Автор Тема: Testatika - принцип на работа и основни схеми  (Прочетена 372082 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #150 -: Август 22, 2013, 06:29:06 pm »
Добре, а защо да е стъклен диск, а не, примерно, кух стъклен барабан? Наистина е малко по-обемисто, но ми изглежда идеално за разпределението на зарядите по повърхността му. Освен това ще се върти с еднаква линейна скорост, а не като при диска - мизерна в центъра и огромна по периферията?

Нещо като сравнението между грамофона и фонографа...

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #151 -: Август 22, 2013, 07:43:59 pm »
Няма разлика мисля, някъде бях гледал и такъв вариант, но като си го правя аз лично ще почна с диск, все пак е изпитано, поне спирит1 така каза.

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #152 -: Август 22, 2013, 08:25:46 pm »
Днес закупих част от материалите за опитният образец. Но имам един въпрос към Spirit1.За  статора където трябва да се държат колекторните пластини(листовете от ножовка)  Какъв материал е най-добре да се използва! Дърво, плексиглас или гетинакс. Питам защото като разгледах графиката която си дал(прощавай че, ти говоря на "ти") дървото е най неутрално а, плексигласа(PVC) най-отрицателен. За това си помислих че, сигурно има значение, към какъв материал ще бъдат закрепени колекторните листове, ако гоним ефективност то трябва да се ползва материал със възможно най-отрицателен потенциал за статор.

Поздрави!   
« Последна редакция: Август 22, 2013, 08:44:33 pm от giunal »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #153 -: Август 22, 2013, 08:32:29 pm »
Добре, а защо да е стъклен диск, а не, примерно, кух стъклен барабан? Наистина е малко по-обемисто, но ми изглежда идеално за разпределението на зарядите по повърхността му. Освен това ще се върти с еднаква линейна скорост, а не като при диска - мизерна в центъра и огромна по периферията?

Нещо като сравнението между грамофона и фонографа...
Веско, напълно смислено според мен - преди няколко поста и аз бях предложил направо Van De Graff генератор с въртяща се лента - още по елементарно.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #154 -: Август 22, 2013, 09:31:39 pm »
coke, от кондерите има на разположение около 50, може и 60 бр. да са, това са 1300uF на 3,6kV или 750uF на 4,8kV...
Но 2kW цел си е сериозна... представям си какви трафове (при това за униполярен!) ток ще трябва да се вият... тя усреднената мощност е 2kW, ама пиковата може и 200 да дойде.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #155 -: Август 23, 2013, 07:41:28 am »
Ония руски кондензатори нямат грешка - продължавам да ги експлоатирам - железни са :) Последно ги изтормозих с експерименти на тема Едвин Грей  (още не съм се отказал от тази тема).
Малко ми е трудно да си представя как ще се заредят от статиката тия големи прасета - ама то ще си покаже...
Поздрави

spirit1

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #156 -: Август 23, 2013, 10:09:10 am »
Радвам се, че някой е забелязал накрая - има модели с цилиндри, сфери и т.н. Не давам излишни посоки - и без това показвате силна склонност към теории. Умовете ви препускат като коне ударени с камшик (това е добре), но самоконтрол и фокусиране върху конкретни елементи води до удържане на посоката. Относно закрепването на колекторните пластини - ножовките са издръжливи на едно огъване под форма на Г (в единия край с отвора 2-3см). Направете си обръч от метална шина (като на бъчва) и с дрелка - дупка - нит.....Така обаче се оформя общ колектор с голяма площ. Ако някой иска да връзва отделно пакет пластина-кондензатор то пръстена може да е пластмаса, от тръба...Ако останете на етапа и нивото само да предлагате по-добри схеми ще докажете, че никой не притежава разбирането и не търси наистина да прави модели. Пластини по диска не ви трябват. Там моделът е друг.
Този, върху който е схемата е по-скоро вариант на Бонети.

« Последна редакция: Август 23, 2013, 01:23:46 pm от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #157 -: Август 23, 2013, 12:05:54 pm »
http://www.coe.ufrj.br/~acmq/karlb.jpg Тази снимка е машината на Бонети и се вижда, че прави голям разряд. Другите машини които съм виждал са имали по малка дъга. Надявам се тази снимка да стимулира тези които са почнали с опитите.
Успех!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #158 -: Август 23, 2013, 02:48:29 pm »
Да, Бонети машината трупа повече заряд, защото там се ползва цялата площ на дисковете, а не само отделни сектори, както е при Уимшърст. Друго предимство е, че всичко е безконтактно, т.е. може да се приложат високи обороти без притеснение от износване. Както се вижда дължината на разряда може да достигне диаметъра на диска, което значи, че при диаметри около метър, може да се гонят мегаволтови напрежения.

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #159 -: Август 24, 2013, 07:59:05 pm »
Това може да потрябва...

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #160 -: Август 24, 2013, 11:01:18 pm »
Интересна статийка g1905 (макар и може би за друга тема). Един вид тук се описва как може да се направи аналогът на постоянния магнит - електретът, който продуцира постоянен заряд. Някъде бях мяркал това име (електрет), но не съм задълбавал, ще проуча нещата по-подробно, още повече, че разполагам със 100kVDC захранване (Кокрофт-Уолтън умножител), което може да се използва за експеримента.
« Последна редакция: Август 24, 2013, 11:19:56 pm от hyparh »

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #161 -: Август 25, 2013, 07:18:21 am »
Извинявам се, сбъркал съм файла(не е по темата). Трябваше да е този калкулатор за капацитет и как да си направим кондензатори.
« Последна редакция: Август 25, 2013, 07:32:48 am от g1905 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #162 -: Август 26, 2013, 09:59:37 am »
Здравейте имам едно питане към спирит1(може и друг който знае да отговори), та на картинката с диска която публикува ножовките и другото, което трябва да е четка са несиметрични, имам предвид, че имаме повече листове ножовки отколкото четки, а според мен трябва да са по равно, даже аз мисля едната половина на диска да е с ножовки, а другата с четки и така да запълня цялото пространство, само се чудя дали това ще попречи на събирането на статично електричество... ? И другото което си мисля е, че ти каза, че електричество се натрупва по-лесно на остри тела, тогава защо примерно вместо ножовки да не ползвам телени четки, тъй като те имат много стърчащи телчета и според мен ще има по-голяма ефективност, а там където трябва да е пвц четката да сложа ако се сещате има едни прахоуловителни четки, едни бухкави и праха полепва по тях, та да сложа такова и да има по-голям ефект. Искам да знам вие какво мислите...?
Иначе вчера си направих един стъклен диск, но като се прибера ще кача снимки и ще обясня кое как съм направил.... :)
Хубав ден на всички! :)
« Последна редакция: Август 26, 2013, 03:36:22 pm от Maistora52 »

spirit1

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #163 -: Август 26, 2013, 11:01:23 am »
Явно само един се интересува. Четката е една - мисли малко и гледай повече снимки из търсачката. Имате лист с необходимото, а ти продължаваш да мислиш кое е по-добро!? Те от другите форуми ви гледат и някой със сигурност ще ви 'удари в земята'.

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #164 -: Август 26, 2013, 11:16:33 am »
Вие не ме разбрахте имам предвид вместо листове ножовки да сложа телени четки, и отново няма да се допира до диска, а иначе от другата страна си остава четка от пвц.