Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Tesla Turbine

<< < (2/104) > >>

epwpixieq-1:
Ето същата турбина, като при тази снимка дисковете са всичките а не са махнати на половината както на горната.
Плътността на подредбата им е впечатляваща и нямаща нищо общо с това което се публикува по нета.

epwpixieq-1:
Надарявам се колегите да ме извинят ако са запознати с енергийния капацитет на парата, но ето факта. Необходимо е (приблизително) 5 пъти повече енергия, за преминаването на водата от течно в газообразно състояние, отколкото за загряването и от 0 до 100 градуса по Целзий.
При този процес на фазова промяна водата увеличава обема си приблизително 1700 пъти.
Интересна е разликата в порядъка между подадената енергия, при фазовата промяна, и увеличаването на обема. От другата страна, ако имаме пара която не е под налягане, и я затворим в херметичен съд тя  образува негативно налягане в съда, вид всмукване.  Погледнато циклично ние можем да извлечем 2 пъти енергия при едно влагане на такава. Не казвам 2 пъти повече ( това зависи от различните параметри на системата и нямам представа дали е възможно) а по-скоро, че може да се използва и обратната страна на цикъла. Това, според мен, е една от оптималните характеристики  на турбината която Тесла конструира. Той самият споменава на няколко места, че неговата турбина извлича 180 BTU ( British Termal Units ), приблизително 1/5 от енергията на фазовата разлика от течно в газообразно, от енергията на парата на една фаза (едно преминаване през турбината).

За нагледна (дневна) представа на това какво става в тази оптимална машина, може да забележим следния факт който ни е банално познат и затова не се замисляме върху него (а Тесла се е замислил). Изсипете вода върху стъкло/огледало и го наклонете за да видите колко от водата би се задържала върху него. Както знаем на някои места ще се "залепят" капчици, но като част от цялата повърхност това е пренебрежителен (суб–) процент от площта. Сега си представете, че вземате много топъл (даже горещ) душ в малка баня с огледало. Не е необходимо много време за огледалото да се замъгли и то на цялата си повърхност! Това нагледно показва силно адхезивно (лепкаво) свойство на парата, и го виждаме предполагаемо всеки ден.

До сега, всички (така да се каже) научни публикации които съм чел, относно турбината на Тесла, показват експерименти със сгъстен въздух, който има, както разбирате, много различни термодинамични характеристики от парата, флуида който Тесла е използвал.
 
Препратки за енергийния капацитет на водата:
http://www.engineeringtoolbox.com/fluids-evaporation-latent-heat-d_147.html
http://www.engineeringtoolbox.com/energy-storage-water-d_1463.html

epwpixieq-1:
Интересен факт относно ТТ (Тесла Турбина) е че Тесла я използва като първичен двигател в неговите разработки за високо ефективен ДВГ (да го съкратим ТДВГ – Тесла ДВГ) както и за двигател, свързани на една ос с РТТ (Ревърсната ТТ, турбината използвана като помпа) използвана при дисков летателен апарат.

При ТДВГ основния проблем който е трябвало да бъде решен е бил направата на клапан който да позволява впръскването на горивото с висока честота. Решението е просто, елегантно и високо ефективно по подобие на всичко върху което Тесла се концентрира. Наречен Тесла клапан (ТК), това е устройство без движещи се части позволяващо движение на флуид само в една посока на база на елегантна геометрична конструкция възпрепятстваща движението на експлозивно компресирана вълна в обратната посока:
https://teslauniverse.com/nikola-tesla/patents/us-patent-1329559-valvular-conduit
Тесла коментира че прилагайки това решение той е постигал скорост на мини експлозиите на гориво, последователността на които се е чувала като постоянен музикален тон.

Относно използването на ТТ и РТТ в летателен апарат съм дал частична информация в този коментар: http://mazeto.net/index.php/topic,8731.msg80027.html#msg80027
Основното е, че ТТ ефективно извлича енергията складирана в една горивно двигателна смес като това включва не само енергията на експанзия но и обратния процес на свиване/вакуум. Съвременните самолетни и ракетни двигатели използват само едната страна на този процес (експанзията), и то разбира се само с определена степен на ефективност. Топлината образно казано се разсейва във въздуха, тоест почти пълна загуба на тази енергия.
При летателната машина на Тесла, ТТ, който в същност е термодинамичен трансформатор, задвижва РТТ която всмуква въздуха "отпред" на посоката на движение (създавайки сфера на ниско налягане), завихря го между дисковете, и го изтласква "отзад" (сфера на високо налягане). Забележете, че абсолютно същата динамика може да се използва при плавателни съдове и подводници, понеже това е идеалната машина за движение на тяло през флуид. Това може да звучи като фантастика на някой колеги но когато се направят елементарни сметки като колко тежи летателната машина и колко въздух тя трябва да изтласква за да може да "плува" във флуида и какъв е капацитета на РТТ за флуидно изтласкване идеите добиват съвсем реалистична динамика и форма.

Интересното е, че най-вероятно РТТ ще се прояви/приложи първо при така наречените дронове, които в момента летят с витлово изтласкване на въздуха. Елементарни изчисления (и даже визуални съображения ) показват че една мини РТТ може да увеличи тягата от равнище на порядък, в сравнение с витловите ел. двигателчета.

caduceus:
epwpixieq-1
Благодаря ти за предоставените данни и смислените постове по темата за Тесла турбината. Нещата с автомобилното приложение обаче не са съвсем правилни и не става дума за местене на въздух. Опитай малко да смениш гледната точка и ще ти светне. Помисли върху следните, айде нека ги наречем предположения  :)
1. Турбината на Тесла не е турбина в нормалния смисъл на думата и не е направена, за да движи флуид  ;) А да създава локално разреждане в етера.
2. Предназначението и е да задвижва транспортни средства - включително в космоса, чрез вариант на технологията "праймъри драйв".
3. Работи в затворен контур, с пара. Сам Тесла говори, че с гориво колкото за бензинов котлон /тогава са били на бензин/, може да отиде от Филаделфия до Ню Йорк. Веднъж минала критични обороти, се саморазвърта и гориво е нужно само да се поддържа парата в работно състояние.
4. Тесла споменава също, че летателната машина е много малка и може да влезе с нея дори през прозорец. Ако я гледал пък страничен наблюдател, никога нямало да предположи, че това всъщност лети /създава тяга/.
5. Тесла "турбината" не се прави с какви да е материали. Най-малко пък със стари СД-та, както по клиповете в Ютуб. Дисковете например трябва да са от медсъдържаща сплав. Пак казвам, работи не със сгъстен въздух, а с пара - и това е много важно, защото парата и водата са оргонкондерзиращи в огромна степен. Затова и ние сме живи - поне някои от нас :)
6. Флуидът в машината се движи центростремително и създава етерен, напречен на оста вихър, засмукващата част на който е при отвора на Тесла "турбината". Използвам кавички, защото това е подвеждащо наименование на системата.
7. Направи малко паралели с Репулзина на Шаубергер и ще се сетиш съвсем ;)

epwpixieq-1:
Първо благодаря на Atos за преместването на този коментар от предишната тема и на caduceus за проявената флексабилност за евентуално продължаване на дискусията тук.
Ще се опитам да коментирам накратко по изложените предположения:

--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---1. Турбината на Тесла не е турбина в нормалния смисъл на думата и не е направена, за да движи флуид  ;) А да създава локално разреждане в етера.

--- Край на цитат ---
Лично моето мнение е, че трябва да се придържаме към практическата страна на въпроса и да следваме без много отклонения това което Тесла е виждал и практически изпробвал. Той сам казва, че това негово изобретение е турбина, затова е добре да го виждаме като такова. Това че тази турбина има фундаментално различен дизайн и характеристики от всички останали първо-двигателни машини само по себе си я прави уникална но не я изключва от този клас машини. Тя е направена да извлича по думите на Тесла (стр. 49 от горепосочения документ „Recovering the Latent heat of Vaporization“) „Извличане на топлинния потенциал на изпарителния процес“.  Да говорим тук за Етера не би било подходящо, поне според моето скромно виждане, още повече (въпреки че не ми се иска да навлизам в такива коментари явно се налага) че Етера ( поне по нашите разбирания) е теоретична конструкция, и е била въвлечена в математическите формулировки, през 18-19 век, като неподвижна  (може да си го представите решетъчно-гридна конструкция фиксирана в пространството) абсолютна система където всяко едно друго движение е относително  спрямо нея и спрямо други движения в тази референта система. Ако тръгнем да обясняваме всичко с една такава абсолютна система то тогава нашето познание за динамиката на процесите става лимитирано. Това е осъзнал и разбрал (предполагаемо пръв) Бошкович ( ето тук споменавам за него: http://mazeto.net/index.php/topic,1546.msg86245.html#msg86245 ) когато конструира философската си теория за относителните движения между телата.  Отделно е, че Тесла никъде не споменава, поне по отношение на неговата турбина, взаимовръзка с една такава абсолютна система. ТТ е направена да бъде термодинамичен трансформатор за извличане на топлинна енергия от флуид който е акумулирал тази енергия преди това, отново това са думи на Тесла а не мои.
Много ми се иска да се придържаме към факти, цитати на достоверни източници и експерименти, като в противен случай, цялата идея на форума става много блудкава.


--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---2. Предназначението и е да задвижва транспортни средства - включително в космоса, чрез вариант на технологията "праймъри драйв".

