Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279304 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #75 -: Октомври 21, 2019, 07:06:42 pm »
Van, бъркаш двата датчика.
Като "барнеш" МАП сенозра, ти ще обогатиш или обедниш сместа, защото компа ще си мисли че в цилиндрите постъпва по-малко или повече въздух и ще отиде на друга колонка от таблицата. Но само след секунда ламбда сондата ще му каже че е в грешка и той ще се опита да коригира смесообразуването чрез добавяне на времена в "шорт трим" корекциите. Като "шорт трим" корекциите се задържат постоянно в + или в - дълго време, тази корекция вече ще се пренесе в "лонг трим" корекцията и при връщане към нормален режим двигателя ще работи кофти дълго време - докато лонг трим-а отново се върне към стойности, отговарящи на текущото гориво.
Такова извращение може да се ползва само в рамките на няколко секудни - примерно ако искаш да изкараш малко повече пауър от някой дизел при ускоряване, без да бърникаш из компютъра на колата. Именно това и правят т.нар. "пауър бокс"-ове, дет ги продават в нета:




Има и такива които бутат данните в другата посока и реализират икономия:


естествено всичко това са меко казано тъпи изпълнения, но явно има пазар и за тях...

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #76 -: Октомври 21, 2019, 07:54:40 pm »
Van, благодаря за разбирането - тъкмо вече мислех че положението в сайта е паталогичен пример за.... с две думи отчайващо.
Схемата която си посочил е грешна. Трябва да е само с едно рамо, както съм я посочил. И да се включва последователно на сензора само когато се използва алтернативно гориво или "добавки".


.... Драги Генчев, нямам думи. Убеден съм че и всеки който като мен се зачете в коментарите ти, ще си изгради лично мнение.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #77 -: Октомври 21, 2019, 09:12:08 pm »
van
Благодаря за инфото, ще си поръчам такова нещо и ще го пробвам на някоя кола със байпасна програма на ламбдата + моя оптимизатор. Ако успеем да държим устойчиво сместа бедна на 25-30% сме решили проблема с близо 40% от колите с контролираща ламбдата защитна програма. Оптимизаторът ми позволява работа без детонации и неприятности до 30-35% по-бедна от нормалното смес. Който е видял, знае какво става при обикновена газова уредба  ;)  А при бензини и дизели екологията е тотална, освен че има икономия и мощност. При интерес ще пусна и допълнителни данни в моята си тема за това.
Key5
И на теб благодаря колега за постовете относно контрола на мап/маф сензора, много ми бяха полезни. Ще се радвам да обменим мнения и опит и на живо - пътувам често до Варна. А на колегата Юлиан това му е работата изглежда, да опонира на всичко  :) Както е казал скорпионът, ужилил жабата дето го возела на гърба си насред реката и потъвали, а тя го питала  "що така бе, нали ще умрем и двамата" - "ми просто това ми е в природата"  ;D

Поздрави!

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #78 -: Октомври 21, 2019, 09:46:01 pm »
Надушвате СЕ, навярно издавате някакви позивни като шумкарите и хоп заварката станалааа.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #79 -: Октомври 21, 2019, 09:57:44 pm »
Знам че всички много, ама много мразите да четете техническа документация. Но аз ще ви помъча малко, щот се спомена Мегаскуирт.
http://www.megamanual.com/v22manual/mfuel.htm

http://www.megamanual.com/v22manual/ve_tuner.pdf

Може би ще ви влезе мъничко в кратуните как точно работи компютъра на автомобила...
И този алхоритъм е валиден за ВСЕКИ автомобил с ЕКУ. Разликата е във някои коефициенти и ограничения, логиката е еднаква.

Кадуцей, маа му стара .... караш ме да си купя една такава кутийка и да я сложа в колата. Ще сваля живи данни от времената на дюзите и показанията на ламбда сондата на празен ход, ще дойда до Ловеч да я сложиш (да няма после "ма ти не си я монтирал правилно") и след това пак ще сваля живи данни, да видим дали ще има разлика ...

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #80 -: Октомври 21, 2019, 09:58:16 pm »
ндм
И вие дрънкалата се надушвате май, сарказъмче дребно и непотребно  ;D ;D

Нищо не си купувай, карай реното и тва е то. Другото са приказки и блянове, нъл тъй  ;D ;D Пък може да говориш с Румен Роев, ако не щеш с него - със smsi-h който също е с Рено, или други разни хора дето не влизат вече във форума заради вашите приказки. Щото фактите са нещо упорито и не зависят от ничие мнение.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #81 -: Октомври 21, 2019, 10:35:38 pm »
Още в началото загубих интерес да чета глупости. /но както виждам, за някои са едва ли не Библията на прогреса/

Цитат
  CPU ( U1 , 68HC908) и тактова секция ( Y1 , кристалът 32768 Hz), които извършват изчисления,
Секция за серийни комуникации (най-вече U6 , чипът MAX232), за да може софтуерът за настройване да чете и.....

Драги, на 68HC11 и други от серията се упражняват само студентчетата от МЕИ-то. MAX232 предназначен като буфер на логическите нива на USART за комуникация през КОМПОРТА RS232 на  РС-то отдавна е заменен с USB.
А използването на кварц с честота 32,768kHz говори само едно - че програмиста още не е умеел да смята времената на таймерите и прекъсванията и за най-лесно ги свежда до 1сек защото тези кварцове се използват единствено за часовници и като втори, в някои системи.

А това е върха в съчинението което си посочил, след който спрях да си губя времето да чета:

Цитат
Написана е на асемблерен език.   
... Асемблер или асемблерен?!
Не съществува и транзистор цитирам:
Цитат
двата IFRIZ34N FET (полеви транзистори) за инжекционните банки....

Текста е пълен със синтактични, пунктуационни и технически грешки. Нима смяташ че с този жалък опит за дипломна работа ще докажеш нещо което и сам, вече мисля че не разбираш?!
:)
« Последна редакция: Октомври 21, 2019, 10:50:44 pm от key5 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #82 -: Октомври 21, 2019, 10:52:19 pm »

Текста е пълен със синтактични, пунктуационни и технически грешки. Нима смяташ че с този жалък опит за дипломна работа ще докажеш нещо което и сам, вече мисля че не разбираш?!
:)

Колега, като правиш забележки за грешки на другите, виж си изречението, гъмжи от ПУНКТУАЦИОННИ грешки. Не знаеш, къде се поставя запетаята. Пиша ти слаб (2) за правописа и среден (3) за арогантно поведение.  :D
Имаш и правописни грешки /по-малко/. Преговори си употребата на пълен и непълен член.
Оттук нататък ще следя стриктно за правописа.
Неграмотници във форума не се допускат!  ;)

От модератора

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #83 -: Октомври 22, 2019, 12:44:17 am »
Драги, на 68HC11 и други от серията се упражняват само студентчетата от МЕИ-то. MAX232 предназначен като буфер на логическите нива на USART за комуникация през КОМПОРТА RS232 на  РС-то отдавна е заменен с USB.
А използването на кварц с честота 32,768kHz говори само едно - че програмиста още не е умеел да смята времената на таймерите и прекъсванията и за най-лесно ги свежда до 1сек защото тези кварцове се използват единствено за часовници и като втори, в някои системи.
Докато совалките още летяха, НАСА имаха огромен проблем - Интел беше спрял да произвежда 8086 процесорите. А тия процесори бяха в бустерите, които падаха в океана... и се наложи НАСА да рови за стари процесори в Ибей, щото иначе совалката нямаше да излети.
Защо ли НАСА не премина на някой Пентиум? Ами ... щото е консервативна. Защото тоя процесор им върши работа, няма нужда от по-голяма мощ. А и с него совалките не падаха, или поне не падаха заради него.
Така че няма никакъв смисъл да сложиш 8 ядрен Ксеон в двигател, който си е останал практически същия в последните 40 години. Пак са 4 (или 6 или 8 ) цилиндъра, датчиците са същите дет са се ползвали преди 40 години, оборотите на двигателя не са мръднали койзнае колко. Какъв е смисъла да смяташ времената на дюзите 10 пъти по-бързо, като двигателя пак прави един оборот за 1/100 от секундата? Или ако смяташ с точност до 15-я знак след десетичната запетайка ще увеличиш мощността или ще намалиш разхода?

За USB-то - кажи ми едно ЕКУ което се връзва по USB към диагностиката. Не говоря за връзката между компютъра и диагностичния уред, а за връзка между ЕКУ-то и диагностичния уред. ВСИЧКИ диагностики са по някакъв вариант на сериен порт, а от 20 години дори са стандартизирани (ISO9141, C.A.N., J 1850PWM, J 1850VPW, KWP2000 ISO14230-4 и т.н.) А не е като да няма процесори които да си имат вградена поддръжка на USB на хардуерно ниво...

Защо точно този процесор? Ами ... предполагам някой е изнесъл малко сорс код от някоя лаборатория на Дженерал Моторс прес 90-те години, и естествено е много по-лесно да почнеш да надграждаш, отколкото да пишеш всичко от нулата. А именно GM през тоя период са ползвали точно тоя процесор за немалко от компютрите в техните коли. Ама ти отде да знаеш таквиз неща ...

Кажи ми само един промишен контролер, който да комуникира с USB вътрешно с някаква друга система. Ми няма... Цялата индустрия продължава да стои на канбъс комуникация, и има причина за това. Ма ти оставям за домашно да разбереш защо.

А 32768 херца за програмистите е същото каквото е 1 килохерц (или 1 мегахерц) за другите "нормални" хора. И не случайно кристала е точно с тая честота. Точно за да може да се работи в секунди по-лесно. Ма и това е доста трудно да се досетиш...

За стила на писане и грешките ... пич, това са хора, които се занимават с компютри и автомобили. Ти ми намери един автомеханик в България който да можеш да пише без грешки... няма да искам да ми посочиш някой дет да чете Шекспир... или да пише като него :)

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #84 -: Октомври 22, 2019, 07:57:26 am »
От модератора[/color][/size]
А тъй!
Де са тез модератори бе, сдали багажа май?  ???
  .. да ги ева и тях ....  ;D

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #85 -: Октомври 22, 2019, 08:06:04 am »
juliang
Е прав в последните му два коментара.
key5
Не знам колко разбираш от микроелектроника, но правиш доста елементарни грешки според мен.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #86 -: Октомври 22, 2019, 09:35:49 am »
Към caduceus и van.
Ето схемичката за която иде реч.
Сигнала LPG CPU може да се вземе от клапана за газ така че с преминаването на газ, автоматично да се внесат корекциите в сигнала на MAP сензора.



Цитат
juliang
Е прав в последните му два коментара.
key5
Не знам колко разбираш от микроелектроника, но правиш доста елементарни грешки според мен.

 ??? От МИКРОЕЛЕКТРОНИКА нищо не разбирам, но като гледам ти - да.  :)

« Последна редакция: Октомври 22, 2019, 10:00:27 am от key5 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #87 -: Октомври 22, 2019, 09:51:03 am »
От бъг е.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #88 -: Октомври 22, 2019, 09:51:56 am »
Колеги, да ви питам нещо около тая тема, не точно за датчика де:
ДПФ-филтъра на колата ми /дизел-гейт  :D/ за твърди частици се е позадръстил, при норма от 100 гр. за пепел съдържа 116 гр. и ми дава подмяна на ДПФ-а. Саждите са в норма. Излъгах компютъра и му дадох сменен с чисто нов филтър и направих регенерация. Сега ми дава вс. ОК, но след време, като направи изчисления компа вероятно ще ми дава по-честа регенерация и няма да може да почисти напълно в един цикъл.

Има ли начин тоя филтър да се почисти след сваляне от пепелта или изтърбушването го оправя само?  :D

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #89 -: Октомври 22, 2019, 10:09:49 am »
EDM electronics
Не можеш ли да 'излъжеш' датчика за сажди?