Автор Тема: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви  (Прочетена 126850 пъти)

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #90 -: Октомври 07, 2009, 11:10:53 am »
Абсолютно има... Това прилича на тибетска ритуална паница /не знам точно как се нарича/, виждал съм една малка като хаванче от медна сплав с нещо като чукало пак от мед. Като се търка по показания начин "чукалото" около ръба се чуваше точно този звук. Казаха тогава че звукът се ползва за медитация и спиране на ума, вероятно и за стриване на разни илачи в аюрведата или за готвене... Щом топли и вода, значи е бетер мултифункционално устройство  :) Почнал съм едно такова от неръждавейка сега пък да видим......... Дрънча у нас и настройвам музикално на 50 херца та да се топлим на зима с 10 лв/мес.  ;D
Поздрави

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Пи&#
« Отговор #91 -: Октомври 11, 2009, 10:57:19 am »
Искам да попитам дали някой е прoбвал постановката от патента на Питър Дейви, където електродите са радиално разположени месингови цилиндри?
« Последна редакция: Октомври 11, 2009, 06:11:15 pm от kaisersoze »

mat

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #92 -: Октомври 17, 2009, 02:28:21 pm »
Линка с тибетската ритуална паница който дадох по-горе се оказа съвсем истински, само дето лекичко се е разминал със завирането на водата в паницата. Това е някакъв звуков резонанс при който се отделят мехурчета и няма нищо общо със завиране.
До този извод стигнах като гледах това фимче:
http://www.youtube.com/watch?v=JA57uLvDaz4
В края му се наблюдават същите мехурчета. Не знам дали това явление има общо с темата.
Мисля, че опита може да се направи и с чаша за вино.

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #93 -: Октомври 17, 2009, 03:12:28 pm »
Явлението се нарича " акустична кавитация" и определено има общо с темата според мен. Общо взето тези " пеещи паници" са голяма работа.
http://www.youtube.com/watch?v=_RBwj3HUOi0
Съмнявам се да стане с чаша за вино, но все пак нищо не се знае.....

mat

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #94 -: Октомври 17, 2009, 05:20:12 pm »
Ето с чажа за вино: http://www.youtube.com/watch?v=9JJnklJTSjw&feature=related
Вчера гледах и друго филмче с обикновена чаша вино, но не си струва да го търся.
Кажи повече за връзката с темата ако обичаш.

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Пи&#
« Отговор #95 -: Октомври 18, 2009, 01:59:01 pm »
Според мен връзката е следната: на филмчетата ясно се вижда с колко малко енергия какво влияние на водата се оказва с подходящият резонанс. Ако приемем че търкането на ръкохватките на паницата или въртенето на дървената точилка е енергията внасяна чрез ел. енергията, с подходящият резонанс нищо чудно да накараш водата да заври вместо да кавитира :). Между другото направих постановката от патента на Дейви. Засега нямам точни изчисления. В момента когато имам нещо точно ще пиша. Първоначалните впечатления са, че работи като нормален нагревател с КПД приблизително 100 %. Вода 2 литра от 10,3 градуса до 42 градуса за 25 минути със средна консумация от 0,82 А. При покачване на температурата расте и консумацията.  Резонанс се наблюдава единствено малко преди завиране....
Още нещо ми направи впечатление докато гледах отново филмчето с изобретението на Дейви. На 13 - тата секунда ясно се виждат два варианта на изобретението. На по близкия до камерата в задния край където влиза жицата се вижда също една метална сфера. Също така основата ( стойката ) ми изглежда много добре обработена и със странна форма и като че и тя участва в процеса. Дали е възможно да се създава звукова вибрация в основата на уреда, звуковата вълна да се "транспортира" по медната тръбичка и да призвежда звук с определена честота в първата полусфера, която резонирайки със сферата във водата да я кара да завира. Горе долу като саксофона - въздух се подава в мунщука пренася се по тръбата където му се подава подходящият резонанс и звука се издава през отвора. Гумената ръкохватка служи за да не се гаси вибрацията по металната тръба, ане да се предпази от електричеството? Какво ще кажета за този вариант?
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 02:45:18 pm от kaisersoze »

