Справочници, схемотехника, теория > Батерии, зарядни и десулфатизиращи устройства

Кристална Батерия - Експериментална Въглеродна Батерия

(1/3) > >>

teofilius:
  Здравейте! Тези дни направих експериментална батерия, която нарекох въглеродна(графитена). Тук http://www.youtube.com/watch?v=0B4_TCChRh0 съм пуснал видео. Съставена е само от три елемента :  Графитен спрей, хартия, алуминиево фолио. Хартията отделя графитения слой от алуминиевия. Напрежението варира между 180~350 миливолта върху двата електропроводими слоя. Хартията е напълно суха. Напрежението на изхода не се променя вследствие на продължително даване на късо на двата електропроводими слоя. Имам определени виждания за това как работи и как може да работи една кристална батерия и се надявам постепенно да постигнем нещо достатъчно ефективно и работещо ....

vlindos:
Интересно е. Влият ли се параметрите ако има друг кристален лист в близост? Колко ток отдава? Пробва ли с диод :D

teofilius:
От нищо не се влияе. Иначе е обикновена принтерна хартия. Мисля че с няколко последователни листа ще успея да захраня един светодиод в импулсен режим. Ще го направя и тогава ще видим как ще е.

RUS:
Добър опит - поздравления!
Опитай да направиш пречупвания като хармоника от тази батерия.Като ъглите са към 90 градуса.Някъде бях чел за оптимизаране на явленията при подобна форма.Вероятно ще има някаква промяна.
Очакваме още инфо по темата.
Успех!

teofilius:
Благодаря!
Ще е интересно да видя как ще е с медно фолио. При използване на друга междинна среда вместо хартия , трябва да има поне някаква слаба проводимост . Опитвах с найлон при което ефекта е нищожен. При случая с използване на хартия, тя е напълно суха и допълнително изсушена с лампа , което изключва електролитни ефекти. Смятам че ефекта се дължи на нулевите (топлинни и квантови) трептения и движения на електроните в състава на хартията които контактуват с два различни електропроводими слоя.  В случая са алуминий(фолио, тиксо) и графит(спрей). Нито графита, нито алуминия са полупроводници , така че нямаме забранена зона както е при полупрододниците. Хартията пък има много слаба проводимост - тоест има в състава си свободни електрони част от които, прескача към алуминиевия и графитения слой. Минуса е на алуминиевия слой , съответно той е и с по голяма проводимост и може да усвои повече електрони отколкото графитения слой. Има още неизвестни. Целулозата под микроскоп има сходна на кристална структура и освен това въглерода също е част от съставките и...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия