Автор Тема: Tesla Turbine  (Прочетена 262274 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #450 -: Август 21, 2020, 07:29:53 pm »
В патента "звездата" е само да разделя дисковете един от друг - прочети текста, не гледай само картинките.
И какво ще стане с тези разделения при положение че се закривят?
Във видеото ясно се виждат леко спираловидни канали, чиято функция определено е да го играят лопатки.
И сега погледнете последващите видео материали показани от същата група и забележете как на последващите турбини лопатките липсват. Хората правят прототипи и при този опит са направили такова модифицирано решение (да оставим настрана че материала на дисковете от плексиглас което във случая е абсолютно неефективно), което в последствие не са го продължели при следващите турбини. Те експериментират и точно това е което те представят, в тези си клипчета, достигайки до последните си експерименти където цялата система е под частичен вакум. Вижте там къде са лопатките. Вие също приемате, като виждате "лопатики" на най-външния диск че има такива и в помеждудисковото пространство, но това изобщо не се вижда, и следователно това е ваше "натурално" допускане, точно понеже вие имате такова виждане ча турбината трябва така да работи.

В допълнение, както казах, принципа е на спираловидно центростремително движение на флуида, така че лопатките (излизащи над централния отвор, откъдето излиза флуида) само ще намалят ефективността, което предполагам те са разбрали. В крайна сметка никой не се е родил научен и един от начините да се научиш е точно с експерименти.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Tesla Turbine
« Отговор #451 -: Август 21, 2020, 09:02:58 pm »
В допълнение, както казах, принципа е на спираловидно центростремително движение на флуида, така че лопатките (излизащи над централния отвор, откъдето излиза флуида) само ще намалят ефективността, което предполагам те са разбрали. В крайна сметка никой не се е родил научен и един от начините да се научиш е точно с експерименти.
Ами можеха да питат някой, или да прочетат нещо от някой, който вече го е правил.
Аз коментирам този клип. В заглавието му има "Тесла турбина" (че даже и че е изклчително ефективна). В картинката обаче аз виждам конструкция, която не е Тесла турбина.
Идеята на Тесла е самия флуид да си намира траекторията по която да се приидвижва към центъра. Всякакви такива лопатки пречат на това самоорганизиране и съответно това вече не е реплика на Тесла, а нещо друго ... Не знам дали тия момци изобщо разбират какво правят, или вероятно смятат че като нарекат нещо "Тесла еди-кво-си" то ще придобие някаква магическа сила (както между другото смятат доста от пишещите в този форум).

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #452 -: Август 22, 2020, 03:47:41 pm »
Всякакви такива лопатки пречат на това самоорганизиране
Тук съм напълно съгласен със вас, всяко препятствие поставено на пътя на флуида ще пречи на неговата самоорганизация и не само това, а и всяко "препятствие" пред насочения флуид създава вихри (натурално реактвен процес следствие при флуидната динамика) които драстично намаляват възможността за извличане на ефективно енергия ( на база на релативни скорости ), от преди това, еднородния поток.
Не знам дали тия момци изобщо разбират какво правят
Тези момци, както и всички други ентусиасти правят неща понеже им е интересно и ги влекат тези неща. Дали разбират какво правят, до степента до която (всъщност) сме коментирали във този форум, вероятно не, но това не им пречи да експериментират и понеже имат достатъчно доза интелигентност да оптимизират. Мисля че споменах във този форум, когато започнах да давам клиповете им за пример, че в крайна сметка аз ги насочих към идеята за вакум (понеже те бяха тръгнали малко настрани) по начин по който я направиха, като ги насочих към видеото на Дон Шмидке ( което съм го посмествал преди в темата тук:  https://mazeto.net/index.php/topic,369.msg96676.html#msg96676, а и съм отворил тема само за този принцип тук: https://mazeto.net/index.php/topic,10803.0.html  ), след което започнаха техните "вакумни" експерименти. Дон Шмидке, трябва да се отбележи, беше единствения, до тогава, които правеше експерименти в тази насока и се опитваше да затвори цикъла, и до тогава не беше успял, докато тези юнаци го постигнаха, въпреки че с доста по-малка (доста прототипна) турбина която отгоре на това е и с акрилични дискове ).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #453 -: Август 22, 2020, 05:15:15 pm »
epwpixieq-1 тук чета изказване което мамирам за "меко казано" странно:
Цитат
всяко "препятствие" пред насочения флуид създава вихри (натурално реактвен процес следствие при флуидната динамика) които драстично намаляват възможността за извличане на ефективно енергия ( на база на релативни скорости ) 
Значи ти искаш примерно да извлечеш от мен енергия за полезното задвижване на една ръчна количка. Обаче твърдиш, че знаеш начин как аз да преместя въпросната РК1 "пълна с тухли" без тя да е препятствие за мен. Защото ако аз я бутам значи е препятствие. Количката може да се премести без да ми е препятствие ако е препятствие за някой друг. Демек ако друг я бута. Еми ако друг я бута аз за какво да се мотая там.
Аналогично:
Ако няма препятствие пред флуида значи нещо друго трябва да върши работата. Ма в тая турбина друго няма.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #454 -: Август 22, 2020, 08:23:12 pm »
epwpixieq-1 тук чета изказване което мамирам за "меко казано" странно: ...
Ако няма препятствие пред флуида значи нещо друго трябва да върши работата. Ма в тая турбина друго няма.
Радико, сперциално със вас вече е имахме тази дискусия и не мисля че трябва да я повтаряме отново. Който е заинтересован, ще прочете и вашите и моите аргументи в предходните ни коментари, а който не е, здраве да има.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #455 -: Август 23, 2020, 03:03:07 pm »
Радико, сперциално със вас вече е имахме тази дискусия и не мисля че трябва да я повтаряме отново. Който е заинтересован, ще прочете и вашите и моите аргументи в предходните ни коментари, а който не е, здраве да има.
Очевидно този въпрос е нещо за което не сме изгладили различията във възгледите си. Понеже истината по даден въпрос може да бъде само една то излиза, че единия от двама ни греши. Това значи, че има смисъл от продължаване на дискусията. Поне според мен разбира се.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #456 -: Август 24, 2020, 10:56:45 am »
Очевидно този въпрос е нещо за което не сме изгладили различията във възгледите си.
Това е така, имаме различни разбирания за динамиката на процесите.
Понеже истината по даден въпрос може да бъде само една то излиза, че единия от двама ни греши.
Това също е така, най-вероятно единия най-вероятно няма установена правилна картина за точно този нюанс на физическите процеси, и това е също нормално. Много хора има неправилни виждания за много неща. Но всъщност и точно това е най-интересното и ценното в науката, че няма значение кой какво си мисли че знае или че е научил, като забелязване и разбиране на определени физически взаимодействия и един експеримент или едно устройство, може да преобърне хиляда теории и виждания, понеже или те са били непълни или доста повърхностно, и в някои случаи направо погрешно, са тълкували реалността.

И за да избегнем да дискутираме неща които вече са писани, и всеки които се интересува може да ги прочете, нещата могат да се погледнат под малко по друг ъгъл: Например, по отношение на "натискане срещу нещо", което според вас (а и според много други хора) е най-неефективното при тези турбини, се замислете как дисковите спирачки спират и (особено) в какво се трансформира тази енергия. Също така помислете върху проблема във флуидната динамика наречен "дисково натоварване" (disk loading https://en.wikipedia.org/wiki/Disk_loading), и как при едно и също сечение на движещия се профил, профила който се движи праволинейно хоризонтално през въздуха има 2-3x по-висока ефективност в сравнение със същия профил когато той се върти около централна ос както в (дискова) равнина. Ето малко обяснение, което е доста добро ( поне според мен ), и което без да се навлиза във формулировки дава представа за същността на динамиката: https://www.youtube.com/watch?v=jBt4iZcPTt4&t=12m45s
Забележете че тази динамика съществува, по абсолютно същия начин и при турбините, понеже лопатките или дисковете са също са вид профили които се движат във флуид, само човек трябва малко да промени ъгъла си на виждане за да си го представи.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #457 -: Септември 02, 2020, 11:03:55 am »
Трябва да се отбележи че на база на неотдавнашни почувания установявам че "лагерите" при TT, по оригиналните разработки са били въздушни. Това не е директно мое виждана, въпреки че съм се замислял върху особеностите по крайните елементи на вала на ротора, а на някои други колеги които посочват тези зависимости. Лично на мен формата на вала с подпорите, от снимковия материал на оригиналните турбини, винаги ми е била чудна, понеже формата им е, както е видимо, "яйцевидна" (приложената снимка). Това усложнява направата на една добра, и най-вече без износващи се със времето лагерни елементи турбина, въпреки че, както се вижда от предишните линкове по темата, прототипите могат да не са с такива въздушни лагери.

За този тип машинни изработки има много малко информация и един от малкото хора които е правил нещо сам е този човек: https://www.youtube.com/watch?v=sFrVdoOhu1Q&t=0m35s
тук също се посочва интересен продукт за повърхностно третиране на металите за да се създаде въздушно-лагеров ефект:
https://www.youtube.com/watch?v=BF60s6LeQkI&t=1m15s
https://www.youtube.com/watch?v=VvKH-BYQcoM&t=0m50s

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #458 -: Септември 02, 2020, 02:11:00 pm »
Въздушните лагери са безсмислена работа освен във някои силно специфични машини където не могат да бъдат заменени с нищо друго. Примерно лагерите на зъболекарските турбинки.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #459 -: Септември 02, 2020, 03:44:01 pm »
Въздушните лагери са безсмислена работа освен във някои силно специфични машини където не могат да бъдат заменени с нищо друго.
Значи човека на първото видео си е загубил времето когато си е направил струг които е изцяло на въздушни лагери. В крайна сметка явно всеки има право да си губи времето по начина по който му е интересно, а на него там му е интереса. Оставям на страна че с тази си безмислена работа той лесно изработва части с толерантност от 1миркон. За специфичността на приложението е така, все пак не много ротационни машини имат нужна да поддържат постоянни обороти над 20-30К RPMs. В случая с ТТ обаче, това е работния режима на машината.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Tesla Turbine
« Отговор #460 -: Септември 02, 2020, 04:15:11 pm »
Много интересно!от къде мога да си намеря такъв лагер?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #461 -: Септември 02, 2020, 09:58:38 pm »
Още преди 30-35 години руснаците бяха почнали да правят такива стругове и фрези със течни лагери доста са по лесни от газовите и по малко разходи. Дори съм виждал такава фреза на живо. Пипал съм я. Беше закупена от някакъв бизнесмен на търг от закриването на военен завод. Не казвам, че метода е лош просто има по оптимални от този.
П.П. във всеки харддиск се използва този принцип на въздушните лагери. И мислиш ли че Тесла турбината е опряла само до лагерите и, че те са и вече единственият проблем друго всичко е решено.
« Последна редакция: Септември 02, 2020, 10:17:00 pm от Радико »

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 482
  • Невежеството ражда химери...
Re: Tesla Turbine
« Отговор #462 -: Септември 02, 2020, 10:41:56 pm »
Още преди 30-35 години руснаците бяха почнали да правят такива стругове и фрези със течни лагери...
Използва се още по-отдавна.
Многотонните телескопи, базирани на много високите планини, следящи спътниците на янките можеш да ги двишиш с 1 пръст.
На "течни" лагери.

...във всеки харддиск се използва този принцип на въздушните лагери.
Да де, но по коректно е: на въздушна възглавница.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #463 -: Октомври 12, 2020, 10:34:10 am »
прогрес от групата която следя и чиито начални експерименти на двойно-степпенна ТТ  задвижвана от "студена пара" с под налягане съм давал преди: https://www.youtube.com/watch?v=vlcJR3_Rz3g

Подаваната пара е между 0.13 - 0.2 атмосфери налягане (2-3 psi), тоест имаме подналягане във системата. От 1:40 турбината е под товар, и въпреки това (забележимо) се ускорява, като налягането на входа е непроменено.

Много колеги в предишни дискусии споменаваха че при (висока) ефективност на такава турбина от нея трябва да тече вода (което е вярно). Когато се вгледате внимателно ( и изгледате до към докрай клипчето 6:28 ) се вижда как на изхода на турбината направо "вали".

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #464 -: Септември 20, 2021, 10:03:54 pm »
Много колеги в предишни дискусии споменаваха че при (висока) ефективност на такава турбина от нея трябва да тече вода (което е вярно).
Виждането на ефекта е далеч по убедителен от всякакви приказки: https://www.youtube.com/watch?v=2pGxVvSizoE&t=488s