--- Край на цитат ---
За първи път прочитам такова изказване за ТТ.
ТТ е е направена за тъй наречения „prime mover“ или „първичен двигател“ ( механично задвижване )  чрез извличане на енергия. За задвижване на летателно тяло  във флуидна среда е необходима Ревърсната ТТ ( която е ТТ само действаща като помпа ).  Отново, това  са изказвания на Тесла в горепосочения документ, а не мои интерпретации.  "Праймъри драйв" или „първичен бутач“, относно технология за пропулсия на тяло в космоса не съм срещал и особено асоциирана с ТТ.  Имал съм досег с такова понятие само в сферата научната фантастика (откъдето интересно някои от съвременните инженерни космически термини идват) и като такова понятие, според мен, няма връзка с реалните енергийни процеси, опредящи динамиката на ТТ.


--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---3. Работи в затворен контур, с пара. Сам Тесла говори, че с гориво колкото за бензинов котлон /тогава са били на бензин/, може да отиде от Филаделфия до Ню Йорк. Веднъж минала критични обороти, се саморазвърта и гориво е нужно само да се поддържа парата в работно състояние.

--- Край на цитат ---
За затвореността на системата съм съгласен и в това отношение Тесла споменава, че е важна черта за оптимизиране на извличането на енергия от   ТТ. Не съм попадал на изказването за ходенето от Филаделфия до Ню Йорк, и ще бъде добре ако има препратка за достоверност, но мога да видя на какви факти Тесла може да е направил подобно изказване. Сега едно мое лично мнение по този въпрос. Ако видим ТТ, котел с вода, нагревателна система и свързващите ги тръби като една оптимално топлинно изолирана, затворена система, то тогава горното изказване има физическа изразност. Загубите в системата са минимални ( с добри характеристики на изолационните материали )  и са сведени само до триенето на оста на ТТ, както и компресирането на кондензираната вода обратно в котела. Като в тази система, експанзията на парата (1700 на литър) както и кондензацията/вакумирането ( отново 1700 свиване, тоест от 1,7куб.м. до литър ) се използват. Тоест използват се напълно двете части в един термодинамичен процес, където при стандартните горивни (самолетни, ракетни двигатели, ДВГ и прочие) първодвигателни системи се използва ( и то неефективно ) само цикъла на експанзия.


--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---4. Тесла споменава също, че летателната машина е много малка и може да влезе с нея дори през прозорец. Ако я гледал пък страничен наблюдател, никога нямало да предположи, че това всъщност лети /създава тяга/.

--- Край на цитат ---
Тук няма нищо чудно, въпроса е само този на технология за минимизиране, а не физико-принципиален.


--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---5. Тесла "турбината" не се прави с какви да е материали. Най-малко пък със стари СД-та, както по клиповете в Ютуб. Дисковете например трябва да са от медсъдържаща сплав. Пак казвам, работи не със сгъстен въздух, а с пара - и това е много важно, защото парата и водата са оргонкондерзиращи в огромна степен. Затова и ние сме живи - поне някои от нас :)

--- Край на цитат ---

Съгласен съм, че ентусиасти правят конструктивно нещо подобно на „ТТ“, много отношения и абсолютни глупости, не разбирайки термодинамиката, управляваща турбината, но това е  Ревърсната ТТ ( помпа ), където липсват много от термодинамичните характеристики на ТТ. Тесла е експериментирал и усъвършенствал турбината и идеята е, че тя се задвижва от флуид, който има термодинамичните характеристика на пара ( или подобни ). Въпросът е, че много хора ги е страх да работят ( а при университетите да не се получи инцидент и след това да бъдат подсъдими )  с пара под налягане от 10-12 атмосфери, минимума с което Тесла е експериментирал. В допълнение много от тези технологични (особено практическо-експертни) умения, за работата с такъв флуид, са доста позабравени от днешните изследователи.
За „оргонокондензирането“ отново ми се вижда неуместно  споменаване, освен ако нямаме реални препратки от експерименти или лично сме забелязали нещо и може да го изпробваме реално или обясним с вече направени експерименти.


--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---6. Флуидът в машината се движи центростремително и създава етерен, напречен на оста вихър, засмукващата част на който е при отвора на Тесла "турбината". Използвам кавички, защото това е подвеждащо наименование на системата.

--- Край на цитат ---

Отново отиваме към Етера и такава насока както казах не мисля че е полезна за една дискусия, която трябва да е поставена само на факти или  анализи сами по себе си, базирани също на реални факти.


--- Цитат на: caduceus в Март 16, 2017, 08:46:34 am ---7. Направи малко паралели с Репулзина на Шаубергер и ще се сетиш съвсем ;)

--- Край на цитат ---

С  Репулзина не съм запознат. Относно  Шаубергер съм съгласен, има опреден паралел при неговите системи с принципа на ТТ, осъзнал съм го доста отдавна, вихровото движение на флуид (или каква да е материя, предполагаемо)  явно има сходни динамични характеристики в различни системи опитващи се да използват този принцип енергийно  трансформиране. За съжаление само това мога да кажа в това отношение. Генерален (за мен лично) извод, може да бъде - колкото по-близко до природните динамични процеси една система се придържа, толкова по-икономична тя се явява за нас.

Поздрави!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия