Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Други нагревателни устройства

Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви

<< < (9/25) > >>

administrator:

--- Цитат на: altium в Май 14, 2008, 05:02:22 pm ---На снимката на последното устройство виждам камбана и под нея - сфера. Въпросът е: сферата куха ли е или плътна? И с каква дебелина ако е куха?
Ако е куха, може вътрешния обем да е с подходяща резонансна честота.
Ако е плътна, може да ползва вихровите токове.
Всъщност размерът на камбаната може да не е точно с резонансна 50Хз, може да е кратна на нея. Но пак не е задължително да е  кратен на 50хз, след като се потопи във вода се изменят механичните характеристики и сумарната е 50.
Виждам, че Дейви сравнява звука от камбаната с нотатa Сол (G1), на която е известна честотата (48,999Hz). Не съм сигурен дали свири точно G1, трябва да се погледне точно кой клавиш е.
Ето и справка за честотите на музикалните тонове: http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html
Ето и нотите на пианото: http://www.dolmetsch.com/midinotes.gif (позицията на свирещия е отляво на схемата)
Явно трябва да се пробва с тонгенератор и усилвател на мощност, за да се установи опитно най-добрата честота ИЛИ да се настрои всяка камбана точно на 50 (или кратна на 50 - октави). Последното става лесно с микрофона на компютъра и някоя програма - честотомер. Аз ползвам Enable Guitar Tuner, с помощта на която си настройвам акустичната китара с микрофона.



--- Край на цитат ---
Невъзможно е толкова малка камбанка или сфера да резонира с 50Hz. Предполагам, че трепти с 800 или 1600 Hz, които са кратни октави.

Много ценно -- страница посветена на този резонансен отоплите: http://energia.sl.pl/boiler.htm
Човекът е ходил няколко пъти и е видял как работи, има снимки с апмперметър, на които ясно се вижда как водата ври при 2.5А
Той казва, че алуминиевата сфера само за предпазител от случайно докосване на двете полусфери. Така че дизайнът практически не е променен.

administrator:
И така, да сумираме нещата:


Дизайн:

Дизайна на телекинетичния отоплител на Питър е много прост. Състои се от две основни части. Най-важната е резонансната полусферична купа (1) направена от материал с добри звукови качества - Питър винаги използва неръждаема стомана. Втората част е буферната полу-сферична купа (2), която е почти идентична по форма на първата, с тази разлика, че радиусът й е с 4 мм по-голям от този на резониращата полусфера (1). И двете купи са закрепени синметрично една в друга, което означава, че полусферата (1) епоставена в полусферата (2). Освен тези две полусфери, отоплителят включва и дълга тръба (8), която държи частите заедно, две гайки (5) и (3), които фиксират купите на мястото им, шайба (4), с която се регулира разстоянието между тях (L) и електрически жици (6) и (7), които захранват двете полу-сфери с електричество.

При първия прототип резониращата полусфера (1) е направена от стар велосипеден звънец. Размерите й не са от значение, единствено важно е тя да съвпада в звуков резонанс с честотата от 50 херца и повърхността й да е равномерно паралелна на външната буферираща полу-сфера (2). За да затопли водата, двете полу-сфери трябва да бъдат потопени в нея. Уникалното е, че когато е настроен правилно водата завира моментално.

Настройване на отоплителя:

След като се сглоби, телекинетичният отоплител трябва да се настрои по два параметъра. Първият е да се настрои полу-сферата (1) на собствена честота, която да я кара акустично да резонира, когато се възпроизвежда звук с честота 50 херца. Вторият параметър е разстоянието (L) между двете купи. От това разстояние зависи да се формира постоянна вълна между двете купи. От това зависи ефективността на целия отоплител.

administrator:
Ето оригиналния патент от 1944 г. http://mazeto.net:8080/Heating/Peter%20Davey/92428.pdf
Oбърнете внимание че описаното устройство е подобно на Joe cell и на Стенли Майер, няма нищо общо с това, което имаме на снимка.

Ето размерите на цилиндъра според патента. Maтериала е месинг:
Централен електрод 1  - 6.35 mm диаметър (1/4")
Дебелина на 2-ра и 3-та тръба - 0.79 mm ( 1/32")
Разстояние между електродите - 6.35 mm (1/4")
Височина на цилиндрите - 38.1 mm (1 1/2")



trax:
Дали има някакво значение на коя полусфера се подава фазата и на коя нулата (до колкото разбирам директно мрежовото напрежение се ползва, нали) ?

sheki:
по безопасно е фазата да се закачи на вътрешната сфера , както altium ти писа виж картинката.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия