Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Запалителни системи

Плазмено комбинирано акумулаторно запалване (CDI+TCI)

<< < (2/5) > >>

getca:
http://www.youtube.com/watch?v=AhRx1XW0d2g&feature=related - Ето за това става въпрос. Дъгов разряд и около него плазмен шнур. Запалване на този принцип дава на ДВГ на автомобила икономичност, мощност, гъвкавост... Това коментираме тук основно. За вода предполагам, че няма да може да пали, както е в посоченото видео. Поне не съм пробвал, но мисля, че енергията е малка за това.
За дъгов разряд във вода виж това: http://ntpo.com/techno/techno2_2/7.shtml

mzk:
http://www.youtube.com/watch?v=1HfGcBVj3DQ&feature=related

Явно просто трябва да се пробва.

getca:
Малко информация за прогресивни запалителни системи на руски език, източник:
http://www.skif.biz/files/e0130f.djvu

getca:
Здрасти на всички... :)
Схемите на PDF-а са дадени от мен. Оригиналите са руски. Правени и изпитвани са лично от мен в продължение на повече от 15г. В момента карам с вариант на втората схема. По-лесно се монтират на автомобили с делко и възможност за ръчно регулиране на аванса. Предимствата, които получавате са:
   - Работа с обеднени смеси и по-ниско октаново число на горивото;
   - Липса на детонации в ДВГ;
   - Чисти свещи;
   - Лесно палене при всякакви условия;
   - Някаква икономия на гориво, зависеща от общото състояние на колата;
   - Директно палене на газ без проблем, даже и при -15 град.
Карам повече от 5г. на газ и в последните три не съм палил въобще на бензин. В резервоара има нещо подобно на кал... ;D Сега, има и изисквания към високоволтовите кабели, капачка на делкото, свещите - трябва да са качествени поради по-голямата енергия на искрата. Това се отнася особено за горива пропан-бутан, защото запалителното напрежение е по-високо, особено при по-бедни смеси. Относно схемите, втората дава значително по-мощен и продължителен искров разряд, но е и по-сложна. Според мен човек без познания по електроника няма да може да ги оживи. Освен това има и навиване на импулсен траф, което не е лесно. Цената за реализация не е висока, защото се използуват универсални елементи, които не са скъпи или дефицитни. Не съм правил сметки, но може би докъм 20-30лв с някакво завишение за по-сложната. Значи тук не включвам труда и загубеното време.

getca:
На приложените снимки са показани два вида разряди във въздушна среда, захранване 14в, разстояние между електродите 7-8мм. Първият е от електронно запалване с натрупване на енергията в индуктивност (транзисторен комутатор), продължителност 1-1.2мсек. Вторият е от комбинирана система (разряди на кондензатор+индуктивен ) - втората схема от PDF-а, продължителност 4-4.5мсек. Снимките не са на фокус, защото нямам статив, но мисля, че разликата се вижда добре.
При първата система това е максимума на възможностите. Бобината загрява доста при повишени честоти на искрообразуване. Втората, комбинирана система работи на минимум за да се намали натоварването на високоволтовите елементи като кабели, свещи, капачка и палец на делкото...Тук има едно голямо предимство да се регулират параметрите на разряда в широки граници - напрежение, ток, време, зависимост от оборотите. Бобината остава почти студена, въпреки голямата продължителност на разряда. Е, надявам се да съм дал някаква полезна информация... ;) :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия