Автор Тема: Ръчна изработка на слънчев панел  (Прочетена 103228 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #30 -: Юли 06, 2012, 04:34:51 pm »
Всичко се фиксира перфектно за стъклото с двойно лепяща гумено пореста лента (не знам как се казва точно - по рекламните фирми и казват монтажна лента) с различни ширини и дебелини. Не ти трябват тия химии, които и без това са много скъпи.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #31 -: Юли 06, 2012, 07:52:34 pm »
А правил ли си експеримент да залееш панела с вода, докато го е напекло слънцето ? Ако не се спука стъклото и се охлади кристала, би трябвало КПД-то да се вдигне. Гледах един пич как си прави панелите сам и точно това го обяснява и го показва във филмчето. Той също използва тази съставка, като с нея вакуумира  целия панел на практика. Лентата ще ми свърши ли работа да я поставя между кристалите ?
« Последна редакция: Юли 06, 2012, 08:01:58 pm от SkaS »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #32 -: Юли 06, 2012, 09:32:50 pm »
@nitric
Извинявам се че питам малко късно, но от къде се купуват тези елементи с начупени крайчета. Пусни  някой линк ако знаеш.
Предварително благодаря, сигурно не само аз.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #33 -: Юли 06, 2012, 10:59:12 pm »
Лентата ще ми свърши ли работа да я поставя между кристалите ?

Да - получава се нещо като дистанционер, фиксира и уплътнява.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #34 -: Юли 07, 2012, 08:31:42 am »
Това, което съм поръчал аз е това: http://www.ebay.com/itm/100PCS-2x6-15-efficiency-Solar-Cells-Kit-poly-solar-energy-cells-/260997355280?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc4a79710
Това не са натрошени парчета, а са нарязани плоскости - малки. Потърси в търсачката на сайта - има и натрошени парчета (най-вероятно можеш да намериш и по-добра цена). Флюс за запояване и ленти за връзка пак от този сайт, но от друг търговец ги поръчах. Търси и ще намериш. Успех - ако има нещо питай пак.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #35 -: Юли 07, 2012, 09:03:05 am »
А някакви митнически проблеми имал ли си, че гледам поръчани са от Китай?
Аз гледам все от UK  да поръчвам , че се притеснявам от Китай заради мита такси и разни такива.

CPU

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #36 -: Юли 07, 2012, 09:37:17 am »
@nitric
Извинявам се че питам малко късно, но от къде се купуват тези елементи с начупени крайчета. Пусни  някой линк ако знаеш.
Предварително благодаря, сигурно не само аз.
Аз попаднах на тези, 1 кВт за 89 долара. Остава да намериш малко време да ги сортираш:
http://www.ebay.com/itm/1KW-Nearly-Whole-3x6-Short-Tabbed-Solar-Cells-DIY-Solar-Panel-Best-Value-/130707486203?_trksid=p4340.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26its%3DC%252BS%26itu%3DUCC%26otn%3D14%26ps%3D63%26clkid%3D432901549732956926

Също така, не е зле да се намери начин да се режат тези клетки,  вероятно ще стане с лазер, но не съм опитвал.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #37 -: Юли 07, 2012, 06:54:08 pm »
С доставката нямах никакви проблеми - панелчетата ми дойдоха от USA, за 10-12 дни след поръчката, а флюса и лентите от Англия за 7 дни. Всичко беше с FREE Shiping и ми ги донесоха на посочения адрес с куриер. На митницата може да те задържат, ако нещата, които си поръчал са по-големи или по-тежки. От 100 $ нагоре трябва да платиш мито иначе не. За ДДС незнам нищо. Ако ти се обадят от митницата, че там ти  е пратката, взимаш от банката (където ти  е сметката, с която плащаш в E-bay) разписка за платежното нареждане - на нея пише на коя дата, на кого, колко си платил. Показваш я и си взимаш пратката - не е толко трудно (не се плаши). За натрошените парчета - да мисля, че се режат с лазер, но са много крехки и на мен не ми се занимава с тях. Тези, които ги взех също са крехки, но поне са си цели и дори и да счупя някои от тях мога да сглобя някакъв панел с останалите. Успех на всички.

