Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279281 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #90 -: Октомври 22, 2019, 10:22:45 am »
EDM electronics
Не можеш ли да 'излъжеш' датчика за сажди?
То може и датчика за сажди да ме лъже, не че филтъра е сдал багажа. Но един спец по тия коли ми каза, че ако е от датчика, ще ми дава и наличие на сажди, а те са в норма. То няма проблем да го излъжа датчика с подобна схемичка, като тая за ЛАМба-сондата, но каква ми е файдата, като ще съм със затапен изпускател, нали се вдига разхода на гориво и се тормози двигателя, те и без това всичките тези филтри с катализатора го спъват, като кон.

Не съм наясно дали може този филтър да се рециклира, защото иначе струва около 2 500 лв.



Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #93 -: Октомври 22, 2019, 11:25:16 am »
Филтъра трябва да се смени, ако те е грижа за околната среда. Да, струва торба пари, но това е цената да караш кола която харчи по-малко... затова и избягвам дизели - след 5-та година почваш да плащаш за икономиите през предните  години. Ако е дизел - само нов, от магазина, кара се 5-6 години и се продава някой друг да плаща за ремонтите.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #94 -: Октомври 22, 2019, 11:46:43 am »
Филтъра трябва да се смени, ако те е грижа за околната среда.

Естествено, че съм загрижен за околната среда, нали трябва да оставим наследство на поколенията така, че да не изглежда на бунище. Но това ще стане само с фундаментални промени, не с частични, като моя проблем.

Но, ако трябва да бъдем честни, точно този филтър с нищо не предпазва околната среда. Той само събира саждите и другите твърди частици в лабиринтите си /себе си/, като един резервоар и ги изхвърля в извънградски условия, когато колата премине в режим на постоянна скорост на автопилот - сама включва изхвърляне на частиците. Т.е. той предпазва само града от боклуците, не и околната среда. А аз не карам кола в града, вървя пеша. Ако го издъня, ще изхвърлям саждите равномерно в околната среда, като наторяване  :D с микроелементи, вместо да ги хвърлям накуп, както някой си изхвърля пепелника от колата директно на магистралата или на предното стъкло на задния водач - да му задръсти чистачките.  :D

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #95 -: Октомври 22, 2019, 12:26:52 pm »
Аз пак съм удивлен.

Докато совалките още летяха, НАСА имаха огромен проблем - Интел беше спрял да произвежда 8086 процесорите. А тия процесори бяха в бустерите, които падаха в океана...
Както си я подкарал ще се върнем чак до 6800, Z80, 6502 ….. няма смисъл. От вола теле не излиза.  :)


За USB-то - кажи ми едно ЕКУ което се връзва по USB към диагностиката. Не говоря за връзката между компютъра и диагностичния уред, а за връзка между ЕКУ-то и диагностичния уред.
Това само ти го твърдиш!!! - Отново.  От моя страна беше само вметване че USART-а като стандарт умишлено от години не го монтирват в компютрите, и опитват да го подменят с USB.


Кажи ми само един промишен контролер, който да комуникира с USB вътрешно с някаква друга система.
Преведи написаното от теб ако обичаш. Вътрешна комуникация, но с външна система и то през входно-изходен порт?


Цялата индустрия продължава да стои на канбъс комуникация, и има причина за това. Ма ти оставям за домашно да разбереш защо.
Много взе да се изхвърляш, явно само за кенбъс си чувал? А-да, защото се използва в транспорта и това е предела, щом не си чувал че промишлените CPU-та работят и по RS232, RS485, TCP/IP, и т.н. Кенбъса /да те открехна/ при многоточкова система не е за предпочитане, ето защо едни от най-разпространените в промишленоста са вторият и третия които съм посочил. Малко хора могат да ти покажат такъв скрийншот от комп-а си, и помни че едно е да си чел и чувал, а друго е да го работиш.  ;)



А 32768 херца за програмистите е същото каквото е 1 килохерц (или 1 мегахерц) за другите "нормални" хора. И не случайно кристала е точно с тая честота. Точно за да може да се работи в секунди по-лесно. Ма и това е доста трудно да се досетиш...

Верно бре, ма въобще не се светнах. Дори съм го написал, от където ти си го прочел за да го напишеш!!! Умно.

А използването на кварц с честота 32,768kHz говори само едно - че програмиста още не е умеел да смята времената на таймерите и прекъсванията и за най-лесно ги свежда до 1сек защото тези кварцове се използват единствено за часовници и като втори, в някои системи.

 Нали? ... :))


Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #96 -: Октомври 22, 2019, 02:38:48 pm »
Благодаря Кей,


EDM как да "фикснем" бъга, така ?

щото четох вчера китайското Ogo Know-How: ползвали двоен превключвател явно ще трябва от по-скъпите двойни черни реленца.
* Double Pole bypass switch for complete isolation when not in use, unlike many units which use only a single pole switch, or no bypass switch at all.

Извинявам се предварително!
"От бъг е" не е коментар по темата, защото не съм компетентен по нея. Просто ми дублира долния пост.
Нека някой друг да отговори, който е наясно с тия сонди.
Аз гледам да не си пълня главата с ненужна информация, защото не ми се занимава с коли, само когато неволята ме застави.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #97 -: Октомври 22, 2019, 06:04:43 pm »
Но, ако трябва да бъдем честни, точно този филтър с нищо не предпазва околната среда. Той само събира саждите и другите твърди частици в лабиринтите си /себе си/, като един резервоар и ги изхвърля в извънградски условия, когато колата премине в режим на постоянна скорост на автопилот - сама включва изхвърляне на частиците. Т.е. той предпазва само града от боклуците, не и околната среда.
Не. Този филтър събира саждите и когато се включи режим "почистване" умишлено вкарва повече гориво в цилиндрите за да вдигне температурата в него. Тогава тези сажди изгарят. А изгарянето не е възможно при градско каране, защото обикновено там оборотите са ниски, съответно и температурата на изгорелите газове е ниска.
Реално от двигателя не излизат никакви твърди частици, тъй като няма откъде да дойдат. "Твърдите частици" са точно сажди, въглерод на който не му е стигнала температурата за да се окисли.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #98 -: Октомври 22, 2019, 06:09:43 pm »
Малко хора могат да ти покажат такъв скрийншот от комп-а си, и помни че едно е да си чел и чувал, а друго е да го работиш.  ;)
Абе виждАли сме туй-онуй, даже сега се опитвам да натикам една голяма логика в един малък контролер ... ма май няма да се събере, та се чудя дали да вържа още един като екстеншън или изобщо да не се мъча с Данфос-а...


Та и това ми се налага да работя покрай другите неща - колите, горелките, проектирането... Направо съм една всестранно развита личност :)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #99 -: Октомври 22, 2019, 07:32:36 pm »
Данфос са специализирани в КИП апаратура и датчици, а този вижъл който си подхванал е предвиден не за програмисти, а за малки фирми чийто технически персонал обслужва поддръжката, да може без айти специалисти да направи някакъв минимум на достатъчно гъвкава автоматизация. Сигурен съм че се справяш много добре.
Има разлика обаче между логически релета и логически контролери.
Дерзай с АВР-ите на котлите и гледай да не изкипи млякото.
;)
« Последна редакция: Октомври 22, 2019, 07:58:10 pm от key5 »

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #100 -: Октомври 22, 2019, 08:10:22 pm »
EDM Electronics,
до тук разбрах че си се прецакал като си избушил филтъра, и си спестил от към жена и ксанакс. :)
Просто трябвало поне в един  уикенд от месеца, да хванеш магистралата. Което е логично. Едно време и трабантите се задръстваха отзад от маслото в бензина. 150км на високи обороти продухваха задното гърне с размер на бензинова туба и ти спестяват разходите в сервиза, и за психолог и шивач на жената. :))
Та, не си самомушкай филтъра модераторе, господ ни е натворил и жена.
:))



« Последна редакция: Октомври 22, 2019, 08:45:12 pm от key5 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #101 -: Октомври 22, 2019, 09:27:46 pm »
Данфос са специализирани в КИП апаратура и датчици, а този вижъл който си подхванал е предвиден не за програмисти, а за малки фирми чийто технически персонал обслужва поддръжката, да може без айти специалисти да направи някакъв минимум на достатъчно гъвкава автоматизация. Сигурен съм че се справяш много добре.
Има разлика обаче между логически релета и логически контролери.
Дерзай с АВР-ите на котлите и гледай да не изкипи млякото.
;)

Това ще трябва управлява една пещ за изпичане на прахово боядисани детайли. В момента е с един Melsec Fx2N:


обаче ... пещта е втора ръка, закупена от Дания, и първо всичко на екрана е на датски, и второ ... софтуера не отговаря съвсем на сегашната реалия... примерно към пещта в момента няма сушилня... и нещата са "кърпени" с мостчета. Та сме обещали на хората да има направим софтуер "по мярка от място", на български, точно такъв какъвто искат.

А софтуера за писането - ако си достатъчно извратен, можеш да пишеш цялата логика на Си, ма ... а не, мерси :) Редя си квадратчета, връзвам си ги с линийки... и пиша само това дет го няма в стандартните библиотеки щот пари за библиотекки няма да дам, а Данфос и партньорите му са егати обирджиите - искат пари дори за самото IDE за разработка. Ма не знаят с кой си имат работа :) Ако някой иска сериен номер за MCXDesign - да свирка :)

А този МСХ си е точно промишлен контролер, и бих казал че е доста добре измислен. Е, мащабира се малко трудно и скъпичко, дисплея е малко дървен, но ... поне е евтин, което в БГ е сериозно предимство.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #102 -: Октомври 22, 2019, 10:16:29 pm »
 http://www.inverter-plc.com/plc/FX_PLC/FX-48MR-ES-UL.html

Инвертор с функции на логическо реле /но няма да споря/.
Не виждам защо се шашкаш. Няма аналогови входове и изходи, няма какво да изчисляваш на интегер който до колкото разбрах така много те привлича /числата с плаваща запетая (32768)/. Бази данни обработваш ли - не.
Имаш само малко висша математика /цифрова логика/, up/down броячи и таймери. И тригери не видях. Останалото е дискретни входове и изходи.
Ще си спестиш памет ако си направиш регистри и боравиш с флаговете в тях.

« Последна редакция: Октомври 22, 2019, 10:50:45 pm от key5 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #103 -: Октомври 23, 2019, 08:57:55 am »
MAP сенсорите са нещо подобно на този тип MPX4250.
Схемата може да е такава и става само с реле с един превключващ контакт:

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #104 -: Октомври 23, 2019, 09:17:56 am »
EDM Electronics,
до тук разбрах че си се прецакал като си избушил филтъра, и си спестил от към жена и ксанакс. :)
Просто трябвало поне в един  уикенд от месеца, да хванеш магистралата. Което е логично. Едно време и трабантите се задръстваха отзад от маслото в бензина. 150км на високи обороти продухваха задното гърне с размер на бензинова туба и ти спестяват разходите в сервиза, и за психолог и шивач на жената. :))
Та, не си самомушкай филтъра модераторе, господ ни е натворил и жена.
:))

В качеството си на модератор;)

key5, не ми се прави на остроумен, защото си и неразбрал, явно не разбираш, като четеш, не съм търбушил нищо, проблема го оправих - засега с принудителна регенерация. Но освен, че видно не са ти ясни нещата с ДПФ-филтрите, не ти е ясен и правописа - продължаваш с неграмотността. Хал хабер си нямаш, какво е просто и сложно изречение, как се отделят и т.н. Дано не си даскал, че пази Боже...

ДПФ-филтрите не могат, да се изчистят нацяло и имат определен ресурс, след което се сменят с нови. Винаги остават наслагвания, които не могат нацяло да изгорят или издухат. Саждите не са само от горивото, а и от маслото. А то маслото най-вече е синтетично, то оставя тая пепел. Всяка кола гори масло без изключение, защото най-малкото маслените пари на картера се улавят от въздушния колектор. Не ме карай да ти обяснявам супер елементарни неща, които възприемам за обща култура - хич, ама хич не ме интересува молекулярния състав, етерния поток, софтуера и т.н. хуйни за въпросните агрегати. Нямам намерение да преоткривам топлата вода, нито да ставам автомонтьор.

Ако ти си автомонтьор, да ти дам 5 лв. и да ми оправиш проблема?  :D
« Последна редакция: Октомври 23, 2019, 09:46:10 am от EDM electronics »