Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279197 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #30 -: Март 21, 2014, 07:37:43 pm »
piton2012
Твоето утройство явно си е най-обикновен емулатор тоест имитира работата на дюзите за да не бърка управлението на двигателя при изключване на дюзите за да се сложи аванс процесор. Емулатора обикновенно са набор от съпротивления и нямат нищо общо с управлението на газта. А относно Ламбда контрола ако има такъв трябва да имаш входна информация от Ламбда сондата и според нея да се управлява горивото. Нямаш явно управление, което означава, че имаш само Ламбда симулатор за имитиране на добра работа на сондата.
С други думи според мен няма как лесно да направиш управление.
По-евтино ще ти е да си купиш :)
Но не ти гарантирам, че ще има накакъв осезаем ефект.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 07:46:48 pm от valex »

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #31 -: Март 21, 2014, 08:54:06 pm »
    Там е работата, че не е само съпротивления с реленца. Никъде не мого да го намеря в интернета, за да го покажа. Иначе, вие какво ми казвате, че кабелите от двете моторчета, които влизат в едната от двете кутии, просто си висят така? Не, не са висящи. Буталцата дори бяха в друга позиция, но като го включих се прибраха. И сега цялата тръба през която трябва да минава газта стои отворена. А, че взима информацията от ламбдата, да. Прекъснал съм  и кабела и там се включва едното от устройствата. Това го знаете, всички са така. За аванс процесора съм казвал на valex . Имам такъв, но той взима сигнал от кабела на свещите, а не от дюзите. Знам, че с тези обяснения е малко мъгливо. Едната кутия, другата кутия, но не ми се занимава да правя схеми на цялото нещо. Благодаря и на двамата за отговорите.
     Ще пробвам да дам някакви пояснения. Устройството трябва да работи така, както писах по-рано, т.е. играе роля на автоматичен кран на тройника. Двете буталца са едно срещу друго, т.е. отварят и затварят един и същ отвор. Едното моторче се управлява според оборотите, а другото бих казал донаглася пропускането на газ според ламбдата. Лошото беше, че като го купих, човека нямаше представа как се включва, а някакъв майстор с присъщата на подобни майстори вещина просто го срязал с клещите и го махнал. Имаше общо 12 стърчащи жици. Една за маса, дргата на плюса на газовия клапан, две към прекъснатия кабел на ламбдата и 8 за дюзите. Нямам представа обаче има ли значение / мисля че да, но... / в каква последователност трябва да се свържат, от 1-ва към 4-та или обратно. И също така може би има значение, на мястото на прекъсването кой трябва да бъде получаващият импулс от компютъра и кой към дюзата. Съжалявам, ако пак не съм ясен. Ако имате идеи казвайте. Ако не, като го пусна ще кажа аз. Благодаря още веднъж.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #32 -: Март 21, 2014, 09:18:31 pm »
Устройството най-вероятно е ПитагорА на AEB затова не намираш нищо :)
Я пак потърси и кажи намираш ли го?
Таквоз?


А може и таквоз:
« Последна редакция: Март 21, 2014, 09:26:51 pm от juliang »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #33 -: Март 21, 2014, 09:23:33 pm »
Става все по-загадъчно :)
По-добре снимай някакви надписи по кутийките и ги пусни тук, че вече не ми се гадае :)
И аз не мамерих нищо конкретно в нета с това име.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #34 -: Март 21, 2014, 09:33:14 pm »
Ако е това на снимката ... това е само емулатор, моторчетата нямат нищо общо с него. Вътре има това (или нещо много подобно на него):

Това е моето, чиито реленца дадоха фира за няма и 1 година. Аз си налепих собствено със значително по-солидна конструкция :)


