Автор Тема: Tesla Turbine  (Прочетена 273609 пъти)

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Re: Tesla Turbine
« Отговор #270 -: Март 10, 2020, 11:43:12 am »
Много интересно предложение на ван!
Някой каза че в скъпите х-ни с-ми имат Ттурбинки-но това не е вярно,работил съм като техник и съм запознат!
И аз да попитам неподготвен - как работи изпарителя в колата?Може ли вместо изпарител да се монтира Ттурбина?
 

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #271 -: Март 11, 2020, 11:15:36 am »
epwpixieq-1  каквото и техническо средство да изпозлваш за да превърнеш потенциала на вътрешната енергия на парата във работа няма да можеш да преоодолееш законите на термодинамиката, т.е. максималната ефективност винаги ще ти се определя от температурните разлики на студения и на топлия край на системата, и колкото е по-ниска тази разлика толкова по-ниска ефективност ще получиш, освен това и обема на техническото средство ще расте експоненциално с намаляване на тази разлика. Всякакъв опит да утилизираш температурна разлика 20 или 30 градуса ще бъде една бутафория, такава система е неизплатима, тя трябва да разчита на други приходи за да живее.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #272 -: Март 11, 2020, 05:02:59 pm »
т.е. максималната ефективност винаги ще ти се определя от температурните разлики на студения и на топлия край на системата
Не мисля че някой би оспорил това твърдение, а ако има такива хора те не разбират какво означава "потенциал" като физична величина ( и тук не става въпрос само за температурен такъв .

Всякакъв опит да утилизираш температурна разлика 20 или 30 градуса ще бъде една бутафория
Никой не е казал че целта ми е да използвам 20-30 градуса температурна разлика. Въпреки това, трябва да се отбележи обаче че на, да кажем, 20 С температурна разлика, на 1 м3 имаме 80 МJ енергиен еквивалент, който потенциално може да се извлече точно на база на този температурен потенциал. Колкото е по-висока температурата на водата под частичен вакум толкова по-интензивно е "вренето" ( ако може така да се нарече процеса на разделяне на водните молекули). При 90 С, и частичен вакум, водата ще ври повече (тук трябват конкретни данни, макар че съм правил собствени експерименти и това е направо очевадно)  отколкото при 50 С и същия частичен вакум, да не говорим сравнено с 20 С. А нисък температурен потенциал бог дал, даже и лятото, при наличие на кладенец ( които по щастливо стечение на обстоятелствата аз имам в двора) винаги температурата на водата е около 10-тина градуса. Да не говорим че с термолампа, по начина по който се извлича топлина от почвата по същия начин може и да се отдава (през лятото) , тоест да се ползва почвата като нисък температурен потенциал, сравнено с 90 С.

С това искам да покажа че температурния потенциал от 70 С та даже и 80С не е никакъв проблем. И така при едни  3 м3, което би била съвсем нормална установка, имаме 1 GJ. В допълнение никой не е казал че трябва да се търсят и крайните 10С потенциална разлика, най-важното всъщност, и което трябва да се осъзнае, е че системата, без необходимост от високо налягане ,  може да превръща топлинната енергия в механична, нещо което, както се вижда от видео мантериала, колегите вече демонстрираха.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #273 -: Март 12, 2020, 09:49:08 am »
3 кубични метра резервоар, казваш е нормална установка. При 70 градуса температура, имаш не повече от 45 градуса температурна разлика. Колко и съвършен преубразувател да ползваш едва ли ще получиш повече от 5% ефективност, та тези 1 GJ, всъщност ще са не-повече от 14 kW.h механична работа. При днешните цени на електроенергията това е около 2,8 лв. Сега ми кажи как ще изплатиш, само резервоара от 3 кубика с тези няма и 3 лв, за другото да не говорим че сметката съвсем няма да излезе.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Tesla Turbine
« Отговор #274 -: Март 12, 2020, 02:52:33 pm »
Сега ми кажи как ще изплатиш, само резервоара от 3 кубика с тези няма и 3 лв, за другото да не говорим че сметката съвсем няма да излезе.
Другото го плаща Кольо ТеслАта, начислява го като рекламен разход.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #275 -: Март 12, 2020, 09:02:42 pm »
3 кубични метра резервоар, казваш е нормална установка. При 70 градуса температура, имаш не повече от 45 градуса температурна разлика.
Както казах съвсем спокойно температурата може да е 90 С.  Явно не прочетохте това което написах относно как може, сравнително лесно да се направи 75-80 С температурна разлика. Написано е в предишния ми коментар и няма смисъл да се повтарям.

Колко и съвършен преубразувател да ползваш едва ли ще получиш повече от 5% ефективност
Това си е вашето утвърдено мнение, което си поддържате на база на вашето виждане и познания. Това обаче изобщо не е аргументирано становище, понеже ако бяхте забелязали на видеото, хората замериха и температурата на изхода от турбината, като разликата на входната и изходна температура, при положение че не греша, е около 50 С. Сега дайте аргументирано становище (точно на база на ЗЗЕ), къде отива тази енергия при положение че в съда е 75 а на изхода на турбината е 25С и както се вижда парата, която излиза от съда, е вече кондензирана на изхода на турбината.

Другото го плаща Кольо ТеслАта, начислява го като рекламен разход.
ndm, както се вижда, вие имате безкрайно силна аргументираност присъща на логически извишения ви мисловен процес.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #276 -: Март 13, 2020, 09:00:07 am »
Тази енергия отива за всичко друго, но не и за механична работа. Превръща се отново в топлина с по нисък потенциал. Да не би да си мислиш, че турбината е идеално изолирана, като гледам как е направена ясно е че не е "стерилна", от нея "тече" топлина като от през маркучите, които ползват.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #277 -: Март 13, 2020, 04:28:26 pm »
Тази енергия отива за всичко друго, но не и за механична работа. Превръща се отново в топлина с по нисък потенциал.
Енергията никога не напуска топлинната си форма, или по-точно релативното движение на частиците, така че няма как "отново да се превърне в топлина". Преминаването в по-нисък потенциал, или забавянето на това релативно движение, става с опредено физическо явление, с което ние сме добре запознати от нашето ежедневие, но явно вие не го виждате при анализирането на динамиката на ситемата. Това явеление е точно свиването на обема работния флуид и точно за това се вижда кондензацията. Сега какъв процент от тоаа свиване се изършва в самата турбина и навън от нея, би бил правилния върпос, като точно това ще определи КПД-то на системата.

Вижте какво са писали някои хора точно относно "свиването на работния обем на флуида" и "намаляване на температурния потенциал" (  интересно кой е този човек? Като много колеги от време на време му споменават авторитетно името ). И въпреки че имам едно несъгласие с неговото разбиране, или по скоро малко по-различен поглед, който съм сигурен че той би извел ако е имал допълнителна информация, като цяло логическите заключения са блестящи.
Да не би да си мислиш, че турбината е идеално изолирана, като гледам как е направена ясно е че не е "стерилна", от нея "тече" топлина като от през маркучите, които ползват.
Предполагам че няма смисъл да дискутираме дали акрилика е изолатор или проводник на топлина, само ще посоча че неговата термична проводимост е 0.187 - 0.209 W/m-K. В допълнение мисля също че няма смисъл да дискутираме термичната проводимост и на вакума, въпреки че в инсталацията имаме не пълен а частичен вакум.

По такъв начин, отдаването на топлина по повърхността на цялата инсталация може да се изведе ( и може да направя това за мой личен интерес ), но вие предпочитате да напишете нещо отколкото да посочите точно изведена зависимост.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #278 -: Март 15, 2020, 05:59:41 pm »
(  интересно кой е този човек? Като много колеги от време на време му споменават авторитетно името ).
Странно очаквах повече познания от колегите, особено за човек, чийто фундаментални изследвания и изведени закономерности, сравнително често се споменават във форума.

От моя страна, това е след последните модификации на Вакумната ТТ ( ако може така да я наименувам ). Може още да поумувам по нея (и евентуално да преправя иходите на помпите), но освен това, остава само да я разчленя на съставните и части и генерирам отделни stl файлове, и да потърся CNC компании които ще ми изработят елементите, като ротора ще бъде от неръждавейка, а корпуса съвсем спокойно може да е от акрилик, макар че в началото си мислех за алуминии.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #279 -: Март 15, 2020, 07:27:13 pm »
epwpixieq-1 хубаво ..... вакуум та вакуум .....
Имам някой въпроси де ако се замислиш отговорите са в тях.
1во каква е собствената енергия на вакуума?
2ро каква би била плътността на енергоносителя при комбиниране с вакуум?
3то тоя вакуум от де го взимаме и на каква цена?

Според мен такива абстракции които ги разтягате тук са часни случай важащи в едни други пространства например космическото - там номера ш мине но там имаме безплатен вакуум .......

