Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

VAWT C-ротор от montanar

(1/2) > >>

montanar:
Здравеите!
Eто моят прогрес по темата VAWT със С-ротор турбина

http://www.youtube.com/watch?v=BUsSQMG8imk
http://www.youtube.com/watch?v=rYrzAYNpLWYimk

Следва мъката с преработката на на това хубаво 100А динамо да се подмагнитва с постоянни магнити.
Ще съм благодарен ако се отзове някой който е правил нещо подобно ...... скоро ще побликувам снимки как се е получило ....
Благодаря!

Seeker:
Защо искаш да слагаш постоянен магнит в ротора? После трудно се управа управлява системата. Можеш да сложиш един магнит в ротора, за да не се размагнитва и да стартира без външно захранване , но намотката трябва да се съхрани. Изведи навън изводите на четките , за да може да се сложи външен контролер за натоварването. Смени диодите с такива за по-високо напрежение ( при максимално натоварване от този алтернатор можеш да извадиш 50-60В при тези 100А)  , естествено и ветрянката трябва да е оразмерена. 

Модератор: колега моля прочетете малко повече за правописа и интервалите: http://mazeto.net/index.php?topic=4200.0 Редактирайте си поста.

montanar:
Seeker, стандартно динамо, за да работи смисленно, изисква доста високи обороти спрямо тия с които разполагам ..... подмагнитванвето става с доста голям ток ... мисля, че са поне 10А или около 120W или общо казано, няма да има никакво КПД спрямо мощността ,с която ще разполагам .... турбината в този си вид дава около 50W при 5м/с вятър с температура 20 градуса .... оборотите на турбината са около 80 за минута при редукцията, която ползвам и е оптималната според мен, динамото се върти с 400 оборота за минута, които са крайно недостатачни за влизане на динамото в положителен цикъл за добив на ток ако се подмагнитва електрически .... знам, че ще кажете, че може да се подмагнитва и с по-малак ток .... пробвах го и това и се оказва, че подмагнитено с 10W то дава цял 1W при тези 400обороти 

за това съм решил да опитам да го подмагнитя с постоянни магнити ..... изчетох доста материал по темата и залагам на динамо, защото е готова заводски произведена машина  ... бих предпочел да правя преработка, отколкото да създавам изцяло нова машина.

Seeker:
Задължително трябва да се използва мултипликатор, за получаване на нормални за алтернатора обороти , над 3000 об/мин. Иначе ефективноста пада на порядък. Колкото и силни магнити да сложиш, само ще наситиш  магнитопровода на ротора, без да има повишаване на отдаваната мощноста. Тока през възбудителната намотка достига максимално 3А .
Само не разбрах  какво точно ползваш - динамо или алтернатор ? В постовете казваш динамо , а на видеото се вижда алтернатор.

montanar:
Извинете ме, че бъркам терминология ....  да алтернатор ползвам ... та намислих следното ... моят алтернатор имитира 12 магнитни полета на ротора и клати 36 бобини разположени под ъгъл .... реших да пренавия статора не трифазно, а двуфазно, като бобините са разположени последователно ... не под ъгъл ...  да израборя ротор със 36 малки неодимови магнити, които са в противофаза така ще получа 2 фази в противофаза една спрямо друга .... очаквам по този начин да получа вече динамо с 3 пъти по-малки работни обороти спрямо оргиналният алтернатор ....  искам да получа около 200-300W при около 300 обороти за минута

моля поправете ме, ако греша в разсъжденията си относно тази ми идея
благодаря!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия