Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Запалителни системи

Плазмено комбинирано акумулаторно запалване (CDI+TCI)

<< < (5/5)

getca:
locco, спри се, бе човек да търкаш излишно клавиши. Вземи попрочети малко из форума писаното, па се замисли малко или повече и чак тогаз напиши нещо смислено. Щото писанията за Елкон-а, западните коли и Румен Роев ги знаем и е малко смешно, ако не тъжно. Види си, че имаш доброто желание да си в помощ, ама недей без да си наясно с нещата. Не виждам смисъл да дъвчем отново стари неща. Каквото писано-писано, който чел-чел, който разбрал-разбрал. При неясноти се задавт въпроси, но конкретно, без бла-бла. Поради липсата на интерес тук, коментарите се прехвърлят в analogov-ия.

Altium:
В началото на темата имаше 2 руски схеми, които впоследствие изчезнаха.
За тях искам да кажа, че са недоправени.

Защото във втория вариант (CDI+TCI), вторичният кръг (този на искрата) се затваря през акумулатора, което е голяма глупост освен че е излишно да се прави по този начин.
А двата чакащи генератора изпълнени с транзистори, могат да се направят само с един двоен таймер: NE556

Затова нарисувах и варианта, в който кръгът на искрата се затваря директно през корпуса на двигателя, без да минава последователно през акумулатора.
Въобще практическият смисъл от комбинирането на CDI+TCI... за мен е абсолютно никакъв.

Мой познат притежава дино стенд за тестване на автомобили и чрез него може лесно да се провери, че разликата в мощността с и без такива запалвания клони към нулева.
Ако не ме домързи и имам необходимото време за това, мога да кача един мотоциклет и да го измерим за да се види разликата, но ще е общо взето загуба на време.

Между другото с този дино стенд лесно може да се разбиват митове, това е другата ми любима тема!!! :)
Понеже преди години едни нагли мошеници продаваха тук във форума по 500 лв заляти в епоксидна смола медни тръбички, за които твърдяха че увеличавали мощността и  снижавали разхода на двигателя.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия