Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279236 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #105 -: Октомври 23, 2019, 10:24:01 am »
http://www.inverter-plc.com/plc/FX_PLC/FX-48MR-ES-UL.html

Инвертор с функции на логическо реле /но няма да споря/.
Гугъла ти е превел името на сайта, не името на продукта ...

http://www.mitsubishielectric.com.au/2218.htm

... Няма аналогови входове и изходи...
Как ли мери 3 температури с Pt100 тогава...

Ще си спестиш памет ако си направиш регистри и боравиш с флаговете в тях.
Проблема ми не е в паметта, а във броя входове и изходи. Върти ми се една еретична идея да ползвам един аналогов вход и шепа резистори за да спестя 3-4-5-6 цифрови входа :)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #106 -: Октомври 23, 2019, 12:47:27 pm »
Цитат
Гугъла ти е превел името на сайта, не името на продукта ...
Сори, подвел съм се защото гледах да прочета надписите от снимката 48MR. За подробна информация да изясня за себе си, ми трябват всички буквено-цифрови означения /освен ако ти не ми разкажеш подробности/ и има ли към него включени допълнителни модули но това сега не е от значение. Използване на аналогов вход за дискретни сигнали по принцип не се препоръчва заради не добрата шумозащитеност и появяването на утечки във времето които биха компрометирали достоверноста на данните. Хрумна ми как да утроиш входовете - ако сигналите от тях идват от сухи контакти, но ще трябва да ангажираш и два релейни изхода /нямам идея нито какви са ти входовете, нито изходите и дали са релета, оптрони или транзистори с отворен колектор/. Ако те интересува, ето ти примерна схема в която 12 сигнала се подават на 4-ри входа, но могат да бъдат и повече:




Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #107 -: Октомври 23, 2019, 01:15:52 pm »
....
Ако ти си автомонтьор, да ти дам 5 лв. и да ми оправиш проблема?  :D

Не съм, но нямаш проблем. Ще го направя ала не заради петте лева. Само напълни резервоара защото смятам сам да направя диагностиката в динамичен режим, и остави петака с ключовете на седалката че нали знаеш - не е на хубаво. Ако се дават на ръка, после трябва да се връщат.  :))
А и като приключа, си намери кой да я посъбере че най-умея първа фаза.   8)
« Последна редакция: Октомври 23, 2019, 01:39:22 pm от key5 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #108 -: Октомври 23, 2019, 02:06:14 pm »
Хрумна ми как да утроиш входовете - ако сигналите от тях идват от сухи контакти, но ще трябва да ангажираш и два релейни изхода /нямам идея нито какви са ти входовете, нито изходите и дали са релета, оптрони или транзистори с отворен колектор/. Ако те интересува, ето ти примерна схема в която 12 сигнала се подават на 4-ри входа, но могат да бъдат и повече:


Браво, откри телефона с копчета... или как се връза 4х3 клавиатура към Ардуино...


Ако изходите са релейни (а на Данфос са точно такива), и почна да цъкам тия реленца поне по 1 път в секунда (защото все пак бутоните трябва да се четат в горе-долу реално време), ресурса им ще стигне за точно 100 000 превключвания (толкова гарантира производителя), или ... ден и половина работа ... Дори и да приемем че релетата издържат 100 пъти над гарантирания от производителя брой цикли, ще се наслаждавам на безпроблемна работа около половин година...


Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #109 -: Октомври 23, 2019, 02:47:55 pm »
Проблема ми не е в паметта, а във броя входове и изходи.
Juliang, не става ли да ползвате 74hc595?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #110 -: Октомври 23, 2019, 02:58:47 pm »
juliang, просто от любопитство,
каква е тази програма MCXDesign?
Не съм я чувал, това за изпитание на схеми и софтуер ли е /като Протеус/, за някакви специализирани контролери, като Ардуино ли?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #111 -: Октомври 23, 2019, 05:24:55 pm »
  juliang
Можеш да направиш с 3 входа примерно и диодна матрица кодиране на контактите. Само при условие да не сработва по-вече от един контакт :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #112 -: Октомври 23, 2019, 06:37:24 pm »
juliang, просто от любопитство,
каква е тази програма MCXDesign?
Не съм я чувал, това за изпитание на схеми и софтуер ли е /като Протеус/, за някакви специализирани контролери, като Ардуино ли?
Това е софтуер на Данфос за "писане" на програми, които се качват в програмируемите контролери пак на Данфос. Общо-взето всички производители на такива контролери имат собствен софтуер, който не се различава много един от друг. Създаваш си логика чрез блокчета и връзки между тях, след това софтуера от твоите схеми генерира или директно инструкции за процесора, или както е в този случай - сорс код на Си, който след това се компилира.
В пакета има и емулатор, който изпълнява вече компилирания код и можеш да видиш какво се случва при подаване на сигнали на някой от входовете. Двете в комплект могат да работят като някакво подобие на дебъгер - по време на изпълнението можеш да следиш стойностите на входовете и изходите на всяко блокче.

Juliang, не става ли да ползвате 74hc595?

  juliang
Можеш да направиш с 3 входа примерно и диодна матрица кодиране на контактите. Само при условие да не сработва по-вече от един контакт :)

Не искам да слагам нищо което няма гаранция от производителя. Системата работи доста често по 24 часа в денонощието, и спирането коства сериозни загуби на предприятието - най-вече повредени детайли, които често са взети за боядисване "на ишлеме" и повреждането им или некачественото боядисване води почти сигурно до моментална загуба на клиент. Не ща аз да плащам престоя или неустойките :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #113 -: Октомври 23, 2019, 08:06:59 pm »
juliang
Всички искат да им е стандартно изпълнението на управленията. И при мен се получава така: има PLC за 1500 лв, и MHI за 2000 лв., а се стискат за едно реле или допълнителен датчик за 50-60 лв.
Слагай им разширителя и да си го плащат. Ще си го избият от клиентите :)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #114 -: Октомври 23, 2019, 09:13:58 pm »
Може би ще се събера - датския конструктор се е презастраховал малко и вероятно ще изхвърля някои входове.
Примерно има сигнал че контактора на вентилатора е включил, и друг сигнал от пресостат че има вакуум, т.е. че вентилатора е тръгнал. Тоя от контактора за мен е излишен - ако контактора не е включил, вентилатора няма да тръгне и няма да има вакуум ... А дали няма вакуум от паднал предпазител, от моторна защита или от запушен въздуховод - да се опрвят техниците от поддръжката, поне за това се надявам да им стигнат знанията.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #115 -: Октомври 24, 2019, 10:56:42 pm »
По принцип докато работя, колежката снася по някой виц и  внася свой нюанс в работния процес. Та работейки, ни в клин ни в ръкав започва да чете на глас виц от фейса:

- Я ти там бе, тарикатин*. Колко е пет плюс пет.
- Единайсет.
- Изкарай си веднага ръцете от джобовете.

;)

* тарикатин - селски тарикат.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #116 -: Октомври 25, 2019, 03:54:32 pm »
Тази сутрин, след като умуваха дълго през нощта специалистите на од енергии публикуваха, че само със закупен оптимизатор може да СЕ разбере къде да СЕ  ::) на вица на колежката.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #117 -: Декември 02, 2019, 07:45:34 pm »
Евала им. Колежката повече от месец вече тръпне че и почна да вехне - а безплатните оферти обикновено са търговски неустойки. ;))

Посочете марка, модел и кой от тях го дялка /номера 37-45 всички го знаем... :) /
Само да не се окаже че е закупено "китайско" от най-ниския клас.
 И вместо вибратор, да се окаже дефибрилатор.

... :))))



Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #118 -: Декември 02, 2019, 09:40:30 pm »
Заради безплатните ви оферти съчинихте и истамбулската…..
 ??? Постъпленията от търговски неустойки повишават ли СЕ?

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #119 -: Декември 03, 2019, 09:43:10 am »
..има сигнал че контактора на вентилатора ..
Каква е тая перка, колко киловата, че чак с контактор я запускате?  :o  ;D