Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Вашите експерименти

Бюджетен самоделен ветрогенератор

(1/3) > >>

Радeв:
Здравейте!
Да си призная до сега пренебрегвах този раздел, но сега съм намислил да си направя самоделен.
Много ми харесаха линковете които сте дали за турбините, вертикалните и спиралните перки, но са доста трудни за изработване. е
Спрял съм се на стандартeн вариант с 3 лопатки.

http://greentech-bg.net/?p=2571

Мисля да ползвам алтернатор от Лада или друг с постоянни магнити.
Някой може ли да ме посъветва от какво да направя лопатките.
Най-доброто за което се сещам е от дебел шперплат /кофражен 20мм/, леко е и е здраво.
Обмислям механизъм с който наклона на лопатките ше се променя. Т.е. при рязки пориви на вятъра да се изправят почти на 90 градуса /спрямо вектора на вятъра/, за целта лопатките ще са на ос.
Но първо смятам да направя макет и да видя дали ще работи според очакванията механизма.

Seeker:
Ако ползваш алтернатор от Лада , разчета е за макс. мощност около 3 кВт(60В/50А). Трябва да премахнеш регулатора за 12В и да се постави друг контролер, който да гони максимално  извличане на енергия.След алтернатора трябва  инвертор за да получиш променливо 220В . Необходим е мултипликатор който да повишава оборотите към алтернатора до 15 000 об/мин максимално. Ограниченията по обороти на винта идва от якостни съображения .  Лопатите на винта можеш да си направиш от тръба която е надлъжник с поставени профилни ребра най-добре да са NACA 23012, с  пълнеж  от фибран между ребрата и тънко повърхностно покритие( смола). Така ще стане много лека. Регулатора се прави с  центробежен регулатор (както на старите парни машини) който променя стъпката на лопатите .
За подробности и конкретни схеми, като почнеш да правиш - питай.

Радeв:
Вече се сдобих с всичко неоходимо. Алтернатор от Жигули, тръба за изправяне, стоманена тел за обтягане, силови кабели за 3-те фази и други дреболии. Перката е от летви, като перата ще са от дурафон, ще се опитам да ги извия за по-добра ефективност на лопатките. Основното което искам да постигна е лека конструкция! Трябва да изработя някакъв четков механизъм за да може да се върти по посока на вятъра.
Алтернатора съм го оголил, директно от него ще смъквам трифазно. От вкъщи ще манипулирам възбудителната намотка и изправям трифазния ток.
Днес ми се завъртя една идея, че може би най-лесно ще стане ветрогенератор от безчетков електромотор за инверторен климатик. Имам и един 100А по-корав алтернатор, но него смятам да го правя на 5-6kW BLDC.
Някой знае ли вградените в алтернатора диоди какви напрежения понасят?

П.С. Знам че е най-добре ротора да се преработи със постоянни магнити, но не ми се занимава за сега. По-нататък смятам да пробвам да залея един ротор - магнити и смола.

Seeker:

--- Цитат на: Radoslav в Май 29, 2011, 12:57:40 am ---Някой знае ли вградените в алтернатора диоди какви напрежения понасят?

--- Край на цитат ---

До 60 V.

mi68:
Преработването крие някой проблеми. За да имаш електромагнитна индукция трябва да се променя магнитния поток, а не просто въртене на магнит. Забележи роторът има 6 полюсни накрайника от севера и 6 от юга, при въртене се променя север-юг и имаш ЕДН в генератора.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия