Автор Тема: Testatika - принцип на работа и основни схеми  (Прочетена 378791 пъти)

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #120 -: Август 20, 2013, 07:35:45 pm »
От толкова мнения се оплетох вече. На една схема въртящият се диск е гол, а от двете му страни има листове за ножовка - неподвижни.. После пък се говори за закрепване на ножовките на въртящият се  диск..... ???

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #121 -: Август 20, 2013, 08:30:30 pm »
Добре, май аз ще се окажа най-големият балък тук, но какво пък реших да рискувам. Днес поръчах да ми отрежат стъкло с дебелина 5+5+1мм тип флекси, със 10мм отвор във средата. Диаметърът на диска е 600мм. Сега ще мисля как да става закрепването на листовете за ножовка, така че да се регулира разстоянието между върховете и стъклото. Смятам да направя и метална конструкция от винкел за закрепване на оста за стъклото с два лагера и лагерните черупки. Снимки ще кача поетапно. Ще става бавно защото ходя на работа и ще се занимавам само във свободното си време.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 08:45:40 pm от Maistora52 »

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #122 -: Август 20, 2013, 08:51:06 pm »
   giunal, виж схемата, която прилагам. Моят "Ту-ту" генератор всъщност е източник на постоянно напрежение, който се включва ту наляво, ту надясно според резонансната честота на LC кръга. Характерно за него е, че се превключва автоматично и промяната на честотата въобще не му пречи. Недостатък му е, че има постоянен пад на отпушените транзистори, който е около 3V. При 10A това са 30W загуби. Ако напрежението на "Ту-ту"-то е 50V, а върху кондензаторите имаме 1000V, значи качественият фактор Q = 20. Затова мисля да увелича Q и да видим дали ще има СЕ. Промяната на товара променя честотата, но "Ту-ту"-то е пак в синхрон с променящата се честота и поддържа резонанса. Този генератор работи доста добре, но при сравнително ниски честоти до 10kHz. А капацитивният начин за сваляне на енергията просто ни спестява една вторична намотка на понижаващ трансформатор.

Извинявай , Иване сега видях написаното!!! За да получиш по-добър качествен фактор трябва намотките на L да бъдат много добре навити и с добра изолация по-възможност многожични,да са симетрични една спрямо друга навивките - но това си е много трудоемка работа!Кондензаторите трябва да са от диелектрик със малки загуби(аз съм ползвал слюдени) По този начин за Тесла Траф съм постигал Q=54 на резонансен кръг.  Но не съм стигал до предложената от теб схема. А вече нямам толкова свободно време и (п...)ресурс за да продължа да експериментирам. Ако има да питаш нещо с което мога да помогна. Ще отговарям. Но не влизам често във форума, и за това......когато мога.
« Последна редакция: Август 20, 2013, 08:56:01 pm от giunal »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #123 -: Август 20, 2013, 09:23:08 pm »
Добре, май аз ще се окажа най-големият балък тук, но какво пък реших да рискувам.
Не си балък, Гю, а си повече от смелчак!
...
Еролчи, чертежа е просто перфектен.
...ако е направено добре няма проблем, ето тук моето виждане как ще изглежда.
Пък който иска да не е стъкло да не го прави, ... ;D
Ако се спази при изработката всичко много точно, до стотна от милиметъра - ЩЕ СТАНЕ!
Успех!
« Последна редакция: Август 20, 2013, 09:29:10 pm от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #124 -: Август 20, 2013, 09:30:33 pm »
Между другото ако си от София и ако имаш нужда от помощ с радост бих ти помогнал по механичната част, аз също имам желание да опитам да направя, но в момента нямам възможност да започна.
Успех :)
И едно забавно клипче http://vbox7.com/play:7a97ec58
« Последна редакция: Август 20, 2013, 09:33:41 pm от erolchy »

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #125 -: Август 20, 2013, 09:59:35 pm »
Препоръчвам на работещите със стъкло, да шлайфат краищата на стъклото, и особенно отвора.Добре шлайфаната повърхност става матова и гладка. Изчезват малките язвички и отчеквания, които са причина за бъдещи спуквания. Намалява и вероятността от порязвания при допир.Диск с диаметър един метър при 1000об./мин, има периферна скорост 52.33333м/сек-голяма ми се вижда за стъкло, но думата имат специалистите по якостни изчисления.

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #126 -: Август 20, 2013, 10:12:07 pm »
До колкото го смятах аз центробежната сила се получаваше около 50 кг. при диск 5мм с диаметър 500мм , а там по якостни показатели излиза, че то трябва да издържи два пъти по голямо натоварване, но ако някой иска нека и той да си ги сметне за себе си. Като силите които действат при не балансирано стъкло и се криви при въртене не трябва да превишават 5кг. при незакалено стъкло с посочените от мен размери в противен случай е склонно към счупване.
На картинката е показана тази сила която трябва да не превишава 5кг
« Последна редакция: Август 20, 2013, 10:15:51 pm от erolchy »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #127 -: Август 20, 2013, 11:00:07 pm »
Аз пък мога да осигуря хубави кондензатори - неполярни, хартия в масло, руски военни, МБГВ 200uF 1000V, но реално държат 1200-1300V. Три такива последователно дават 66uF на 3,6-3,9kV. Скъпички са, но за експеримента мога да осигуря, а ако се окаже успешен - ще договорим цена за количество.
Ако някой го интересуват - да свирка.

Coke2 има от тях - да сподели мнение, ако е експериментирал.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 12:50:42 pm от Maistora52 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #128 -: Август 20, 2013, 11:37:22 pm »
Уважаеми мислещи с главите си колеги /другите могат да не четат/,
Гледайте видеото от този линк

http://blogzaserioznihora.blogspot.com/2012/12/blog-post_8.html

и кажете, има ли машината обороти над 50 бр./мин. както ви обърнах внимание преди три страници от тази тема, ама май работата е глас в пустиня. Тук никакви теории и заблуди няма /това е за спирит  :) /. Вижда се как работи Тестатика докато се мери изходящата енергия, забележете колко бавно минават сегментите. Разсъждения с неотчитане на фактите не дават нищо полезно. Какви хиляди обороти смятате тука , та и сили на разкъсване и якости... Дисковете също не са стъклени, а плексиглас /персплекс е англ. име/. Плексигласов е и корпуса на първия махаловиден модел на Бауман, направен в затвора още от стар ел. звънец, медна мрежа, тел и консервни кутии. Следвайте оригинала и не измисляйте топлата вода - ако искате да направите нещо работещо, разбира се.
Успех

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #129 -: Август 21, 2013, 09:03:48 am »
Всъщност на клипа е така, аз като цяло тези 1000 об. ги дадох за пример, най- добре ще е да може да се регулират оборотите и да се види при какви обороти ще има най голяма ефективност, а колкото до пластините, нека първо видим как ще е без тях пък после те лесно могат да се сложат и да се провери как е с тях. Не разбрах, няколко поста по-нагоре беше казано, че медта е по-добра за диска вместо стъкло или грешно съм разбрал, защото ако е така може да се покрие стъкления диск с медно фолио и мисля пак ще има ефект.....?
« Последна редакция: Август 21, 2013, 12:53:54 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #130 -: Август 21, 2013, 09:48:17 am »
Някой пробва ли да наелектризира стъкло? Мога да ви кажа, че не става. Търках с метална четка и не става статично електричество.
За да има статично електричество трябват метални пластини върху изолационна подложка да се движат и от тях да се отнема електричеството. Или чрез прескачане на искра да се прехвърля заряда върху кондензатора.
Ето така се прави статично електричество:
http://nauka.bg/forum/index.php?s=1853faa62923c8319dd25647054f8b82&showtopic=14011
А ако погледнете оригинала на тестатиката ще забележите приликите с тези генератори на статично електричество, а и си го пише, че основата е генератор на Wimshurst.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 12:54:53 pm от Maistora52 »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #131 -: Август 21, 2013, 02:35:17 pm »
Здравейте,
Пиша без справка, стъкло се наелектризира с вълнен плат или кожа. Изглежда не се разбира кой какво пише. Коментираме принципа, от него към конкретно решение. Допълнителната енергия идва от торсионното поле, защото е не линейно. Ползва се стъкло за да се получи деформация. Примерно ако се положи квадратна мрежа на диска и се завърни се получава изкривяване на мрежата, за това се целят високи обороти и големи радиуси.
W=Q.U=c.U^2 от формулата се вижда, че работата (енергията) на кондензатор е линейна на заряда, свободна енергия няма при липса на параметрично усилване.
Не съм привърженик на механиката, за това го имитирам с тороидална намотка и три проводника в сърцевината свързани резонансно тип Тесла-нов опит.
 Генераторът на тестатика ползва прототип машина Уимшърст но има ПОВ и оборотите са много ниски. Според мен трябва да има разбиране на принципа и да няма нелогични смесвания на часни случай.
« Последна редакция: Август 21, 2013, 02:46:43 pm от mi68 »

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #132 -: Август 21, 2013, 05:20:43 pm »
Между другото ако си от София и ако имаш нужда от помощ с радост бих ти помогнал по механичната част, аз също имам желание да опитам да направя, но в момента нямам възможност да започна.
Успех :)
И едно забавно клипче http://vbox7.com/play:7a97ec58

Не, не съм от София. Живея в Добрич. А за клипчето мерси!!! Ще го имам в предвид :).
« Последна редакция: Август 21, 2013, 08:18:03 pm от Maistora52 »

Неактивен g1905

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 96
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #133 -: Август 21, 2013, 07:10:50 pm »
Здравейте,
Биха ли отговорили по-знаещите и по-можещите, по стъкленият диск слага ли се нещо или си е гол? Благодаря предварително за разяснението.
Поздрави!


Качвам и нов изглед на схемата от преди - нашия колега се увлича по цветните моливи, но е факт схемата е 100%-ва.


spirit1 То хубаво е 100%-ва, но нали високоволтовия кондензатор трябва да е преди искрището, където е високо напрежението, а на тази схема дори е след понижаващия трансформатор, където е ниско напрежение, нещо противоречия има или аз се бъркам?
« Последна редакция: Август 21, 2013, 07:21:22 pm от g1905 »

lazy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #134 -: Август 21, 2013, 07:29:46 pm »
    Високоволтовите кондензатори са нарисувани като правоъгълници. Има пакет от три вляво от диска и осем от дясната му страна. Последно по диска се каза, че няма метални ламели. Моя въпрос, обаче е какво има на плъзгача, който е най-отдолу. Благодаря!
« Последна редакция: Август 21, 2013, 08:15:24 pm от Maistora52 »