Автор Тема: Tesla Turbine  (Прочетена 263971 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #345 -: Март 20, 2020, 04:23:08 pm »



 

 Юлияне ако е така както казваш от Мицубиши не биха се хванали да го правят. Виж втория линк.
 
Не бе монтанар не става дума за избор вода или водна пара. Е за това става дума:
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Organic_Rankine_cycle

Или това тук:

https://www.mhi-mme.com/products/boilerturbine/ORC_E.html 

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #346 -: Март 20, 2020, 05:59:23 pm »
Поради тази причина Ренкин прави допълнение към цилъла на Карно влчващо във уравнението и превръщането на течността в газ и обратно "фазовия преход" и се получава че половината, поне половината енергия се губи в прехода и не може да бъде оползотворена та тези 60% които дадох за турбината те са според цикъла на Карно демек идеализирани сметки според Ренкин като пресметнеме и енергията загунена за фазовия преход стават на половина поне 30% КПД. Това при флуид Н2О.
Браво тук на Радико, понеже започна да навлиза във същността на нещата.

Радико, виж една парна турбина. В нея не се допускат капчици вода дори и в последните степени - и най-малката капчица води до жестоки язви по лопатките и разрушаване.
Вие говорите за стандартните лопаткови парни турбини. До колкото си спомням ни не говорим поне на страниците на тази тема за тях, или  най-малко аз никога не съм говорил за тях, може би това трябваше това да осъзнаете досега.

В ТТ фазов преход не само е възможен но и, самата турбина е направена с тази цел, да позволява фазов преход на флуида. Това е едно от нещата което Тесла е описал и споменава навсякъде по патенти и писания. Това че вие не го виждате показва че гледате постоянно едностранно на въпроса. Допуснете че това е възможно,  даже и хипотетично, и помислте какво става при такава (даже и хипотетичнз за вас) възможност.

А случай 2 е невъзможен :)
montanar, оставате дали нещо е възможно или невъзможно, приемете го че е невъзможно щом така желаете, това си е ваше виждане, но нищо не ви пречи да отговорите, даже и според вас хипотетично, какво би станало във вътрешността на обема. 

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #347 -: Март 20, 2020, 06:15:17 pm »
epwpixieq-1  ако имаме 1000 J топлинна енергия,  и ниската температура е 20 оС, а високата 100 оС, използвайки ТТ и какъвто щеш флуид, с каквито щеш фазови преходи, колко джаула механична работа може да получим? Елементарен въпрос, друго не не искам да знам, нито за динамики нито за фазови преходи, нито за пари или течности.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #348 -: Март 20, 2020, 06:19:07 pm »
epwpixieq-1 извинявай но аз живея на планетата земя :)
И аз не виждам изобщо логически вариант релативната скорост на частиците да стане 0 и енергията им да се запази - защото това биене което имат определено не е синхронно или в еднакви вектори .......
Целият въпрос е една мацаница от невъзможни неща и каквото и да отговоря ш е еднакво правилно и грешно.
И друго - с самия въпрос ти показваш или зорлем се опитваш да ме набуташ в девета глуха де можеш да си изфантазираш каквото ти скефне на момента.
Но все пак ми е любопитно да чуя твоето обяснение на тая тъпотия. а после ш ти кажа защо това което твърдиш е невъзможно

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #349 -: Март 20, 2020, 06:28:43 pm »
Монтанар какво точно разбираш под израза "релативна скорост" че да не почнеме да говориме за едно нещо на различни езици.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #350 -: Март 20, 2020, 06:42:51 pm »
Цитат
- Абсолютно движение на точка  - движението ù спрямо неподвижната (абсолютната) координатна система. Кинематични характеристики – абсолютна траектория, абсолютна скорост, абсолютно ускорение;

- Относително (релативно) движение на точка - движението ù спрямо подвижната координатна система. Кинематични характеристики – релативна траектория, релативна скорост, релативно ускорение;

- Преносно движение на точка – движението на точка, която не се движи по отношение на подвижната координатна система и като такава, участваща в движението на последната спрямо неподвижната координатна система. Кинематични характеристики –преносна скорост, преносно ускорение.

Основната задача при такова сложно движение на точка е установяване на зависимостта между кинематичните характеристики на абсолютното, относителното и преносното движение.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #351 -: Март 20, 2020, 06:49:50 pm »
Искаш да кажеш, че имаш в предвид движението на частицата спрямо дисковете на турбината, правилно ли съм разбрал.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #352 -: Март 20, 2020, 07:09:30 pm »
И аз не виждам изобщо логически вариант релативната скорост на частиците да стане 0 и енергията им да се запази - защото това биене което имат определено не е синхронно или в еднакви вектори .......
...
Но все пак ми е любопитно да чуя твоето обяснение на тая тъпотия. а после ш ти кажа защо това което твърдиш е невъзможно
Тук ми намирисва на неразбиране на въпроса  ;), понеже въпроса си е много точен и изобщо не е тъпотия, но въпроса е да си представим динамиката, а тук явно това липсва. Иначе отговора на въпроса е много лесен, с правилния поглед, и си мисля че Радико вероятно се досеща за това.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #353 -: Март 20, 2020, 08:18:08 pm »
ако имаме 1000 J топлинна енергия,  и ниската температура е 20 оС, а високата 100 оС, използвайки ТТ и какъвто щеш флуид, с каквито щеш фазови преходи, колко джаула механична работа може да получим?
при положение че дърпането на тези 1000 J не влияят на температурния потенциал, според формулировките 800 J.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #354 -: Март 20, 2020, 08:27:13 pm »
Когато го постигнеш това, ще бъдеш награден с Нобелова награда. Този потенциал все пак трябва да се подържа няма как, да дърпаш енергия, а нищо да не се изменя, именно поддържането на този потенциал ще ти коства повече от 90% от тези 800 J, така че в идеалния живот ще трябва да се задоволиш с около 70 J, а в реалния ако получиш дори и 50 J ще те сметнат за гений.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #355 -: Март 21, 2020, 02:32:45 am »
Когато го постигнеш това, ще бъдеш награден с Нобелова награда. Този потенциал все пак трябва да се подържа няма как, да дърпаш енергия, а нищо да не се изменя, именно поддържането на този потенциал ще ти коства повече от 90% от тези 800 J, така че в идеалния живот ще трябва да се задоволиш с около 70 J, а в реалния ако получиш дори и 50 J ще те сметнат за гений.
Със удебеленото и подчертаното съм напълно съгласен, и затова поставих условието за потенциала. Пределно ясно е, за човек който мисли, че това е система в която имаме деривативни взаимодействия. С другото обаче не съм съгласен, потенциала във физиката е доста неразбрана функционалност. Оставете формулировките и се запитайте физически какво означава да се поддържа потенциал. Стига на изхода на турбината да излиза вода с 20 С температура, основното което ще е необходимо е на входа да се поддържа 100 С, предполагам че виждате как при такава динамика, теоретично, при изолирана система, енергията на парата няма къде да изчезне а трябва да бъде превърната в механична работа. Какъв процент от тази енергия се губи във хаотични взаимодествия, без да допринася за ротационния момент, е съвсем различен върпос.

В допълнение, ясно е че на мен няма да ми дадат нобелова награда (пък и на кой му трябва стигат ми обясненията тук в Мазето  :) ), но вижте на Тесла са му давали и той е отказал, и то поради много прозаична причина, понеже е трябвало да я сподели с Едисон. Та на такова нещо му се казва принципно решение.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #356 -: Март 21, 2020, 02:51:50 am »
И аз не виждам изобщо логически вариант релативната скорост на частиците да стане 0 и енергията им да се запази - защото това биене което имат определено не е синхронно или в еднакви вектори .......
Хайде тогава да го доуточним понеже съм съгласен че 0 може да е объркващо число (особено ако този проблем се осмисля за първи път). Вместо 0, си представете че релативната скорост на частиците във втория случай става такава каквато е на частиците обкръжаващи въпросния обем. Тест релативната скорост не е необходимо да спадне до 0, това което е необходимо е тя да спадне, от предишното по-високо ниво, но тази енергия вместо да се разсейва, извън границите на обема, се натрупва като кинетична енергия на въпросния обем.  ... Ей ние такова обяснение направихме че направо идва като подсказване ...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #357 -: Март 21, 2020, 09:04:43 am »
Приемам, че става дума точно за скоростта на частиците спрямо турбината. Ако монтанар е имал друго в предвид грешката си е негова, но едва ли. Значи имаме в основни линии следното положение:
Имаме турбината която разглеждаме като относително неподвижна. Имаме и два вида частици едните имат скорост по висока от тази на турбината демек подвижни спрямо нея и такива които са със скорост равна на нея, неподвижни спрямо турбината. Има и трети вид за тях после.
Така понеже всичко се върти, със разни скорости, но се върти. Върху всичко действа центробежна сила насочена към периферията на турбината. От тук нататък съвсем очевидно е, че върху частиците с по малка скорост ще влияе по малка центробежна сила ако приемеме тая сила като гравитация само за по лесно разбиране то загубвайки скоростта си частиците олекват и започват да се придвижват към центъра на турбината, на там ги изтласкват по "тежките" високоскоростните частици.  До тук всичко е песен нали. Ама оттук насетне си е мамата.... Защото загубвайки е ергията си изстиналите частици пара се сдружават колективно превръщайки се в капки вода. И това е съвсем нормално, но много неприятно за нашите цели защото водата има доста по голяма плътност от парата и съответно "тежи" със по голяма сила навън" в посока периферията. И съответно тръгват капчиците към периферията измествайки частиците пара. Във този момент. Се получава наличие на още един вид частици пара, такива със скорост по малка от тази на диска. Те пък имат още по голямо желание да се придвижат нагоре към центъра на турбината. Въобще получават се едни перфектни условия за създаване на вихри. Всичката ламинарност на потока отива по дяволите. Характерният звук на турбината който се чува във клиповете е причинен не от отворите на изхода а точно от вихрите вътре в самата турбина. Абе много пара ама всичката във свирката както казва народа. Е не точно всичката ама повече от половината.
Та такива работи и този уред не е в състояние да усвоява успешно енергията на фазовия преход. За да се увеличи ламинарността и съответно КПД направляващите дискове трябва да имат друго разположение. Е явно са се сетили вече и са го направили.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #358 -: Март 21, 2020, 11:00:28 am »
Стига на изхода на турбината да излиза вода с 20 С температура, основното което ще е необходимо е на входа да се поддържа 100 С, предполагам че виждате как при такава динамика, теоретично, при изолирана система, енергията на парата няма къде да изчезне а трябва да бъде превърната в механична работа. Какъв процент от тази енергия се губи във хаотични взаимодействия, без да допринася за ротационния момент, е съвсем различен въпрос.

Това не ти върши работа, защото възниква въпроса кой ще ти осигури този потенциал? Ако използваш хидротермални източници да става. Иначе изпадаш в положението на бай Теню, който казва падащите камъни вършат работа, а той е намерил начин как да ги повдига, но какъв е този начин и той не знае. Как ще поддържаш  този потенциал комай и на теб не ти е ясно.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Tesla Turbine
« Отговор #359 -: Март 21, 2020, 11:14:52 am »
Иначе изпадаш в положението на бай Теню, който казва падащите камъни вършат работа, а той е намерил начин как да ги повдига...
Е... сигурно е чул тая песен на две мастики и е прозрял истината...
https://youtu.be/JzKDTsadRq0?t=24