и с някои екстри, които дори марковото Ловато нямаше. А именно: изключване на инжекторите по двойки със различно закъснение за всяка двойка. Така "присецването" при превключване с повечко газ почти изчезна.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #35 -: Март 21, 2014, 09:42:47 pm »
juliang
Добре изглежда. Можеш ли публикуваш схемата?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #36 -: Март 21, 2014, 09:57:23 pm »
Нямам я нарисувана, а и не ми се рисува в момента да ти кажа... но може да ти я преразкажа :)
Вариантите са 2: единия е с 2 бр. NE555 - таймери (има и интегралка с 2 таймера в един чип), като всеки си има отделно тримерче с което регулираш закъснението. Всяка 555-ца си управлява нейно си реле.
Другия вариант е с 2 бр комапратори, оня големия кондензатор дет се зарежда през резистор с голямо съпротивление. 2-та тримера се връзват като делители на напрежение. Като тръгнеш на газ, напрежението в кондензатора почва бавно да се качва. Компаратора го сравнява с напрежението което се получава от делителя(тримера). В момента в който едното стане по-голямо от другото комапратора изкарва +5 волта на изхода си. С тия 5 волта управлявам транзистор, който пък задейства релетата( щот изхода от компаратора е слабичък за да управлява директно релето). И това Х2 за 2-те релета.
Всяко реле има по 2 чифта контакти, така че с 2-те управлявам 4-те дюзи.
Тъй като няма как да хвана входа и изхода на инжекторите, се наложи да импровизирам само с прексъването на единия кабел към тях. Идеята на емулатора е да излъже компа че все още има дюзи. Слава богу компа проверява сам оза верига, не се интересува колко е тока който минава, така че контакта на релето е вързан в паралел на резистора. Когато контакта е затворен (работи на бензин) контакта просто шунтира резистора - тока влиза в емулатора и през контакта на релето отива към инжектора.
Когато се работи на газ контакта е отворен, и тока влиза, минава през резистора и чак тогава отива към инжектора. Така че всъщност инжектора не е изключен, още си е във веригата, но тока е ограничен от резистора и не е достатъчен да го отвори. Но пък е достатъчен компа да си мисли, че все още има инжектори включени на изходите.
Дано го обясних правилно. Ей ти и една снимка отдолу, откъм силовата част:

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #37 -: Март 21, 2014, 10:23:25 pm »
    Момчета, много сте бързи. Подозирам, че има неща такова, след като казах, емулатор на дюзи и ламбда контрол. Двете устройства обаче са свързани, но утре може би ще ги погледна, защото сега малко се стъмни. Благодаря ви и приятна вечер. Ако измислите нещо друго пишете. Трудно се добирам до компютър по това време, но да хвърлям по едно око успявам.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #38 -: Март 22, 2014, 08:41:34 am »
juliang
Благодаря ти за пространното обяснение. Много добре обясняваш :)

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #39 -: Март 23, 2014, 05:02:55 pm »
    Здравейте. Това са емулатора и ламбда контрола http://prikachi.com/images.php?images/474/7187474i.jpg
Тази е много лоша, но се виждат 4 джъмперчета в устройството за контрол, които не знам за какво служат http://prikachi.com/images.php?images/476/7187476U.jpg
Това е същото отвътре http://prikachi.com/images.php?images/516/7187516f.jpg
Тази свободна букса също не знам за какво е. Може би тя е за настройване на някое от моторчетата http://prikachi.com/images.php?images/478/7187478V.jpg. А това е емулатора http://prikachi.com/images.php?images/479/7187479V.jpg, и двете стъпкови моторчета http://prikachi.com/images.php?images/473/7187473F.jpg.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #40 -: Март 23, 2014, 06:55:24 pm »
piton2012
Тук има описания, но са за по-новата версия предполагам.
http://www.aeb.it/Products/Products/ProdID/40
Тук има схеми за свързване: http://www.aeb.it/AEB-ON-LINE-en-US
Избираш си автомобила и виждаш схемите на различни конфигурации. Може да уцелиш конфигурацията ти на управление.
Някъде по кутията на контрола няма ли надпис с името? Модела е 812B на подобна система http://www.aeb.it/Products/Products/CatID/26/Feedback_systems .
http://users.ece.utexas.edu/~valvano/Datasheets/L293d.pdf това са чиповете за управление на стъпковите двигатели. Изходите  са на 3,6,11,14. Проследи ги към куплунга. Там трябва да са включени стъпковите мотори.
Там има някакъв PIC  с куплунг за програмиране. Теоретично може ако са забравили да го заключат може да се прочете програмата , да се десасемблира и да се разбе алгоритъма на работа и от схемата кое как се свързва.
« Последна редакция: Март 23, 2014, 07:32:15 pm от valex »

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #41 -: Март 23, 2014, 09:27:10 pm »
  Благодаря  valex. Ще ги погледна.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #42 -: Октомври 09, 2019, 11:23:13 pm »
Уникални глупости, особено от двама умници.
Първо, който идиот в сервиз или в нета предложи да ти скопи ламбдата, бегай далеч. Много далеч.
Неразбирането и фърлането на боб, българина най го владее.

Има едно нещо като остатъчен кислород в изходящите газове за което в някои от коментарите се споменава. Концентрацията му в изходящите газове на различните горивни смеси е различна. Повечето газаджии връзват газовите дюзи към бензиновите като после чрез газовия комп. задават допълнително време на газовите дюзи което е = бензин + газ, примерно Т=2.45мс + 0.72мс
Дори и настроен газовия комп. поради това че ДВГ работи на газ, съответно ламбдата улавя различна от нормалната за бензин концентрация на остатъчен кислород, ЕКУ-то коригира времената на бензиновите дюзи а от там по формулата се променя и общото време. Това го прави бензиновия, и каквито и врътки да се правят с газовия, няма да има резултат. Емулатор също НЕ Е ИНТЕЛИГЕНТНО РЕШЕНИЕ!

