Автор Тема: Бюджетен самоделен ветрогенератор  (Прочетена 48691 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравейте!
Да си призная до сега пренебрегвах този раздел, но сега съм намислил да си направя самоделен.
Много ми харесаха линковете които сте дали за турбините, вертикалните и спиралните перки, но са доста трудни за изработване. е
Спрял съм се на стандартeн вариант с 3 лопатки.

http://greentech-bg.net/?p=2571

Мисля да ползвам алтернатор от Лада или друг с постоянни магнити.
Някой може ли да ме посъветва от какво да направя лопатките.
Най-доброто за което се сещам е от дебел шперплат /кофражен 20мм/, леко е и е здраво.
Обмислям механизъм с който наклона на лопатките ше се променя. Т.е. при рязки пориви на вятъра да се изправят почти на 90 градуса /спрямо вектора на вятъра/, за целта лопатките ще са на ос.
Но първо смятам да направя макет и да видя дали ще работи според очакванията механизма.
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 04:40:45 pm от atos »

Seeker

  • Гост
Re:Бюджетен самоделен ветрогенератор.
« Отговор #1 -: Март 26, 2010, 09:23:03 pm »
Ако ползваш алтернатор от Лада , разчета е за макс. мощност около 3 кВт(60В/50А). Трябва да премахнеш регулатора за 12В и да се постави друг контролер, който да гони максимално  извличане на енергия.След алтернатора трябва  инвертор за да получиш променливо 220В . Необходим е мултипликатор който да повишава оборотите към алтернатора до 15 000 об/мин максимално. Ограниченията по обороти на винта идва от якостни съображения .  Лопатите на винта можеш да си направиш от тръба която е надлъжник с поставени профилни ребра най-добре да са NACA 23012, с  пълнеж  от фибран между ребрата и тънко повърхностно покритие( смола). Така ще стане много лека. Регулатора се прави с  центробежен регулатор (както на старите парни машини) който променя стъпката на лопатите .
За подробности и конкретни схеми, като почнеш да правиш - питай.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #2 -: Май 29, 2011, 12:57:40 am »
Вече се сдобих с всичко неоходимо. Алтернатор от Жигули, тръба за изправяне, стоманена тел за обтягане, силови кабели за 3-те фази и други дреболии. Перката е от летви, като перата ще са от дурафон, ще се опитам да ги извия за по-добра ефективност на лопатките. Основното което искам да постигна е лека конструкция! Трябва да изработя някакъв четков механизъм за да може да се върти по посока на вятъра.
Алтернатора съм го оголил, директно от него ще смъквам трифазно. От вкъщи ще манипулирам възбудителната намотка и изправям трифазния ток.
Днес ми се завъртя една идея, че може би най-лесно ще стане ветрогенератор от безчетков електромотор за инверторен климатик. Имам и един 100А по-корав алтернатор, но него смятам да го правя на 5-6kW BLDC.
Някой знае ли вградените в алтернатора диоди какви напрежения понасят?

П.С. Знам че е най-добре ротора да се преработи със постоянни магнити, но не ми се занимава за сега. По-нататък смятам да пробвам да залея един ротор - магнити и смола.
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 04:43:04 pm от atos »

Seeker

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #3 -: Май 29, 2011, 07:39:31 pm »
Някой знае ли вградените в алтернатора диоди какви напрежения понасят?

До 60 V.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #4 -: Май 29, 2011, 09:15:24 pm »
Преработването крие някой проблеми. За да имаш електромагнитна индукция трябва да се променя магнитния поток, а не просто въртене на магнит. Забележи роторът има 6 полюсни накрайника от севера и 6 от юга, при въртене се променя север-юг и имаш ЕДН в генератора.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #5 -: Май 31, 2011, 12:43:59 am »
Благодаря за отговорите! Ще ползвам оригиналните диоди. mi68, да прав си, това редуване на полюси се постига с нареждането на магнитите. А някой дори заменят бобината със постоянни, кръгли магнити.
Перката от дърво я разглобих, стана много тежка.... Не смятам да слагам центробежна спирачка и т.н. => тази перка задължително ще се разпадне при по-мощно развъртане!
Току що подритвайки на терасата сегмент от риболовна пръчка тип телескоп, ми дойде една идея. Този сегмент е много лек и здрав /е не е карбон.../. Та ще купя 3 еднакви китайски пръчки, да да им взема подходящия сегмент. Това ще е скелета на перката.  Челната площ на крилото ще е от дурафон, а гърба от стиропор. Като смятам да имитирам формата на самолетно крило.

П.С. Ще пробвам с по-тънки летви на първо врме че другото си е играчка ....
Вертикалните ветрогенератори изглеждат доста примамливо и най-важното - безшумни са. Ако съседите от входя неме изгонят ще вдигна и един вертикален. Такъв съвсем елементарен от дебели ПВЦ тръби. ;)

« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 04:44:28 pm от atos »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #6 -: Юни 01, 2011, 04:34:42 pm »
От къде мога да си купя 1 лист дурафон? Обиколих града, бараки, складове големи вериги и никъде вече няма ....... А преди две години имаше под път и над път...

CPU

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #7 -: Юни 01, 2011, 04:59:43 pm »
Можеш да го купиш от складовете на Геко или Васкони във Варна.
Дали обаче си мислим за един и същ материал, аз имам предвид екструдирани
листи от олекотено (разпенено) PVC, един лист е 2.05 х 3.05 м, но режат ленти
по ширината, колкото искаш.
« Последна редакция: Юни 01, 2011, 10:47:59 pm от CPU »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #8 -: Юни 01, 2011, 05:11:47 pm »
Бели листи, порести, фолирани са. Сигурно е същото. Лепи се с PVC лепило. Сигурно е същото. Мерси!
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 04:45:34 pm от atos »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #9 -: Юни 01, 2011, 09:57:43 pm »
http://www.nashekodom.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=149&Itemid=148 - Самодельный генератор для ветряка
« Последна редакция: Юни 01, 2011, 10:17:31 pm от altium »

MarioBros

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #10 -: Юни 02, 2011, 08:04:13 am »
http://microasu.com/Contacts1.htm
http://microasu.com/download/microasu/maps/Varna_Sklad_map.jpg Най близкия магазин до Радко
Микро асу
Най-твърдия дурафон е на "Симона" след това "форекс" и тн. по -лесно се огъва когато лентата е рязана напречно през 2 то метра от листа, по дължина лента която е 3метра се огъва по трудно.
За твоя случай кажи им да ти отрежат една ивица 20 см от 3 те метра от Форекс.
« Последна редакция: Юни 02, 2011, 08:08:31 am от MarioBros »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор
« Отговор #11 -: Юни 03, 2011, 03:01:20 pm »
teofilius: доста монолитна и семпла контрукция, убеден съм че е вечна. Но аз не съм майстор железар, a неща да ангажирам други хора. Но по-нататък имам един човек с който може да направим комбина, аз за инверторите и електрониката той по струговете и заварките.
MarioBros, мерси отидох точно там където каза, цените са добри и намерих лист който напълно ме удовлетворява.

Остана да импрегнирам дървенията с безир, да я боядисам 2-3 ръце. Също да спретна някакви гривни за да се предават фазите и възбудителната. Опашката е лесна, приготвил съм всичко. И да се надяваме да не се разпадне като се развъти. :D
« Последна редакция: Юни 03, 2011, 03:07:17 pm от Radoslav »