Неактивен alextrif

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 13
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #38 -: Юли 07, 2012, 10:55:01 pm »
      Чудех се, дали има начин да се направи в домашни условия някаква клетка, генерираща слънчева енергия. Не съм се ровил активно в нета, но попаднах на този клип http://www.youtube.com/watch?v=WTzE-9W7Tus&feature=related, смятам, че е подходящ за темата.
     Моля за вашето мнение и разсъждения.
     Прикачвам и една страница на БГ доставчик с цени на панели, разликата с поръчани, доставени,обмитени и домашно сглобените панели май е в полза на доставчика http://www.chepakov.com/promotion.htm

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #39 -: Юли 07, 2012, 11:37:31 pm »
alextrif не се шегувай, или поне чети внимателно. Къде са 1000 лева за 260 вата а къде са 89$ за киловат.
иначе клипа е интересен. Не би било зле, някой по знаещ английски да го преведе. На мен лично ми бягат някои подробности. Примерно не разбрах точно ролята на саждите, само проводник ли са  или имат и друга роля.
Титановия двуокис е достъпен и не много скъп материал, може да се експериментира по въпроса. Не ми стана ясно и как действа това "Е163"   anthocyanin dye което се явява органично багрило.   

zach_82

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #40 -: Юли 15, 2012, 05:27:07 pm »
Всичко добре, но не може ли директно от слънчевия панел в инвертора и хоп 220 волта? С други думи - как става така, че когато произвеждаш енергия и продаваш на НЕК - не ти трябват акумулатори, а при автономна система ти трябват? И друго - сега вкарваме някакви хилядарки за контролери, акумулатори, инвертори и най-вече панели, а през зимата пак ще трябва дърва да мъкнем нагоре по етажите и да се цапаме с печки.

DIDO112

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #41 -: Юли 15, 2012, 06:10:18 pm »
Лятото даваш енергия на НЕК а зимата дърпаш. Изравнява се но не знам на какви периоди.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #42 -: Август 03, 2012, 01:15:59 pm »
Еко какво стана с моя панел - сглобих го. Работи , но си имах и проблемите при сглобката-за първи път ми беше все пак. Сега работя върху втори и съм си поръчал монокристали за да направя и  монокристален панел. Така ще ги сравня при едни и същи условия кой, какво прави. Този на празен ход вдига до 20 V  и 2 A. През деня вързан за системата държи между 1-2 А, а когато е облачно спада до 0,5 А. Напрежението се мени в много тесни граници спрямо светлината, която пада върху него - 17 - 20 V.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #43 -: Август 06, 2012, 04:31:33 pm »
Предстой ми направата на 18 V - 150 Wp панел от поликристални клетки, но се чудя дали да му слагам диод и какъв да е той. По принцип на този, който го направих му сложих изправителен диод 10А на 1000 V. За сега всичко работи идеално, но панела просто е слабичък и дава максимум 2A. Този ток е малък и едва ли може да породи някакви проблеми, но предстоящата ми задача ме кара да се замисля какво да използвам. Грубо от панела трябва да излизат около 8-8,5 А . Пада на напрежение при диодите е от порядъка на 0,7-1 V, което значи, че там ще се развива сериозно загряване и се чудя как да реализирам задачката, за да стане като хората. Ако някой има някакви идеи и е правил по-големи панели с ампераж по-голям от 4-5 А да каже как ги е вързал и използвал ли е диоди.
« Последна редакция: Август 06, 2012, 04:48:39 pm от altium »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #44 -: Август 06, 2012, 04:46:54 pm »
Направи си контролер за зареждане на акумулатора и забрави за диода.