Автор Тема: Testatika - принцип на работа и основни схеми  (Прочетена 369128 пъти)

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #165 -: Август 26, 2013, 05:52:32 pm »
А пък аз, след като току що  прочетох раздела "Продавам/купувам......" мисля, че се досещам, какво ще излезе от последните страници на тая тема.

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #166 -: Август 26, 2013, 07:36:56 pm »
Малко не ти разбрах намека, но пък това е моето стъкло . Най-големият голямото стъкло което успях да изрежа е това с диаметър 450мм с отвор в центъра 7мм. Двата диска както и ремъчната шайба са от гетинакс които съм залепил към стъклото и допълнително съм стегна с гайки щпилката която минава през стъклото. Дискът ми има биене около 2 мм но като го завъртя на стенда ще го изстържа с камък от шмиргел.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #167 -: Август 26, 2013, 08:02:34 pm »
Вие не ме разбрахте имам предвид вместо листове ножовки да сложа телени четки, и отново няма да се допира до диска, а иначе от другата страна си остава четка от пвц.

Ако имаш предвид телена четка като такава за четкане на нещо, то няма да стане, понеже дръжките им са пластмасови или дървени и няма как да обединиш всички телчета да отвеждат заряда към проводник. Ако все пак имаш метална трябва да стане безпроблемно. Иначе ако ти се занимава можеш да си измайсториш  от многожилен проводник като подреждаш телчетата на снопчета и накрая ги защипеш с нещо метално. Има варианти.
Стъкления диск изглежда доста добре, мога да ти пожелая само успех, дано се получи нещо :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #168 -: Август 26, 2013, 08:59:29 pm »
Имам въпрос към всички: Някой успя ли да наелектризира стъкло? Независимо с какво. Аз не успявам с каквото и да пробвам.
Като няма наелекризиране както и да се върти нищо няма да стане!

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #169 -: Август 26, 2013, 09:12:28 pm »
И аз не успявам.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #170 -: Август 26, 2013, 09:22:52 pm »
Здравейте,
Стъклена пръчка се наелектризира с вълнен плат, така го пишат по физиките. Електричеството е стъклено или положително.
 п.п. Наелектризирване може да стане по индукция, подобно на Ван де Граф генератор. Ползва се източник на високо напрежение примерно 20кВ, ползва се острие или гребен (ножовка).
« Последна редакция: Август 26, 2013, 09:36:49 pm от mi68 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #171 -: Август 26, 2013, 09:23:33 pm »
Ами по моето бяха полепнали много топчета стиропор, иначе гледам из Интернет се използват 2 стъкла, но нека първо да направя опитната постановка, да направя експеримента и да видим какви резултати ще се получат, ако не стане тогава ще мисля къде бъркам, пък и тука има доста по начетени хора в областта на електрониката и електротехниката, така че се надявам да помагат.
Пък за наелектризиране мисля да използвам такава четка http://www.sanimax-bg.com/gallery/cat/b_617.jpg  , тя е с вълнен косъм, водят се четки за прах.
« Последна редакция: Август 27, 2013, 01:45:30 pm от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #172 -: Август 26, 2013, 09:42:10 pm »
Здравейте,
През четката тече ток на проводимост, следователно трябва да е електрически проводима т.е. дръжката да е метална, на практика трябва да се свали изолацията на дръжката на горната снимка.
 Да имаме отворена верига по ток на проводимост трябва заземление към четката. На схемата има две, според мен може с едно общо.
 П.П. Някои идеи за преобразуване на високото напрежение в ниско, примерно 135-141 стр.
« Последна редакция: Август 27, 2013, 04:20:13 pm от mi68 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #173 -: Август 26, 2013, 10:06:51 pm »
То самият косъм е усукан с една тел, като се махне пластмасовата дръжка от долу си остава чист проводник ;)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #174 -: Август 27, 2013, 12:11:29 am »
Имам въпрос към всички: Някой успя ли да наелектризира стъкло? Независимо с какво. Аз не успявам с каквото и да пробвам.
Като няма наелекризиране както и да се върти нищо няма да стане!
отговорът се крие тук: http://www.youtube.com/watch?v=PCae6jRw6Jg

spirit1

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #175 -: Август 27, 2013, 10:22:06 am »
Диска е добре, но съвета ми е да ползваш листове ножовка или ламарина със зъби. Лента от гума върху метална лента (печатна платка) - това е за наелектризирането и първите ти тестове.

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #176 -: Август 27, 2013, 10:46:37 am »
Забелязвам, че тук има хора, които са на път да се откажат още преди да са почнали само защото са прочели нещо в раздела купувам/продавам. Искам да напомня, че темата е започнала без присъствието на този наш колега! Тестатика със или без него я има и дори с негова помощ или без, аз ще опитам, ще направя опита, ще снема резултати и ще се опитвам да подобрявам. В крайна сметка ако само стоим и си говорим, няма да разберем дали или не е възможно да заработи. Мое лично мнение е, че е възможно, дори и да не успея, то причината ще е, че просто аз не знам как. Моята молба е да опитаме и кой с каквото може да помага, в крайна сметка и да не успеем, все по нещо човек научава....
Успех на всички нас които ще опитаме (дано да не съм единствен) и не се отказвайте !  :)
« Последна редакция: Август 28, 2013, 09:30:46 am от Maistora52 »

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #177 -: Август 27, 2013, 08:12:55 pm »
Центроването на диск без централен отвор с главини, не е по силите ми. Ще се пробива диска.

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #178 -: Август 27, 2013, 08:50:20 pm »
Добре ако диска ти е точен размер примерно 500мм, а главината е 100мм си направи една летвичка с размери между края на диска и края на главината, което в моя пример е 200мм летвичка, после слагаш лепило на главината и я поставяш върху стъклото, след това обикаляш с тази летвичка по цялата окръжност и става като на картинката долу.
« Последна редакция: Август 28, 2013, 09:31:51 am от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #179 -: Август 28, 2013, 11:35:37 am »
Здравейте. Днес попаднах на този линк и мисля че може да е полезен за всички които се занимават с проекта.