Да си кажа и мнението относно тесла турбините като цяло и защо не са се наложили.
1во тесла турбина за да работи ефективно се нуждае от особенно висока точност на изпълнението за да може да се постигне максимална ламинарност на потоците
2ро. от чисто съпроматски и технологични съображения няма как да се изработи турбина която да е толкова финна и здрава за да може да взаимодейства с потока частици от двигателния флуид и това всичко на нормална и конкурентна цена.

Тия глупости де гледаме по клипчетата са много далече от ефективна тесла турбина както и самият Тесла е бил още по-далече технологично от ефективно прилагане на принципа.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #280 -: Март 16, 2020, 11:17:13 am »
Аз и друг въпрос бих му задал, свързан с обратимостта на процесите, защото виждам, че не е много наясно с това. Та въпроса е може ли изчислителна машина да бъде обратима, т.е. като вкараш резултата от дадена, изпълнена програма в машината, да получиш от нея енергията, която си изразходил?

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #281 -: Март 17, 2020, 12:08:36 am »
epwpixieq-1 хубаво ..... вакуум та вакуум .....
Имам някой въпроси де ако се замислиш отговорите са в тях.
1во каква е собствената енергия на вакуума?
2ро каква би била плътността на енергоносителя при комбиниране с вакуум?
3то тоя вакуум от де го взимаме и на каква цена?
Тук изобщо не говорим за каквато и да е "енергия на вакума" (или каквото си представяте че се извлича от там ) като всъщност изобщо не разбирам асоциацията която правите. Вие всъщност изглежда изобщо не сте прочели за какво става върпрос, а при положение че сте прочели явно не сте разбрали. И за да е ясно, вакума тук не играе някаква мистична роля а съвсем прозейчна, като позволява тази установка да превръща латентната енергия на водата, минаваща през водни пари, без да има нужа от налягане (на пара) в системата, и преминаваща отново във същото количество вода (както е била преди изпарението) но вече под доста по-ниска температура, като по този начин овобождава (определена част) от топлинната енергия която притежава.
Според мен такива абстракции които ги разтягате тук са часни случай важащи в едни други пространства например космическото - там номера ш мине но там имаме безплатен вакуум .......
Тук няма никакви абстракции, вие изглежда нещо се заблуждавате в динамиката на системата или пропускате важна част от нея. Давам съвеем елементарен пример, да кажем че вакумираме една система и тази система е затворена, като абсолютно никакво значение няма дали тя има или няма движещи се части в нея.  Приемеме ( условно ) че системата е с идеално уплътнене и преминаването на  газ през стените на тази система е нулево. Колко време мислите че тази система ще потържа вакума (1 час, 1 ден, 1 седмица 1 месец или 1 година ), това разбира се е реторичен въпрос. 
Да си кажа и мнението относно тесла турбините като цяло и защо не са се наложили.
1во тесла турбина за да работи ефективно се нуждае от особенно висока точност на изпълнението за да може да се постигне максимална ламинарност на потоците
2ро. от чисто съпроматски и технологични съображения няма как да се изработи турбина която да е толкова финна и здрава за да може да взаимодейства с потока частици от двигателния флуид и това всичко на нормална и конкурентна цена.
Интересно как си изкарвате мнението по нещо което явно нямате представа как работи. И изобщо не говорете за технологични съображения, при положение че е имало работещи турбини още преди 110 години. Въпроса е съвсем различен и ако бяхте прочели малко по-назад в темата имам няколко коментара в тази връзка, и при положение че не ми вярвате ( както не очаквам никой на този форум да ми взема думите на вяра, а сам да направи собствени изследвания, при положение че има потенциал за това разбира се ), вижте какво е писал Тесла по този въпрос (отново е пометено по-назад в коментарите) понеже, както е явно, се изкарвате доста неподготвен по темата.
Тия глупости де гледаме по клипчетата са много далече от ефективна тесла турбина както и самият Тесла е бил още по-далече технологично от ефективно прилагане на принципа.
На Интернет има много глупости, така е, но това което съм пускал в тук не са изобщо такива, това са много сериозни изследвания които се правят от ентусиасти, това че вие, отново, не можете да разберете какво виждате си е проблем на вашето неразбиране за процесите, а не проблем на тези хора които правят демострацията.

Но щом като така се изказвате така величествено, поне да си бяхте направили труда да отговрите на въпроса който зададох, понеже той е много по-лесен за отговор отколкото вникването в динамиката на работа на ТТ, особено когато има ТТ като помпи прикачени към нея, с цел повишаване на КПД-то на комбинираната система.
Аз и друг въпрос бих му задал, свързан с обратимостта на процесите, защото виждам, че не е много наясно с това. Та въпроса е може ли изчислителна машина да бъде обратима, т.е. като вкараш резултата от дадена, изпълнена програма в машината, да получиш от нея енергията, която си изразходил?
dmitarp, вие започнахте да задавате доста смехотворни въпроси (и въпреки че има идея в него, но той е зададен по абсолютно неадекватен начин), което показва че започват да ви липсват логически контра-аргументи. В допълнение е ясно не сте запознат с разработките на Кърт Гойодел и Вон Нюман, понеже ако знаехте за тях, просто този въпрос би бил абсолютно безсмислен. За ваше сведение ето малко информация:
Кърт Гойдел ( https://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_G%C3%B6del ) е един от светилата на логистичната наука, ако ли не и най-тачения логист на 20-ти век. Той доказва  с логически формулировки доказва че математиката, като символична наука е незавършена (Incompleteness Theorems). Вземете и прочетете малко за информация: https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del%27s_incompleteness_theorems
Вон Нюман е физика-математик (https://en.wikipedia.org/wiki/John_von_Neumann) който е изобретателя на това което се знае като Вон Нюман Компютърна Архитектура ( ако сте чували за този термин ) или  още като Архитектура на Принсънския Университет (PrincetonUniversity) https://en.wikipedia.org/wiki/Von_Neumann_architecture и ако не се досещате твоа включва абсолютно всичко електронно което работи със това което се нарича CPU ( ЦПУ ).

Отново към вас и към другите интересуващи се по въпроса, нека да се държим конкретно по темата. Аз зададох, според мен лесен въпрос, на който явно или не ви интересува или не можете да отговорите, което е жалко, понеже познаването и разбирането на тези публикации (проложени от мен в предишния коментар, на автора за който попитах) дава много фундаментална представа за термодинамичните процеси. В допълнение, и което всъщност е по -важното, точно този автор (който явно не ви интересува) засяга тази идея ( за необратимостта на процесите ) която вие искате да засегнете с въпроса си. Така че преди да навлизате в физико-информационните процеси на структуриране на информация на база на преобразуване на енергия, на които още повече че не им е мястото на страниците на тази тема, дайте да изчистим нашите виждания като се придържаме стриктно към термодинамиката.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #282 -: Март 17, 2020, 12:29:49 am »
 epwpixieq-1 бих те помолил да си структурираш идеята в един пост - щото може найстина да сме разбрали недоразбрали - а да се прелопати всичкото написано до сега по темата нямам нито времето нито желанието да чета заклъцваници......
И друго - ако една идея не може да бъде обяснена в най много 5 изречения значи нещо яко и куца.
На моменти усещам при теб малко като на ми68 бълнуванията (разбира се нямаш нищо общо но много се отнасяш)
Дай го по-простичко. Можеш сигурен съм.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Tesla Turbine
« Отговор #283 -: Март 17, 2020, 01:25:59 am »
Ш си позволя да направя анализ на ТТ от гледна точка на термодинамиката.
Не знам доколко ще бъда разбран щото съм с убеждението че малко хора разбират въпросната материя в достатъчна дълбочина за да могат да разсъждават смислено върху нея а не да си доизмислят някакви неща де нямат нищо общо с действителността.

И така....

ТТ е тубина разчитаща на адхезия и това и е и основният и проблем ;)

Започваме да анализираме процеса .....
Подава се флуид с определени скорост налягане и температура.
става следното...

(ще ползвам чисто измислени но логически верни параметри - нямам нерви да се задълбавам в подробности)

Имаме флуид с температура 100 налягане 100  който ще постъпва в турбината.
Когато тоя флуид е в относителен покой е с горепосочените параметри.
Какво става когато той се подаде в турбинката.
Налягането при флуид в двжение спада температурата също това се дължи на увеличение на собственият обем на флуида.
Дали ще е газ или течност има собствена конкретика.

До тук добре - обаче какво се случва в самата турбина  - тъй като тя е адхезионна мулекулите на флуида за да си отдадат енергията трябва да се срещнат с повърхността на дисковете - и тука следва основният проблем  - шибаната адхезия за да заработи тя споделя енергията - демек 50/50 - половината енергия на практика я губим в триене(топлина) за загряване на турбината. това е и основния проблем на ТТ турбините - прегряват да им ... мамата. (мисля че задочно отговорих на поставения въпрос от epwpixieq)
Но ок - казваме си 50% КПД пак не е малко давай да го взимаме и да се радваме. Е да ама не - следва следващият проблем.
как бихме могле да вземем енергията от всяка мулекула флуид - ами на тоя етап никък :) Не сме технологично способни да произведем достатъчно финен и същевременно здрава и топлустойчива турбина която да може да ползва всичката енергия от флуида.
И това добре .... ама имаме и ощеедна шапка малки проблемчета де се са в минус на това чудо ТТ
Ако се ползва пара започват едни гадни хидроудъри зарад кондензацията.
Ако е ползват течности там пък почва кавитация.
И все едни мноооого мизерни положениица де ебават мамата на картинката ТТ.

Та колко е перспективна оставям на вас да си направите изводите.
Особенно пък за хендмейд изпълнения де колко и да сме велики майстори на вързано куче хляб не можем да дадем като стане въпрос за съпромат и материаловедение.

Уважавам опитите на epwpixieq да стигне до някакво прозрение като се заиграва с тоя въпрос но нещата са мнооого сложна картинка и трябва да си отговорим на въпроса дали чисто принципно произлизащо от ония 50/50 от които няма как да избягаме си заслужава тая гимнастика.
А заигравките пък с малките делта Т де си мисли че биха работили пък хептем зациклят ако тръгнем да ги мислим с правилния апарат а не да си доизфантазираме някакви наши си реалности.

Ще ви загатна обаче къде е заключено найстина голямо КПД но там е вече такъв хайтек и хайсайънс че сме направо аборигени.
Сферата се нарича ионно ускорение е там има КПД - който може да проанализира процеса ш стопли на къде бия ;)


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 920
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #284 -: Март 17, 2020, 04:20:53 am »
epwpixieq-1 бих те помолил да си структурираш идеята в един пост - щото може найстина да сме разбрали недоразбрали - а да се прелопати всичкото написано до сега по темата нямам нито времето нито желанието да чета заклъцваници......
И друго - ако една идея не може да бъде обяснена в най много 5 изречения значи нещо яко и куца.
На моменти усещам при теб малко като на ми68 бълнуванията (разбира се нямаш нищо общо но много се отнасяш)
Дай го по-простичко. Можеш сигурен съм.
това ви изказване показва че нямате интерес да се задълбавате в обмисляне а само искате да споделяте на вече заучена информация, и при вас, за съжаление, това се очертава като проблем. С 5-изречения това не може да се обясни, освен ако не го обяснявам на детенце на 5-години, и при положение че сме стигнали до там, жалко. Почти всичко написано от мен по темата е в конкретика на определена динамика на турбината, но ето ви един коментар от който можете да започнете да четете и който може да ви даде основна идея : https://mazeto.net/index.php/topic,369.msg96211.html#msg96211
следо това има много разисквания но ако четете основно моите коментари всичко трябва да логически последователно и ще забележете, когато започнете да разбирате какво казвам, че абсолютно няма "бълнувания" има само логика във всяко едно изречение. При положение че намерите нещо последващо нелогично го посочете за да го дискутираме.
Какво става когато той се подаде в турбинката.
Налягането при флуид в двжение спада температурата също това се дължи на увеличение на собственият обем на флуида.
Дали ще е газ или течност има собствена конкретика.

До тук добре - обаче какво се случва в самата турбина  - тъй като тя е адхезионна мулекулите на флуида за да си отдадат енергията трябва да се срещнат с повърхността на дисковете - и тука следва основният проблем  - шибаната адхезия за да заработи тя споделя енергията - демек 50/50 - половината енергия на практика я губим в триене(топлина) за загряване на турбината. това е и основния проблем на ТТ турбините - прегряват да им ... мамата. (мисля че задочно отговорих на поставения въпрос от epwpixieq)
При положение че прочетете въпросния ми коментар, който посочих, ще разберете че всички тези неща върху които коментирате (доста кратко) вече съм ги разглеждал логично точно с идеята на динамиката на флуида в турбината. Само ще посоча че вашето обяснение е доста елементарно на база на комплектността която се получава в турбината. Мисля че коментара който посочих ще ви даде представа за това.

Забелязвам че отново не получих оттовор на поставения (елементарен) въпрос относно автора на семенална публикация в термодинамиката, страници от която приложих в този ми коментар: https://mazeto.net/index.php/topic,369.msg110913.html#msg110913 .
« Последна редакция: Март 17, 2020, 04:40:20 am от epwpixieq-1 »