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Пи&#
« Отговор #96 -: Октомври 20, 2009, 02:23:58 pm »
След като завърших опитите с патента започнах опитите с резонансният отоплител.
Изводите от този от патента са:
1. Работи с добро КПД, но не по - голямо от 100%
2. Работи на принципа, че ползва водата за товар ( едно време имаше такива бойлери ). Това нещо в последствие видях, че е описано и в началото на патента :).
3. Патента е за подобрение на този тим потопяеми нагреватели като се прибавя и заземяване.
4. Въобще не става въпрос за резонанс и КПД > 1.
Сега за резонансният отоплител. Мойто крайно виждане за системата:
Според мен вътре в сферата е основната резонираща " полусфера " ( слагам я в кавички защото формата не е точно сферична ). Сферата е пробита отгоре и отдолу за да може да преминава водата, а самата сфера играе ролята едновременно на резонаторна повърхност за вътрешната "полусфера" и за защитен корпус от електричеството. Заварената пластинка отдолу е предпазител за долният отвор, а горната полусфера за горният отвор. Фазата е вързана за вътрешната резонаторна полусфера, а нулата за сферата.
Сега по - важното според мен - за резонанса и честотите.
Ако внимателно се гледа филмчето или по - скоро слуша :) на 18 тата секунда, малко преди потапянето на устройството във водата започва  да се чува лек писклив звук. След доста мъки успях да отделя сравнително чист образец на този звук, да го мултиплицирам и по този начин получих "еталон" за сравнение на звуковата честота издавана при работа на устройството. Тъй като не успах да го изчистя достатъчно от паразитни шумове ( репортерката не спря да бърбори ) и да анализирам с компа, на ухо сравнявайки издаваната честота на звука от филмчето с такава от честотен генератор достигнах до извода, че честотата e в диапазона от 1400Hz до 1800 Hz .
В този диапазон има само една октава на 50Hz - 1600 Hz, която според мен е и резонантната честота на резониращата "полусфера".
От домашните потреби взех една лъжичка от неръждавейка - не точно полусфера, с диаметър 40мм. Резонантната и честота е 1906 Hz. Закрепвах я на метална пръчка и на дърво - при закрепване към метала честотата се повиши незначително ( 10 Hz което подсказва, че връзването на жиците няма да промени резонанса кой знае колко ). При дървото нямаше разлика. След това се опитах да я издуя до формата на сфера. Не постигнах кой знае какъв успех, но все пак резонантната честота спадна на 1830 Hz, оказа се че формата определено влияе на резонанса. Неприятното беше, че след обработката, резонанса вече не беше достатъчно чист и амплитудата спадна значително. Е то все едно да пробваш да произведеш музикален инструмент с чук и менгеме :).
Изводи: или е небходима сфера със същия диаметър за продължаване на опитите или със същата форма но по - голям диаметър. Сега ще пробвам да изпиля малко тази предишната за да видя как ще се промени резонанса. Също така мисля, че съм на прав път: Честотата от филма може да е 1600Hz, сфера с размери като изобретението на Дейви наистина ще има резонантна честота около 1600Hz и 1600 Hz е октава на 50 Hz тоест полусферата ще резонира при 50 Hz вибрация. Имам и други доводи, че наистина става въпрос за звуков резонанс, но за тях по - нататък.
Толкова от мен засега. Ако някой може да помогне откъде да се намерят сфери с подходящи рамери ( примерно през 2-3 мм ), някой който може да произведе по поръчка, или как да се обработват и променя резонансната честота ръчно моля да помогне.
Според мен настройката на тази резонантна полусфера е най - важната част от целият нагревател. Резонанса трябва да е точно 1600 Hz след закрепване и връзване на жиците. Опити с електричество са безмислени преди да се постигне резонантна честота на 1600Hz. Ако няма резонанс полусферите ще работят като обикновен да го нарека "съпротивителен" нагревател ( бръснарски ножчета, пластини, планки и т.н ) с max КПД 1 или по - малко.
« Последна редакция: Октомври 20, 2009, 02:41:07 pm от kaisersoze »

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #97 -: Октомври 20, 2009, 04:15:50 pm »
Да речем, че едната полусфера резонира на честота кратна на 50 Hz, примерно 1600 Hz. Въпросът е другата полусфера на каква честота резонира? Дали е на октава на 50 Hz или е хармонична на нея? И какво точно се случва при промяна на разстоянието между двете полусфери?

mat

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #98 -: Октомври 21, 2009, 12:52:31 am »
kaisersoze, ще кажеш ли как точно измерваш резонансната честота? Как разбираш, че е в резонанс?

