Автор Тема: Tesla Turbine  (Прочетена 276600 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #300 -: Март 18, 2020, 04:35:30 pm »
epwpixieq-1 и на какво основание това ще се случи?
5 изречения ако може.
вече ви посочих източник:
https://mazeto.net/index.php/topic,369.msg96211.html#msg96211
и при положение че не можете да осъзнавате идей които са представени с повече от "5 изречения", защо изобщо се занимавате с тази тема? Коментирайте по темите където идеите са ограничени до "5 изречения", и кой да знае може и това да е много, защо не 3 или даже 2 изречения.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #301 -: Март 18, 2020, 05:09:51 pm »
epwpixieq-1
Върти ми се из главата един въпрос:
Калто знаем флуида навлиза в турбината със някаква определена скорост примерно 5 м/s. Какво се случва ако поради  някакви обстоятелства в този момент периферната скорост на турбината е да речем 7 м/s.
По мое скромно мнение турбината ще работи в този момент в режим на помпа.
По неизвестни причини въпроса ми остана без отговор.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #302 -: Март 18, 2020, 05:31:58 pm »
Калто знаем флуида навлиза в турбината със някаква определена скорост примерно 5 м/s. Какво се случва ако поради  някакви обстоятелства в този момент периферната скорост на турбината е да речем 7 м/s.
По мое скромно мнение турбината ще работи в този момент в режим на помпа.
Ще си позволя да разширя въпроса ви понеже той е интересен.

Вашия пример може да се обобщи при s1 скорост на флуида, с определено налягане p1 и s2 скорост по периферията на дисковете отново под определено, но вече създадено създадено от центробежната сила ( при определена периферна скорост ) налягане p2, и условието че за даден интервал от време t, наблюдаваме s1 < s2, какво би станало. (коригирайте ме ако виждате нещо неправилно в обобщението)
 
Както виждаме основните зависимости са p1 и p2 и деривативните са s1 и s2. Тост за да имаме ситуация където s1 < s2 трябва първо да се е минало през времеви момент когато p1 < p2.  Периферното налягане на флуида p2 ще започне да "навлиза" обратно за да компенсира спада на налягането по входната линия p1. В зависимост за какво време е този дисбаланс ако е много бърз това ще се прояви като  (обратни) флуидни шокове, проявени на база на бързите промени на налягането на входната линия ( междудругото точно тази динамика се вижда в един от клиповете на колегите ), но при положение че това се задържи за по-дълго време, периферната скорост s2 ще започне да намалява, поради нарастващия спад на периферното налягане p2, водещо до намаляването дължината на флуидите спирали, или дължината на пътя които флуида описва преминавайки през турбината (този път може да се представи като Архимедова спирална пружина която се натяга при по-висока скорост и намалява натягането при по-ниска). Тази динамика, според мен, води до намаляване и на скоростта на входящия флуид p1, които вие постулирате като начална ситуация.

Тоест това което описвате като картина, започване на работа като помпа, според разбирането ми, не може да се появи преди динамичната система да е минала последователно през стъпките които обрисувах. Така че не мисля че е правилно да се мисли, въпреки че на пръв поглед изглежда логично, че турбината ще започне да работи като помпа, точно поради споменатата зависимост на процесите.

Интересно ми е, на база на така обрисуваните зависимости, какво е вашето мнение.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #303 -: Март 18, 2020, 05:58:57 pm »
Хм
Не мислите, че е правилно да се мисли по въпроса или нама да работи като помпа или ще работи като помпа. За да ви спестя размишленията по това как и с помощта на какви преходни процеси това е станало то приемете че генератора които се върти от турбината се е превъзбудил и е минал в двигателен режим повишавайки оборотите на турбината.   Или, че котела е загаснал и налягането и скоростта на флуида са се понижили. Без проблем можете да дадете еднозначен отговор.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #304 -: Март 18, 2020, 07:33:47 pm »
epwpixieq-1
Ае малко да поанализираме някой нестиковки.......

Цитат
по много причини, ротационния момент е необходимо да е минимален и същевременно скоростта възможно практически най-голяма."
питам се следното ..... как мамка му би станал тоя номер?!?! хем да имаме минимален ротационен момент хем  голяма периферна скорост. Доколко ми е известно тая турбина не се върти в нищо а се върти в флуид който флуид взаимодейства с нея - и ще набере точно такава скорост каквато е тая на флуида - а въртящият момент е минимален именно защото турбината не би могла да е идеална а е доста НЕидеална - та дори принудително да опиташ да развъртиш турбината с външна сила самят флуид в нея вече става спирачка ;)

Цитат
Експанзията (на флуида) се развива основно по спираловиден път, понеже на разширението навътре се противопоставя центробежната сила произлизаща от скоростта на завъртане и голямото съпротивление към радиално изтласкване. Трябва да се отбележи че съпротивлението на преминаването на флуида между дисковете е приблизително пропорционално на квадрата на относителната скорост,
И тук е интересно ...... не ми е ясно едно нещо - кубаво ... парата се разширява в процеса по преминаване по спиралата а спиралата вътре между себеси сигурно не се влияе?!?! не мисля че не се влияе - а това не е ли загуба?!?!

Съвсем некрасиво става ако проанализираме процеса на разширение на парата при преминаване през спиралата - а именно - парата се разширява налягането спада и тралала отиде на майната си а за капак тя отива към центъра на диска иииии ......
(за тая цел конвенционалните лопаткови турбини с намаляването на плътността на парата лопатките стават все по-големи а не по-малки)
Виж - по-интересно би станало ако запуснеш цикълът на обрато - тоест да пълниш турбината от центъра към периферията - тогава би имало някаква логика.

А тука хептем ни върза с паяжини.....
Цитат
можем да си представим, че този обратен вектор на силата, всъщност се проявява като противоположно налягане, на налягането на подавания флуид, и натрупва, с помощта на центробежната сила, като зона с повишаващо се налягане на флуида, с по-високо налягане към периферията, в кухината в която се въртят дисковете или камерата на турбината.
Е да ама не! налягането на флуида като отива към центъра на спиралата спада а не се качва както много ти се иска! Аааа и друго - тоя обратен вектор де така го мечтаеш може да се появи единствено и само от адхезионното сцепление на газа към турбината щото точно тя снема енергията и нищо друго....

На долу опирайки с ена неверните си съждения рисуваш красива картинка де няма нищо обшо с реалността.

С две думи до тоя момент няма реализирана ТТ с КПД повече от едни 3% я имало я нямало  - всичко останало са напъни с известен миризлив резултат.
« Последна редакция: Март 18, 2020, 07:52:30 pm от montanar »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #305 -: Март 18, 2020, 07:54:37 pm »
приемете че генератора които се върти от турбината се е превъзбудил и е минал в двигателен режим повишавайки оборотите на турбината.   
Прием че това състояние трае повече от секунда, въпреки че колко време трае това състояние има значение само за скоростта на промяна на процесите които обрисувах, но не и за тяхната последователност или зависимости. Няма да има превръщане от режим на турбина към режим на помпа, особено когато на изхода има (частичен) вакум, просто на изхода ще има по-малко частен вакум а на входа ще се образува под налягане след което следват обяснените по-горе процеси.
Или, че котела е загаснал и налягането и скоростта на флуида са се понижили.
Това понижаване на налягането и скоростта е постепенно и точно за това лесно се описва от динамиката която споменах.

Както и да се променя системата тя ще следва логиката на динамиката която съм описал. Вижте отново какво съм написал, ако трябва си го начертайте, и кажете къде виждате нещата различно в сравнение с изразената динамика. Инцидентно описанието ми е точно с 5 изречения  :) (макар да не съм целил това).

В допълнение,  важно е да се отбележи, както dmitarp, правилно забеляза в един от последните си коментари, че режим на турбина и помпа се определя от начина по който се разполага изхода спрямо посоката на движение на ротора.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #306 -: Март 18, 2020, 08:03:52 pm »
Искаш да кажеш че е невъзможно да използваме една турбина за помпа без конструктивни промени. Така ли

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #307 -: Март 18, 2020, 08:11:18 pm »
Виж - по-интересно би станало ако запуснеш цикълът на обрато - тоест да пълниш турбината от центъра към периферията - тогава би имало някаква логика.
Това е режим на помпа а не на турбина.
Цитат
можем да си представим, че този обратен вектор на силата, всъщност се проявява като противоположно налягане, на налягането на подавания флуид, и натрупва, с помощта на центробежната сила, като зона с повишаващо се налягане на флуида, с по-високо налягане към периферията, в кухината в която се въртят дисковете или камерата на турбината
А тука хептем ни върза с паяжини.....Е да ама не! налягането на флуида като отива към центъра на спиралата спада а не се качва както много ти се иска!
montanar, четете без да си представяте правилно процеса, затова и не го разбирате. Вижте подчертаното и го осмислете дали това са две различни неща или едни и същи но казани по различен начин. Тоест, когато има по-високо налягане по периферията какво е налягането към центъра сравнено с това по периферията. Прочитате набързо без изобщо да осмисляте написаното.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #308 -: Март 18, 2020, 08:19:34 pm »
Искаш да кажеш че е невъзможно да използваме една турбина за помпа без конструктивни промени. Така ли
Без конструктивни промени е възможно, разбира се, само КПД-то ще бъде повлияно от това че входа/изхода не е оптимизиран за подаването или извеждането на флуида.
Виж без да се промени посоката на движение спрямо входа/изхода не е възможно (в крайна сметка нещо трябв да се "обрне" в динамиката), така е, но това както е ясно, не е промяна на конструкцията, нали така.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #309 -: Март 18, 2020, 08:24:49 pm »
дай да се не джанкаме за глупости - тука пределно ясно е написано......

Цитат
Турбина Тесла не имеет лопаток и возникающих из-за них недостатков: ротор не имеет выступов и потому прочен. Тем не менее, у неё имеются динамические потери и ограничения на скорость потока. Небольшой поток (нагрузка) дает высокий КПД, а сильный поток увеличивает потери в турбине и снижает его, что, однако, характерно не только для турбины Тесла.

Диски должны быть очень тонкими по краям, чтобы не создавать турбулентность в рабочем теле. Это приводит к необходимости увеличения числа дисков при увеличении скорости потока. Максимальный КПД этой системы достигается, когда междисковое расстояние приблизительно равно толщине пограничного слоя.
Основно в подчертаното е проблема.
Демек дисковете трябва да са хем тънки хем разтоянието между тях много нищожно тия неща спъват цялата история - реализират ли се тия неща остава да се преборим с проблемите по кондензацията и хидроударите де тя предизвиква и пей сърце.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #310 -: Март 18, 2020, 11:25:52 pm »
дай да се не джанкаме за глупости - тука пределно ясно е написано......
Моля ви да не замърсявате темата с цитати, които не са директно от Тесла. Защото всичко останало са ИНТЕРПРЕТАЦИИ. Вземете прочетете нещата които Тесла лично е писал и ги осмислете. Хайде, оставете моите заключения (въпреки че съм се придържал към Тесла през цялото време, и където имам свой интерпретации съм го казвал точно), може да си мислите че знаете всичко но, да си мислите че Тесла е бил глупак, а вие сте много по умен от него е направо смешно ако не и обидно. Замислете се върху това.

В допълнение, щом като ви показвам къде ви е грешката ( точно както в предишния коментар), и в последващия ви коментар вие слагате съвсем различен цитат, от не знам и къде си, като даже не посочвате източника, това не е логически водене на дискусия, а просто дърпане на горе и на долу. Започнете нещо и го довършете до логичен край, вместо да скачате от една идея на друга такава.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #311 -: Март 19, 2020, 08:15:45 am »
epwpixieq-1 критичен съм, не се имам за умен - даже точно обратното .....
Но определено не съм поклонник - а вие кеф ви четете Тесла в оригинал кеф четете и библията в "оригинал" ефекта е сходен ....
Нещата са горедолу същите. Тесла никой не му оспорва постиженията но е и добре известно че е бил и шоумен и некой от писаниците му са били откровенни надувки с определени известни цели.....
Относно скачането между идейте - скачам защото вие подминавате моите тези или ги окачествявате като несъстоятелни .....
Да ги изредя ли отново подминатите но останали висящи аспекти от критиката ми?
Е ще го направя.....
КПД - не обяснихте поради какви причини е над 90% в тесла "оригинал"
Топлинния проблем - остатъчната енергия от триенето която повилча камара негативни ефекти.
Относно конденза и хидроударът пък хептем нищо не се каза.
.......

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #312 -: Март 19, 2020, 06:42:05 pm »
КПД - не обяснихте поради какви причини е над 90% в тесла "оригинал"
Топлинния проблем - остатъчната енергия от триенето която повилча камара негативни ефекти.
Относно конденза и хидроударът пък хептем нищо не се каза.
Всички тези неща са обяснени доста надълго и нашироко в коментарите ми. И по отношение на %, и по отношение на триенето та даже и по отношение на конденза (спомням си че и това беше затъпено в коментарите). Това сме го дискредитирали в темата, надълго и на широко, монго преди вие да започнете да пишете ожесточено във форума, ако ви интересува прочетете (или си мислите че сега само за вас ще се повтарят отново нещата). Аз лично съм отделил много време за да обясня нещата логично и подредено (а да не говорим че Тесла е отедли 10 години от живота си за твоа), а вие даже нямате време да ги прочетете.  Щом като нямате това време здраве да е, не се занимавайте с неща които не ви интересуват до такава степен че да отделите време за тях (това важи за всяко нещо във живота). Щом не можете да четете в оригинал (което аз винаги препоръчвам) и не искате да се задълбочите в коментарите то тогава или вярвате на това което някой друг пише (независимо дали е в учебници и сте го заучили или нета) или не вярвате това си е ваше лично виждане.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #313 -: Март 19, 2020, 06:58:17 pm »
epwpixieq-1, направи нещо такова, напиши входни изходни параметри, няма нужда от думи в думите ти сам се оплиташ, не случайно е казано : език мой враг мой

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #314 -: Март 19, 2020, 06:59:13 pm »
И ко ти пречи елементарно да копи/пейст и да се приключи тая болка :)
щото усещаш че номера няма да мине както и последния път когато опита да го направиш
dmitarp забрави за принципна схема - на нея се виждат глупостите и няма как да се сучат нещата.