Има една малка схемичка само от резистор и потенциометър които се добавят в режим на пропан, метан, водород и кислород. И най-важното, НЕ СЕ СКОПЯВА ламбдата, а от там и ЕКУ-то си работи по предназначение а не да се обръща към сервизната таблица.
Винаги съм се чудил на някои които нито са видели и нито пипнали камила, как обсъждат защо люспестият и хобот е прикачен към обратния край.

 ;D :D :D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #43 -: Октомври 10, 2019, 06:31:35 am »
Уникални глупости, особено от двама умници.
Та реши и ти да се присъединиш към тях...
1. Трябва да правиш разлика между обикновена газова с плочка и газов инжекцион. Двете системи нямат нищо общо. При обикновената газова реално нямаш никаква възможност за динамична корекция на смесообразуването.
2. При ГИ емулатора е в самия блок, защото така или иначе сигналите за бензиновите дюзи влизат в него за да се отчетат времената. След това от таблица се избират времена за газовите дюзи, а не се добавя просто някакво време. Тези времена зависят от много неща и се настройват опитно, и не е задължително да са по-големи от бензиновите. При високо налягане на газта и голям отвор на дюзите може да станат и по-малки.
3. Газовия инжекцион също може да бъде няколко вида. Има "прости" инжекциони, които работят само с времената на дюзите. Има и по-сложни, които се връзват към компютъра на колата и по ОБД протокола взимат още много различна информация - за температурата на двигателя, за оборотите, за положението на педала на газта - и въз основа на това правят още по-точна корекция за времената на газовите дюзи.
4. Именно "малката схемичка  с резистор и потенциометър" скопява ламбда сондата. Идеята й е когато сондата показва "богата смес", т.е. 1 волт, напрежението да се намали до 0.5 волта, или до показания "нормална смес" и да се позволи колата да работи постоянно с богата смес без това да докарва компа на колата до положение да светва разни лампички за повреда и да влиза в авариен режим.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #44 -: Октомври 10, 2019, 01:51:54 pm »
Виж сега:
1. Карал съм дистанционен курс на обучение към Water-Gaz още когато в БГ започнаха да монтират газови уредби с една дюза и плочка и кръц на ламбдата.
2. Колата ми е с един от първите модели на Car-Gaz /газов инжекцион/, копирани от Бардолини.
3. Имам и софта и кабела за газовото щото майсторите в 4-ри сервиза не се справиха с настройките и повече газовото ми сервиз не е видяло.
4. Ламбда сондата ако е здрава трябва да клати от 0 до 0,8V, няма никакви 0,5V.
5. Самите емулатори подават сигнал с ниска честота в диапазона който съм посочил. Заковеш ли напрежението на 0,5V, трябва да рестартираш постоянно /обикновено го правят чрез контактния ключ/, защото ЕКУ-то когато види че стойността не се променя, решава че е "утепана" и се обръща към стойностите за въпросния сензор от сервизните таблици.

До тук с лекцията.

Water-Gaz е калифорнийска фирма която е една от първите които започнаха да разработват технология за работа на ДВГ със добавка вода /водород и кислород/. Разработваха сами отделните елементи и електронното управление на процеса. Правеха не само за автомобили а експериментално предлагаха монтаж на камиони и автобуси. И още тогава се сблъскаха с проблема който създава ламбдата, защото към горивото добавят кислород и съответно сензора показва бедна смес и ЕКУ-то вкарва повече гориво, но и така до предела. Първоначално и те мислеха как да надхитрят ламбдата или да я заобиколят но БЕЗ ДА НАРУШАВАТ РАБОТАТА НА ДВИГАТЕЛЯ В ОТДЕЛНИТЕ МУ РЕЖИМИ.
Решението се оказа по-просто от колкото всеки може да очаква - промяна показанията на сензора за атмосферно налягане MAP/MAF/.
Точно така, когато се изкачваш в планината разреждането на въздуха е по-голямо и поради по-малкото количество кислород се налага да се намали количеството гориво. Ето защо когато започне да се подава водород и кислород към горивото, те коригират показанието не на ламбдата а на MAP сензора и така запазват нормалната работа на двигателя въпреки промяната на горивната смес.
Същия подход важи за всички горива. И ОБД-то, в случая не пее.

 8)