Аз като гледах филмчето и ми се струва, че водата започва да ври преди полусферата да се е потопила.
Междувпрочем тази вода става ли за пиене? Дали е здравословна? Защото участва като товар и качеството и неминуемо се променя.

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #99 -: Октомври 21, 2009, 09:40:07 am »
Честотата на полусферата измервам с програмата за настройване на камбани приложена в началото на темата. С микрофон и самата полусфера. Захващам полусферата за стойката, на която ще седи и я удрям с метален предмет. Програмата изчислява резонансната честота. Всеки предмет естествено има няколко различни резонансни честоти, но една от тях е основната - тази при която резонанса е най - силен ( има най - голяма амплитуда на трептението ). Ако настройката на камбанката е добра честотата си личи от първия опит. Например на чаша от вино резонансната честота е с амплитуда около 50 докато всички останали трептения са с по малко от единица. За по - голяма сигурност след 10 тина опита става ясно коя е основната резонансна честота.
Какво установих вчера. С изпилване от материала на полусферата ( изтъняване на стените ) намалява и резонансната честота. Стигнах до 1690 Hz и спрях. Днес ще ходя да купя материалите за останалата част от устройството и останалата настройка ще направя като всичко е сглобено.
И да, мисля, че е естествено водата да се загрява още в момента когато голямата сфера допира водата. Резониращата полусфера е вътре в тази сфера и когато се включи устроството резонанса и електричното поле го има вътре в сферата.
Имам един въпрос към електротехниците. Някъде в началото на темата прочетох, че устройството приличало на кондензатор. Какво би се получило теоретично ( и опитно ако е правено ) ако кондензатор се вкара в резонанс?

Неактивен johnny_fx

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 118
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #100 -: Октомври 21, 2009, 10:56:31 pm »
През единият полупериод вътрешната полусфера резонира на честота кратна на 50 Hz, да речем 1600 Hz, през другия полупериод другата полусфера или резонира на честота кратна на 50 Hz (1600 Hz или 800 Hz примерно), или под влияние на трептенето на първата полусфера и разстоянието от нея втората полусфера резонира на хармонична честота /това не знам, дали е възможно/. Какво ли точно се променя и настройва, чрез разстоянието между двете полусфери?

Само за сведение:
дължината на вълната във водна среда на 1600 Hz е 92.5 см, на 800 Hz е 185 см, на 50 Hz е 2960 см
дължината на вълната във въздушна среда на 1600 Hz е 21.44 см, на 800 Hz е 42.88 см, на 50 Hz е 686 см.

Какво отношение има дължината на вълната? Ако настроим камбанката да резонира на въздух, като я топнем във водата, какво ще се случи?

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #101 -: Октомври 22, 2009, 12:29:24 pm »
Много въпроси няма отговор. По - важното е да се разбере принципа на работа. Аз лично не мисля, че втората полусфера резонира. Нямам точен отговор защо мисля така.
Днес настроих малката полусфера да резонира на 1600 Hz. Сега трябва да търся втората полусфера с подходящи размери и форма.

илко илиев

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #102 -: Октомври 28, 2009, 09:08:48 pm »
здравейте отново.тази идея за направата на това нещо ми беше отминала докато аная вечер не ме потърси един господин и ме запали пак.прочетох какво е написано,и кой как разсъждава и пак ме навежда на мисълта че има нещо в тая топка.

gogotosam

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #103 -: Октомври 30, 2009, 02:55:25 pm »
  Здравейте Изобретатели !
Прегледах темата , заели сте се с нещо много просто ,но пък при това трудно постижимо . Тук се сещам за думите на Айнщаин - всяко велико нещо е много просто , но не съвсем.
Днес и аз реших да се захвана с опити . Въпроса ми към всички е - някой има ли личната поща на Илко Илиев . Имам  въпрос към него.
 Желая успех на всички. Нека не забравяме ,че колкото повече енергия се произвежда , толкова повече природата страда и изобретения от този вид може да спаси света от енергийна криза.
   Благодаря за вниманието :)

Неактивен kaisersoze

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 28
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #104 -: Октомври 30, 2009, 08:56:35 pm »
Някой има ли идея как да повишим мрежовата честота от 50 Hz примерно на 200 Hz евтино без да ползваме честотни преобразуватели по 600 лева ? Така примерно при ефект от 2,3 КПД при 50 Hz може да се достигне ефект от 9,2 КПД при 200 Hz !