "грешна" смес, имам един колектор, и той пълен със "сбъркана" смес. Когато направя корекцията с клапана, трябва значителен период от време за да се изгори тази "грешна" смес и да се получат данни дали съм улучил пропорцията. Така че системата е доста инертна, и трябва промените да се правят бавно защото иначе мотора почва или да "киха" от прекалено богата смес или да гасне от прекалено бедна. Всъщност прекалено обогатяване трудно се получава, тъй като то зависи от настройката на изпарителя, трябва само да се внимава за обедняването. Затова затварянето на клапана съм го направил бавно.

П.С. при работа не бензин компютъра на колата ползва подобен алгоритъм за да регулира сместа. Ето как се държи при работа на бензин на празен ход и малко форсиране:
http://vbox7.com/play:b65e8d3c
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 10:58:13 am от juliang »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #13 -: Декември 26, 2013, 11:42:17 am »
mzk
Аз не съм правил проби как се държи Ламбдата на газ. Но логиката ми е, че щом всички препоръчват ламбда емулатори за да се лъже компютъра би трябвало ламбдата да не работи коректно на газ . Или другия вариант е газта да не е настроена като оптимална смес. Май трябва да се сложи да газанализатор и да се види как се държи ламбдата и изходните газове.
juliang
Добър алгоритъм! Има вариант да предвидиш реакцията. Това е от вида Fussy регулиране. Самуобучаваща се система от типа въздействие и следене на реакция. От там таблици за бъдеща подобна ситуация и вече веднага се знае как да въздействаш. НО наистина е по-добре и лесно да имаш връзка от TPS или  MAP или поне от оборотите. При мен имам всичката иформация и правя корекции за ускорение или намаление на горивото.
Тук има подобно устройство: http://www.runel-tech.com/?page_id=5451 Имат и вграден ламбда емулатор.
« Последна редакция: Декември 26, 2013, 11:47:57 am от valex »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #14 -: Декември 26, 2013, 11:53:49 am »
Ламбда емулатора се налага да се ползва при по-интелигентни компютри в колата. Тъй като при работа с обикновена газова компа на колата няма възможност да влияе върху горивозабъркването, но той е в неведение на това, почва да се "шашка". Намалява времената на бензиновите дюзи (които всъщност не работят) но показанията на ламбда сондата не мръдват, или дори напротив - показват все по-богата смес. В такъв случай компа просто пали лампата за "проблем в електрониката" и почва да работи в авариен режим, оплесквайки кой-знае колко и другите функции за които отговаря. Затова за автомобили с по-интелигентен комп, които усещат че "има нещо гнило в Дания" при работа на газ се слага едно "папагалче", което изработва идеалната синусоида, която би трябвало да описва показанието на ламбда сондата и чрез този сигнал "приспиват" ЕКУ-то, нашепвайки му "всичко е наред, всичко е наред..." независимо от това какво реално мери сондата.
Така че не мисля че показанията на ламбда сондата се различават при работа на газ или на бензин. Все пак ламбда сондата мери кислород, който и при бензин и при газ е необходимо да е във възможно минимални количества, но все пак да присъства - това е признак за оптимална пропорция, за максимално ефективно горене. Друг е въпроса че при това съотношение не се постига максимална мощност, но при работа на бензин компа също "отсвирва" ламбда сондата при рязко подаване на газ или при натискане на педала "до ламарината". Това се приема за сигнал "майната й на екологията, на водача му трябва мощност!" В такива случай компа почва да работи "по таблица", заложена при разработването на двигателя, където горивото е повечко отколкото трябва, но богата смес дава по-бързо горене, а оттам и по-висока мощност (за сметка на по-големия разход  и повишеното замърсяване разбира се).
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 10:47:06 am от Maistora52 »