Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 318155 пъти)

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #15 -: Февруари 11, 2010, 07:17:01 pm »
Зравейте,миналата зима се отоплявах с почти същото устройсво.Разликата е че анода е шпилка,8мм която минава през целия радиатор и е захваната към куплунгите с две полипропиленови тапи.Към радиатора прикрепих термостат за тръби с температурен диапазон от 0-90гр, и хистерезис 5гр.
 ВНИМАНИЕ!!!   ОПАСНО ЗА ЖИВОТА!!!
Опроводяването е следното:
1.Фазата на 220V се връзва към термостата и оттам отива на шпилката.
2.Нулата се връзва за корпуса на радиатора.
 Електролита е вода  плюс сода бикарбонат в съотношение такова, че при 20градуса на електролита през системата да протича ток 0,5-0,7Амп. При 60гр. трябва да протича ток 3.6-4,2амп. За отопление на стая 18кв.м. при непрекъснато вкл. система и температура на стаята 23-24гр. разхода на ток е около 35 -40лв.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:09:58 pm от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #16 -: Февруари 16, 2010, 09:03:34 am »
Колеги моля за внимание!
Шпилката която е свързана към фазата трябва да е защитена от неръждаема тръба която е свързана на нула и корпуса на радиатора също. В противен случай се разрушават стените на радиатора. Нагревателите не е необходимо да са големи стойности - от 100 до 700вата. При този тип нагряване, се ползва само чиста вода без никакви допълнителни катализатори.
Когато се ползва централен котел се ползват катализатори за да се повдигне мощността на нагревателя, но при това положение се грее цялата система заедно с тръбите, а те не топлят.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:11:49 pm от Maistora52 »

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #17 -: Февруари 16, 2010, 03:22:37 pm »
Здравей ЕММ, за корозията в радиатора си прав, но при мен водата е мека и трябва да се добавя сода,което е добре, защото може да се регулира проводимостта на водата. Преди да реализирам устройството изследвах зависимостите между температурата на електролита и протичащия ток през електродите при определена концентрация  на електролита.Получиха се много много интересни резултати.
 
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:12:28 pm от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #18 -: Февруари 16, 2010, 09:10:33 pm »
Здравей Тини!
Не става въпрос за корозия, а за разрушаване на металите от променливото напрежение.
Другото което съм забелязъл е че всяка една течност различна от вода има по ниска температура на топлоотдаване.
Би ли споделил своите наблюдения. ;D ;D

TINI

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #19 -: Февруари 17, 2010, 01:16:12 pm »
Здравей ЕММ,първо относно корозията.Това анодно отопление  в нашия случай, е супер неефективна електролиза при която се разлага вода и се отделя голямо количество топлина.Следователно в радиатора е наличен кислород, който пък образува корозия на нипелите които свързват ребрата на радиатора.
 Сега по въпроса за топлоотдаването.Нека да приемем че не става дума за различни течности,а за различни видове електролити. Кое е общото и характерно за тях - тяхната електропроводимост.От тук следва и отговора на твоят въпрос т.е. различни електролити,различни концентрацИИ,различно специфично съпротивление.Друг е въпроса, защо при повишаване температурата  на електролита, неговото специфично съпротивление намалява/в случая вода плюс сода бикарбонат/?
« Последна редакция: Февруари 17, 2010, 01:23:27 pm от altium »

илко илиев

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #20 -: Февруари 22, 2010, 09:15:02 pm »
значи този начин на отопление го зная от 1995год, но както е самия радиатор аз слагам отстрани една скелетна тръба, да по-висока от радиатора с около60-70см,това му е разширителя,и отдолу на тръбата се завива една капачка на която монтирам нагревателя който представлява обикновено желязо ф-20мм.Тая тръба се хваща към изводите на радиатора отдолу и отгоре,монтирам регулатор с осезателче и фазата е на нагревателя а нулата на корпус.Този нагревател е вечен и мога да го направя и 15квт ако искам. Едно от тия неща все още работи и е монтирано през97година.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:17:09 pm от Maistora52 »

TINI

  • Гост
Re:Анодно отопление
« Отговор #21 -: Март 02, 2010, 04:45:31 pm »
Здравейте.
 Илко, това което знаеш от 1995г и си го реализирал 1997г е много добре,защото сигурно ще споделиш наблюденията си за ефективноста на нагревателя.
 Колкото до мен,през есента на 2008г доста си поиграх да конструирам подобен на твоя нагревател, само че във функцията му на парогенератор.По време на опитите установих че при различни концентрации на електролита през нагревателя протичаха токове различни в пъти, при сравнително близки изходни данни на парата. Тоест, при по високи концентрации на електролита се получаваха токове на насищане.Следователно този нагревател е от нелинеен тип.
 При друга постановка на опита, отчетох, че токовете на насищане са във нелинейна функционална зависимост от температурата на електролита при константна концентрация.
  Извода е следния:Големината на тока в нагревателя е в пряка функционална зависимост от температурата и концентрацията на електролита.
  Следва продължение.

илко илиев

  • Гост
Re:Анодно отопление
« Отговор #22 -: Март 08, 2010, 01:50:02 pm »
значи този начин на отопление аз съм го правил с желязо ф-20мм.което го изолирам и го поставям в скелетна тръба, мисля че беше 52мм с тефлон, а нулата е на корпус, само че там слагам сода бикарбонат за да вдигна ампеража. Това нещо може да се направи и на трифазен ток, и съм го правил с три нагревателя, само че тока стана скъп и няма ефект.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:19:29 pm от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re:Анодно отопление
« Отговор #23 -: Март 08, 2010, 09:21:30 pm »
Колеги ако не използвате неръждавейка, става кофти.
Не знам за какви мощности говорите ама нема смисъл да е по голяма от 1Кв.
Този радиатор е 500мм. с 15 ребра подържа 60градуса за 12 часа 3Кв.
За какъв скъп ток ми говорите бе. По 20ст. за 1Кв колко ли прави това А?
За каква сода и какъв електролит. Шпилка Ф6 тръба ф18. с чиста вода ,а вие ебати размерите правите.
А дали все още си мислите че един климатик е по добре А.
ХОРА Я ПОМИСЛЕТЕ МАЛКО.

koce93

  • Гост
Re:Анодно отопление
« Отговор #24 -: Март 09, 2010, 08:41:13 am »
Цитат
Този радиатор е 500мм. с 15 ребра подържа 60градуса за 12 часа 3Кв.
За какъв скъп ток ми говорите бе. По 20ст. за 1Кв колко ли прави това А?
За каква сода и какъв електролит. Шпилка Ф6 тръба ф18. с чиста вода ,а вие ебати размерите правите.
А дали все още си мислите че един климатик е по добре А.
ХОРА Я ПОМИСЛЕТЕ МАЛКО.
За 3 кв по20 ст. са 60 ст. на час, за 24 часа са 14.40 лв, по 30 дена 432 лв. А ако имате 3 радиатора в къщи не ми се мисли.

Тони

  • Гост
Re:Анодно отопление
« Отговор #25 -: Март 09, 2010, 09:26:12 am »
 Прави се котле и във вътрешният кръг през пластинчат топлообменик преминава електролит. Добре се получи с воден разтвор на пропиленгликол. А електрода е алуминий+цинк+магнезий, който се добавя в отливката преди замръзване. Магнезият се разпрашава в разтвора и създава между молекулярна пулсация на 50Hz. Водород не се произвежда. Ковалентната връзка става на ъгъл почти 180 градуса.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:36:29 pm от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re:Анодно отопление
« Отговор #26 -: Март 09, 2010, 10:18:41 am »
Абе хора вие не четете ли!!!!
 За 12 часа този нагревател е похарчил 3 Кв на този радиатор!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Това прави 60ст за 12 часа       или  1,20 лв за 24часа  което прави ?????????????? :o
Когато радиатора го оставите да си подържа температурата в стаята, консумираната ел. енергия спада...Защото радиатора изстива по бавно.    ???

TINI

  • Гост
Re:Анодно отопление
« Отговор #27 -: Март 12, 2010, 12:44:17 pm »
Здравейте, доколкото знам чистата вода или дестилираната вода е много добър изолатор.Emm ти каква вода използваш.Водите биват меки/с по-малко примеси/, и твърди/ с повече примеси/, тоест, меките води са с по-голямо специфично съпротивление а твърдите с по-малко.Това е много важен момент,защото при определена концентрация на примеси/ в случая сода бикарбонат/ нагревателя става супер ефективен.Усещам че Тони знае повече по този въпрос.

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re:Анодно отопление
« Отговор #28 -: Март 12, 2010, 03:08:34 pm »
Наистина има разлики във водата но това не е проблем. Просто настройвате нагревателя с вашата вода и това е. За по голяма мощност и малък размер  правите по-малко разстояние м-у електродите.
« Последна редакция: Март 21, 2014, 02:38:15 pm от Maistora52 »

TINI

  • Гост
Re:Анодно отопление
« Отговор #29 -: Март 17, 2010, 03:09:43 pm »
Здравей Емм,
измервал ли си тока през нагревателя,при температура 16-40градуса и от 40-65гр.В първия диапазон функцията ток/темпертура е почти линейна и  доста стръмна, а във втория диапазон функцията става параболична.
 Сега нещо конкретно за моя нагревател, описан някъде по-горе.При 16градуса на водата налята в радиатора направо от чешмата, тока протичащ през нагревателя е 30-40милиАмпера,тоест,нагревателя не работи.При добавяне на сол или сода,точно толкова,че при16гр. на водата/електролита/, през нагревателя да протича ток 0,6-0,9 Ампера,при 40гр. отчитам 1,8-2,4 ампера, а при 65гр. отчитам 5-6,5 Ампера.Толерансите ги давам за различни концентрации на елекролита,които са в много тесни граници.
  При друга сравнителна постановка между този нагревател и обикновен конвенционален нагревател,постигнах около 30% по високо КПД в полза на анодния отплител,само че в диапазона 16-40гр.В диапазона 45-70гр. КПД-то на анодния отоплител рязко пада, а тогава започва да се отделя и газ.Ако приемем че КПД-то на конвенционалния нагревател е 83-86%, то.......