Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Скоростта на светлината - невъзможна за хората

(1/2) > >>

vitan:
Екипажът на космически кораб, дръзнал да лети със светлинна скорост, неминуемо ще загине под действие на йонизиращо лъчение

    СТАТИЯ >> http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2781971

Космическите полети със скоростта на светлината са невъзможни за човека, твърдят учени от университета Джон Хопкинс и Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Причината се крие в убийственото йонизиращо лъчение, от което човек не може да бъде защитен.

Екипажът на космически кораб, дръзнал да лети със светлинна скорост, неминуемо ще загине под действието на лъчите, пише NewScientist.com.



Светлинната скорост би позволила на хората да преодоляват междузвездни разстояния за приемливо време. Така например, космически кораб, тръгнал от Земята, би могъл да достигне центъра на Млечния път за около 10 години (от гледна точка на пътуващите), ако се движи със скорост 99,999998% от тази на светлината.

Това би било възможно, ако не се отчита влиянието на йонизиращото лъчение.


Във всеки кубичен сантиметър междузвездно пространство има средно два атома водород. Изчисленията показват, че върху кораб, който се движи със светлинна скорост, ще "налитат" атоми с енергия около 7 тераелектронволта (ТеV).

За екипажа това е равносилно да попадне в потока от лъчи на Големия адронен колайдер.

Смъртоносната доза радиация за човешкото тяло е 6 сиверта (Sv). Астронавти, пътуващи със скоростта на светлината биха получили над 10 000 сиверта за секунда.

Защитата от подобно облъчване е изключително трудна и дори невъзможна, смятат учените.

Слой от алуминий с дебелина 10 см намалява енергията на частиците само с 1%. Освен това, лъчите ще предизвикат силно нагряване на корпуса.

Учените предполагат, че непреодолимото въздействие на атомите на водорода е една от основните причини на нашата планета все още да няма представители на извънземни цивилизации..
Аз друго предполагам, но и така е добре.

kaneto:
Лично мое мнение, без да съм физик и без да искам да го натрапвам на никого, е, че скоростта на светлината е постижима само на субатомно ниво, поне ако приемем за неотменимо твърдението на Айнщайн, че нищо не може да се движи по- бързо от светлината. Логиката ми е следната- когато моментната посока на вектора на скоростта на относителното движение на електрона около ядрото съвпадне с посоката на движението със светлинна скорост на атома (респ. тялото), от гледна точка на механиката абсолютната скорост на електрона следва да е сума от двете скорости, тоест електрона да се движи по-бързо от светлината, което според теорията на Айнщайн е невъзможно, следователно пътуването със светлинна скорост е възможно само на субатомно ниво или при охлаждане до абсолютната нула.

teofilius:
kaneto ! На основата на това, което казваш ако един обект се движи със скорост близка или равна на светлинната скорост и ако пусне например, лазерен лъч във посоката на движение(полет) , то скоростта на лъча ще е почти двойна( сбор от собствената си и тази на обекта който се движи и пуска лъча). Двойна относно(спрямо) наблюдател спрямо, който обекта(може и ракета) се движи със светлинна(почти) скорост.  В действителност такова нещо не се получава и това го показват и експериментите. Случва се че честотата на лазерния лъч се увеличава .  Абсолютно същия (доплеров) ефект се получава и при излъчване на звук от движещо се тяло. Независимо от скоростта и посоката на движение на звуков излъчвател, скоростта на звука спрямо страничния и какъвто и да е наблюдател е една и съща - променя се само честотата.  В случая скоростта на звука зависи само от плътността на средата. По-голяма плътност, по-голяма скорост. Например  - скоростта на звука във въздух е ~300м/сек. във вода е ~ 1450м/сек. в гранит е ~ 10км/сек.  Както звука, така и светлината са трептения на средата а не разпостранение на частици.  В този случай има най-малко два варианта за движение на звука или светлината с по голяма скорост.  Първо  - при звука е нужно или да уплътним въздушната среда или определена област от въздушната среда, в която има звукови трептения да я движим с някаква скорост спрямо околната въздушна среда.  Предполагам че на всички е ясно че скороста на звука на морското равнище и високо в планината са две различни скорости зависими и определящи се от атмосферното налягане определящо пък въздушната плътност.   Същото важи и при светлинната скорост.  Ако гравитацията е характеристика на плътността на пространството(Вакуума, Ефира ) то скоростта на светлината във вакуум на повърхността на планетата е различна от тази в дълбокия космос. Гравитацията можем да я сравним със атмосферното налягане  - колкото повече приближаваме морското равнище на планетата, толко по-голяма е плътността на атмосферата, по-силна е и гравитацията.   
   Ако говорим за движение на извънземни и земни космически кораби със свърхсветлинна скорост, то подходящ е гравитационния двигател.  Действието на гравитационния(антигравитационен) двигател е такова че разрежда пространството в посока на полета и го сгъстява отзад на кораба. Кораба се намира на границата между среда с две различни плътности.  Иначе казано - кораба(летящата чиния) тежи и пада в поскока на полета и така постоянно  се ускорява, като за кратко време достига светлинната скорост и я превишава без времевите аномалии от теорията на относителността, която е вярна но само при определени условия.  Антигравитационните двигателни системи надхвърлят ограниченията във скоростта и др.  в теорията на относителността. Предимството на антигравитацията като, принцип за придвижване е също и в това че поставя летателния апарат в измерение в което, няма космическа радиация, микрометеорити и изобщо досветлинна материя с която да се сблъска. ..

viper:
От кога центъра на нашата галактика се намира на 10 светлинни години от земята..... ако беше така то надали щеше да има живот на земята... за последното надали ми трябва доказателство. Ако това е преведено 1 към 1 от статията , то следва да спрете да четете жълти страници или да слушате Албена Вулева. Най е лесно да се каже не може от колкото, да се понапъне човек....
Помислете какво се случва с еднакво поляризирани заряди и такива с разноименни полюси. Ако се генерира електростатично поле примерно на 1000 метра пред звездолета с положителен потенциал а на 500 метра друго пак с отрицателен потенциал то тогава  какво става положително заредените се отблускват в страни то е ясно, отрицателно заредените  им се изравнява потенциала и преминават и при срещата си с отрицателното  стават с отрицателен потенциал. Ако се генерира до корпуса още 1 поле с отрицателен потенциал то тогава тая малка част от преминалите се отблъсква сама от корпуса  и ако полето  е с форма на капка то би следвало да обтече корпуса и да отиде отзад където би следвало да има някакъв уловител в който да преубразува енергията на заредените частици в движение. така само задната част на кораба трябва да се екранира с олово ако искате.

kaneto:
Колега teofilus напълно си прав. Но в случая аз разглеждам електорна като материална частица, а не като вълна, тоест не можем да говорим за доплеров ефект. Но от друга гледна точка в много от съвременните физични теории електронът се разглежда именно като вълна (все още се спори дали е "часитчкоподобна вълна" или "вълноподобна частица", тоест ситуацията е подобна на тази с фотоните), така че в този случай всичко което написа за вълните важи и за електроните. Може би тази теоретична ситуация донякъде е в поткрепа на разглеждането на електрона като специфичен вид вълна, тъй като при положението което съм описал в предния си пост при разглеждане на електрона като материална частица следва да се получи физичен парадокс.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия