Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото
Обработка на горивото и въздуха с магнитно поле
ppankov:
Важно уточнение към всички.
Като цяло, уредбите за LPG са проектирани да работят само със втечнен пропан - АГУ, бутилки с битова газ, парни котли на LPG и т.н.
В България е най порочна практиката - смесва се втечнен пропан и изобутан. Какво означава това и защо е така?
Изобутанолът при внос не изисква акцизи, внася се свободно или се произвежда свободно,
пропорцията при която се смесва е от 45% до 55% със втечнения пропан, в зависимост от сезона, лято-зима.
Съдържа много графитни частици, които са инертни, които при въздействие със магнитно поле се групират и създават потенциал.
Газовите бутилки, при проектиране са изчислени, да издържат налягане в съотношение течна/газова фаза - 1:1,3, т.е. пропан - бутана ако започне да се формира в газова фаза в бутилката, то бутилката ще издържи +1,3 от обема си, после се отваря предпазния или байпасния клапан.
При поставяне на магнити по бутилката, във всяка една точка със магнит, ще се съберат изопропанови
графитни клъстери, консистенцията на течната фаза се нарушава и преминава към газова, вдига се потенциала на бутилката спрямо земя...
Моля Ви, не слагайте магнити по газовите бутилки !!!
DJmorpheus:
Към rebel,
Сърдечно ви благодаря.
Това което сте написал "знам на какво е способна Ц-ката" ???? :o В положителен смисал ли да го разбирам???
ppankov:
--- Цитат на: DJmorpheus в Март 11, 2011, 02:24:56 pm ---Това което сте написал "знам на какво е способна Ц-ката" ???? :o В положителен смисал ли да го разбирам???
--- Край на цитат ---
Разбира се.
Уникалността на този мотор е такава, че в момент на работа, каквато и въглвводородна емисия в газова фаза попадне на смукателния колектор, то компютъра ще го определи като гориво и сам ще си регулира газоподаването.
Друг е въпроса , при бедни и богати смеси и линейността на анализ, обработка и сработване, но като цяло
самия двигател е уникален точно с това.
Lancelot:
Продължение BMW Е39 520i Touring, мотор M52TU (Двоен ВАНОС, две ламбда сонди)
1. Подробности по първоначалната схема:
Както вече писах имах доста добри резултати с N към горивото и S към въздуха. Колата получи много повече ряз в ниските обороти и набираше много по-ентусиазирано до 3000 оборота, след това на 3500 оборота на този мотор му идва максималния въртящ момент и не се забеляза да върви повечко, но той от 3000 до 6200 си върви доста добре така или иначе ;)
Колата гореше средно около 8 и нещо, а преди това разходът средно беше 9.7 литра по статистика от както съм я купил до момента в който сложих магнитите. А по сметки около 17,5% икономия. Това на база заредено гориво и изминат пробег.
Освен това направих тест с показания по борд компютър - по един маршрут по който карам редовно без много трафик, слагам темпомата на 70км/ч (пътят е планински, ако карам с 90 на темпомат е малко рисково, не че без темпомат не съм карал и с по-високи скорости де ;) )отиване и връщане като я взех ми направи 8,5 разход. С магнитите ми даде 7.0.
Много се зарадвах че автомобила получи повечко ряз в ниските обороти. Имаше и един малък проблем - докато загравяше имаше един момент, в който на празен ход си сваляше за момент оборотите за секунда, после се стабилизираха.. и след примерно 10 секунди пак падаха за секунда.. и така няколко пъти в продължение на 2-3 минути докато загрее малко повечко. С магнитите това нещо изчезна
2. След това реших да разменя полюсите - N на въздух, S на гориво.
Първоначално нямаше никакъв ефект. Обяснявам си го с това, че предишната схема с магнитите е намагнитила детайлите по своя си начин и като обърнах полюсите нещата се анулираха. След пробег от 300 км. започна да се усеща ефект - в ниските обороти до 1800 оборота колата дърпаше повечко, но от 2000 до към 3000 си дърпаше както без магнити. При тия мотори се чувства, защото в ниските обороти на това купе идват слаби, нищо че са с два ВАНОСа, да не говорим за по-стария вариант, който е с един ВАНОС и въртящия момент е още по-нагоре в оборотите.
Покарах така към 600 км, икономия така и не постигнах, може и да е имало някаква икономия но слабо, а вървенето си остана горе-долу както го описах.
Показания по борд компютър по моя маршрут, 70 км/ч на темпомат: Тук с магнитите ми даде 7.5 по борд компютър.
Проблемът с играенето на оборотите си остана, като накрая беше по-леко изразен но не изчезна.
3. Минах на първата схема - N на гориво, S на въздух.
Първоначално - никаква икономия, никакъв ефект. След 300-400 км. започна да се усеща дърпането в ниските обороти, след 1000 км. реших да засека колата по борд компютър на вече установения маршрут и темпомата на 70 км/ч. Даде ми 6,5 литра средно, което ме удиви, не бях го правил за толкова. Сега започвам да я засичам на база налято гориво и изминати км. Надявам се да е поне 20% икономията вече, но времето ще покаже.
Мисля че когато колата се кара на обороти икономия няма. Ако се кара нормално и с около 90 км/ч тогава може да се каже, че има реално пестене на гориво. Заводски й дават 7.2 на дълъг път при тази скорост, 13 градско и 10 смесено. Точно 9.7 ми даваше смесено, извънградско 8, като рядко я карам с повече от 90, обикновено на толкова оставям темпомата и си джиткам. (Е има и изключения, онзи ден имаше лека гонка с Passat CC, трябваше да отстоявам баварските позиции, та тогава сигурно ми е давала 40 на 100 разход, ама това е друга тема ;) )
Ако наистина продължи да ми дава около 8 на 100 смесено ще е голямо постижение :)
Във всеки случай съм доволен от постигнатото.
А дали няма вредни влияния на тия магнити върху нещо по автомобила?
gost:
Браво, колега! 8)
Стискам палци. :)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия