Автор Тема: Транзисторен Тесла Трансформатор /пулсиране с една честота/  (Прочетена 23374 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравейте, Честита Баба Марта!

От известно време се мъча да  пулсирам Тесла траф с кратки импулси с една честота. Но нещо не ми се получава.
Можете ли да ми издадете някои тънкости които пропускам?
Макета на ТТ ми е:
 L1 - 6мм^2 5.3нв. 4см  
 L2 - ПЕЛ 0.11 1600нв 2см

Целта на опитите ми с ТТ е да намеря оптималните услоивя на пулсиране и да ги приложа при кръгло и тетръедърно ТПУ.

Схемите ще ги кача в други ден понеже сега нямам инсталиран кад софтуер.
« Последна редакция: Март 03, 2010, 12:28:02 am от Radko »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Радко имаш див ентосиазъм но трябва да получиш студен душ, не четеш лекций на Тесла,където се казва ,че трифазният вихър е най-неестественото движение, до сега не съм видял торнадо задвижено от три фази ти искаш с четири. Трябва да обесниш на какви теоретични основи се обосновава твоята логика. Тъй като ми е ясно,че ентосиазма ти идва от интоицията но нямаш опит ще направя кратко резюме.
Използваме принципа разделяй и владей. Трябва да се раздели електронният от неотринния ток става по пет метода.
-инпулсен-високо напрежение висока честота или комбинирано(инерционен)
-центростремителен(спираловиден) към центъра се движат и двата потока получава се сгъстяване и потенциална разлика на неотриното.
-параметричен-променяме  реактивен елемент, който си взаимодейства с неотриното
-химически-извън темата
-механичен-извън темата
П.П. Първичната намотка я напрали спиравовидна да ползваш вторият принцип и постави електронна схема. При тетраедърна схема се ползва първият принцип вторият е спомагателен.
« Последна редакция: Март 06, 2010, 10:53:14 pm от mi68 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Радко днес е 14 март и не отговаряш. За мен тетраедърният проект е пълна безсмислица и трябва да се изтрие. Но ако се прави хексаедърно/6/ с цел постигане на  стояща вълна ,която екранира гравитацията  по трите кординати XYZ, то темата е за антигравитационни двигатели.  Защити си проекта и уточни какво правиш.                                                                   
« Последна редакция: Март 14, 2010, 09:04:10 pm от mi68 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравейте!
mi68@ Просто ме води интуицията и някаква идея за етер-а. Не мога да оборя твърденията ти, а и не искам. ;)

Днес пуснах Тесла трансформатор с 1 честота, работи малко по-зле от качер. Пробвах го с 1/4 честота от резонансната, не изисква прецизна настройка на честотата (до килохерц).
Но по-лошата работа от качер можеби се дължи на стръмноста на комутацията. В единия случай TIP3055 а в другия irf840.
Тесла трафовете с искрище можеби са най-ефективни.
Което смятам да реализирам за ТПУ, като бобините се пулсират през ксенонови лампи.

Схемата е прелалено елементарна и не ми се чертае, но ето какво преставлява:
Дигитален генератор -> чакащ мултивибратор (one shot 74123) -> мосфет драйвър -> irf840

Това от мен, разбрах каквото ми беше необходимо. ;)

ПС: Има ужасно много ментета мосфет драйвъри от масовите! Препоръчвам вместо TC4420 и подобните да се ползват - MC34151 (1.5А) но се държат много по-добре а и са по-евтини.
« Последна редакция: Март 20, 2010, 01:34:56 am от Radko »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Благодаря, много съм доволен, че те води интуицията, но селектирай твърдението си ,опита че те научи. Намери данни за стръмноста на инпулсите от мосфета. За сравнение от лампи се получава 500-1000 B/мксек. Друго не мога да си обясня защо използваш 1/4 честота това ми се привижда пълна глупост. Тук явно се бърка пространствената периодичност или дължина на вълната  и теорията с линий с разпределени параметри. При дължина по-малка от ланда /4 имаме индуктивен характер на линията и трябва да се компенсира с капацитет, топче или тороид. Тази система/вълновод/ ще резонира на честота както и дълга линия но скороста на разпространение ще е по-ниска от тази на светлината. Примерно ако имаме 100кХц то дължината на вълната е 3км във вакум/въздух/. Ако проводника е тънък и е дълък 100м и бобината е 30см с подходящ кондензатор бобината  се резонира на честота 100кХц,за 30см скороста на разпространение много малка. На колкото по-ниска честота се резонира толкова е по голяма разликата в скоростите на разпространение  т.е. забавява се светлината и се получава стояща вълна съотвесно дупка и екраниране на гравитацията/месна гравигация/. Формулиране на задачите решава 50% от проблема , а това е проблема какво да се прави, интоицията казва,а разума да ли може.
« Последна редакция: Март 21, 2010, 12:02:44 pm от vlindos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Един приятел ми поръча да му направя силовата част на Тесла трансформатор. Идеята е да се управлява от външен генератор, който го имам направен. Ползват се честоти от 100Hz до 800KHz. Търси се излъчването в ефира на тези честоти с високо напрежение. Направих го в кутия от компютърно захранване с пробна платка. Пускам схемата и снимки. Пробвах го на автомобилна бобина. Остава приятеля ми да навие Тесла трансформатора. Някой може ли да помогне с конкретни размери на бобините. Примерно за размери около 50-60 см. дължина.
« Последна редакция: Януари 20, 2013, 02:13:50 pm от Maistora52 »

Ctah

  • Гост
   Ако ще правиш пеещ траф, мога да помогна ;)


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Ctah
Не е 'пеещ'. Идеята е да се подава точно определена честота (+- 1 Hz).
Имам направен хардуер от типа на мостовата схема с MOSFET 100..620V, но не смятам за сега да пробвам с него.
Мен ме интересува по скоро как се намотават първичната и вторичната намотка: съотношение ширина/височина, изолации, дебелини на проводник, основа за навиване, цилиндрична/кръгова или конусна намотка, брой оптимални намотки и т.н. Нямам никакъв опит с Тесла траф и гледам да пропусна някои евентуални несполуки.

Ctah

  • Гост
   Ами първичната е "бял кахър" , а втората може много лесно да се ВИДИ:

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Проблема при мен е че имам безкрайно много честоти и не мога на всяка честота да променям вторичната, че да я накарам да работи в резонанс. По-скоро ще работи кото повишаващ трансформатор.