Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори

FloDesign, хоризонтална ос, ефективна, аеродинамична конструкция, USA

(1/3) > >>

vlindos:
Ефективен ветрогенератор от FloDesign.
На долната графика е сравнена ефективността му спрямо конвенционалния с 3 перки и хоризонтална ос.
Смесването на 2 потока - от вътрешната и от външата страна на нагънатия статор с каналите води до образуване на въздушни вихри в задната му част, което според създателите му водело до увелиӇаване на ефективността, от което следва, че се намаляват площта и габаритите.


--- Цитат ---За определена скорост на вятъра тя има максимален диаметър с 50% по-малък от традиционните трикрили вятърни турбини при 25-30% по-ниска цена. Тя е ефективна и при висока, и при ниска скорост на вятъра.
--- Край на цитат ---

http://greentech-bg.net/?p=473 - статия на български, има анимация на принципа на работа
http://www.flodesignwindturbine.org/ - официален сайт на FloDesign
http://www.technologyreview.com/energy/21737/?a=f  - статия


--- Цитат ---The MEWT system uses cambered ringed airfoils (shrouds) and an efficient mixer/ejector pump to draw in more wind flow through the machine. A stator-rotor turbine cascade design is used to more effectively extract energy from the flow. This new cascade concept allows smaller, more durable rotor blades that can withstand high wind gusts and turbulence.

Furthermore, the low inertia, smaller rotor blades spin faster and provide more energy extraction at both lower and higher wind speeds. The shrouded blades and higher rotor speeds also reduce gear box complexity and result in quieter, safer wind turbines.

At best, traditional wind turbines capture only 59.3 percent of the energy in wind. This year’s Ignite Clean Energy business plan competition winner (2008 ), FloDesign Wind Turbine Corp., has closed its first round of institutional funding, landing $6 million with the sale of Series A stock.

--- Край на цитат ---

caduceus:
Здравейте,
иначе хубава анимацийка... Това сигурно го е измислил някой много умен авиационен специалист  :) който обаче си няма и понятие от вятърни турбини, както и от параметрите на потока минаващ през тях. Нещото си прилича на реактивен двигател, да - ама я си представете това чудо в размер 10 метра в диаметър например... Каква тежест, укрепване, кула и т.н. ще му трябва. Плюс това е проектирано да работи с високи скорости на потока, които не са за вятърните 8, 10, най-много 18 м./сек. Тука има сметки за преобладаващата скорост на вятъра в дадена област, инерционни моменти, турболизация и откъсване на граничния слой, съпромат... Знаете че съпротивлението при флуидите нараства спрямо скоростта на квадрат и т.н. Всички дифузорни и конфузорни вятърни турбини в реални условия излизат много тежки и проблемни, то не е случайно че не се виждат такива по полетата и баирите  :)
И още нещо - просто не знам как ще я качат тая измишльотина на 100 м. височина и каква ще е тежестта и конструкцията на съответната кула, щото горната част на витлото на една голяма турбина 2.5 мегавата минава някъде там. Как ще минат гаргите през турбината и ще оцелеят също не е ясно  :)  Това във връзка с еколозите дето не дават да се слагат перки да не изтрепят хвърчащите ценни организми, хем те се въртят сравнително бавно...
Как ще се направи вятърен парк от нещото, като има такова огромно завихряне отзад с тия ежекторни и направляващи потока елементи... Трябва да са на 1 км. една от друга щото иначе ще си влияят, а това вече не е парк - файдата от схемата със събирането на елементите и общи трафове и ел. линии изчезва съвсем май...   ;)

Изобщо - на картинка добро, на практика, хич не. Просто има едни пари за проекти да се усвояват, както и да се хвърля прах в очите на заблудената общественост, пък и неуките журналисти да имат какво да пишат  :)
Айде със здраве

Strashimir:
Ами, доколкото разбирам, турбините няма да са с голям диаметр - може би не повече от 1-2 метра, което опредлея и по малкото им тегло и по-лесния им монтаж. Завихрянията са урегулирани в тунелна-тръба и едва ли повече от 20-50 метра зад тръбата ще има вихри - все пак не говорим за самолетни скорости! За птици и други летящи - наличието на тръба ще им пречи да се удрят странично в турбина, а отпред не пречи да се сложи решетка... Е, ще съществува проблема със засмукването, но си мисля, че при не големите скорости на ветровете едвали ще се създаде такова подналягане, че да засмуче птица.... Единствено проблематичен за еколозите би бил вихъра зад търбината дето може да обърне птица по корем, ако го пресече.

Абе ще поживеем, ще видим дали ще се наложат....  :-)

caduceus:
Няма - със сигурност... Във ветроенергетиката нещата опират до големина и ефективност спрямо площта, просто енергията е пръсната по - нашироко  :) С два-три метра в диаметър мощността няма да е голяма, някъде вероятно около 10 киловата или малко повече. Цената обаче ще е леле майко... С тия дифузори, ежектори, един куп лопатки на вентилатора който ще се върти неефективно щото е технология за високи скорости и т.н.... За съпоставка - цената на малка подобна турбина с диаметър на перката 6-7 метра е около 25-30 хил. евро, като включим и кула с обтяжки и прочие непрофесионални елементи, непригодни за големите машини. Сега дано се е поизяснило...
Поздрави

caduceus:
Не, не продавам ветрогенератори - аеродинамиката ми беше хоби доста години, там имам и два патента. Чел съм доста по въпроса и познавам хора дето имат няколко големи перки, така че оттам ми е инфото. Иначе доскоро бях по банките, но вече минах в частния бизнес  :)
Поздрави

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия