Справочници, схемотехника, теория > Компютри, мрежи, freeware софтуер, операционни системи и др.

Помощ за лаптоп

(1/3) > >>

Phill:
Здравейте, не знам дали тук е точното място да си задам въпроса, но ако не е ще се надявам на благосклонността на модераторите :)
От няколко дена се боря с един лаптоп (ACER aspire 1690) - проблема е, че картината изчезва (а като изчезне не зарежда и операционната система - съдя по работата на харда), а понякога се появява картина, работи известно време - понякога 1 минута, друг път 2 часа без проблем и после пак загадъчно се губи. Тъй като преди да изчезне картината се появява т.н. "черга" на екрана (екрана става на цветни ленти) се насочих към видеокартата. Направи ми впечатление, че радиатора на видеокартата доста загрява. Предположих, че дефекта се дължи на прегряване, но картината изчезва и при напълно студена видеокарта, а когато работи, работи и при температура, при която можеш да пържиш яйце върху радиатора. Закачих и външен монитор (с идеята, че е възможно проблема да е в монитора на лаптопа), но и той работи, когато работи този на лаптопа, когато не работи - не работят и двата.
Под самият дисплей на лаптопа има една тясна и дълга платка, която се оказа Screen Inverter. Като напишете в google Acer FL9050 ще намерите снимка на въпросното нещо. Забелязах, че ако разбуташ този инвертор понякога картината се появява или пък ако има картина, тя става на черга или изчезва напълно. Обаче не всяко разместване има ефект и не всеки път ефекта е един и същ.
Въпроса ми е - може ли някой да ми даде идея как да проверя дали работи този инвертор?
И още един въпрос - би ли трябвало ако има закачен външен дисплей, а е откачен от дъното дисплея на лаптопа, външния дисплей да работи?
Искам да се извиня за лаишките въпроси, но вече няколко пъти нося лаптопа на "майстори" и ефекта е нулев.
Благодаря предварително за всички отговори. :)

Seeker:
Screen Inverter - това е инвертора за лампата която осветява течните кристали. ако тя не работи дисплея ще е тъмен , но ще има картина (вижда се като я осветиш с фенерче) и във външния монитор ще има картина.
Това с чергите ме навежда на мисли към видеопаметта и видеопроцесора, нещо като лоша спойка по платката.

BONETI:
Имах същия проблем на настолния компютър и се оказа от видео картата...

getca:
Здрасти, Phill...

Защо всички се насочват към най-сложния вариант с хардуера?..  Я си дрълни един жив диск на Линукс (Puppy, Ubuntu и др. подобни), зареди и виж как се държи машината. Аз се боря една седмица с едно вградено видео на Nvidia поради същите симптоми с чергата. Оказа се елементарна настройка на драйвера в Линукс, ама кой да ти каже. Картата поддържа само режим AGPх2, а драйвера по подразбипане е х4 и резултатът е нестбилна система и чести забивания с черга на екрана.
Дай инфо с каква ОС работиш, каква точно е видеокартата, драйвер и т.н.

Поздрави...

miromad:
Аз също имах същия проблем с лаптопа на сестра ми - HP G6000. Това може и да е от видеокартата, но аз го оправих от Display Properties - Screen Saver - Power - и всички настройки ги нагласяш на Never, най-вече за изключването на монитора трябва да е нагласено на Никога. По този начин проблема се оправи. Надявам се да съм помогнал.
ПП: Операционната система е Уиндоус ХР. Между другото, оригиналните драйвери на този лаптоп са за Виста (няма такива за ХР) и на Виста няма подобни проблеми. Тези драйвери, които съм инсталирал на ХР, не са оригинални. Може би за това създаваше такива проблеми.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия