Автор Тема: Електролизер - експерименти  (Прочетена 200866 пъти)

vladtod

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #150 -: Май 09, 2012, 12:22:28 pm »
Работна площ 16/20

eiffel65

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #151 -: Август 16, 2012, 02:00:15 pm »
Надявам се скоро да приключа с резонанса и веднага ще публикувам сметките си.
Някой знае ли какво става със молекилите които още разпъваме ?

eiffel65

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #152 -: Август 16, 2012, 02:38:20 pm »
Здравей vladtod
Питането ми към теб е като си мерил А това в колата ли го прави или на трансформатор?
Защото съм забелязал, че в колата като и да го суча едно и също излиза.И при първото засичане на колко волта имаше на самите болтове на клетката при 13бр и при 7бр ?
Благодаря предварително.

vladtod

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #153 -: Август 16, 2012, 07:51:32 pm »
..
Алтернатора ми е 120А  и поддържа 14В до 20-23 А , само на колата съм правил замервания с това http://www.tpetrov.com/ImagesTE/JPG/30ACDSDIR.jpg за съжаление обаче икономия не съм постигнал след десетки опити на настройки на аванси, количества и т.н. дори малко не спадна м..... му.
« Последна редакция: Август 18, 2012, 05:33:15 pm от vladtod »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #154 -: Февруари 09, 2013, 01:37:07 pm »
Вижте последните ми експериментални конструкции на клетка и електролизер наречени FS1c и FS6cE . Ако събудя някакъв интерес ще коментираме подробности. Като поразчистя и подредя "лабораторията"ще направя  видео на работата им. Сега ще опиша обобщено няколко експеримента за добив и ефективност. За тръбната клетка за сега нищо. За електролизера; стомана 316L, захранване: директно от мрежата през кондензатор към мостов изправител(грец) + и -  в двата края на електролизера, твърде известна схема, концентрация на електролита 10% NaOH. Измерените ток и напрежение директно на изводите са 11,35 А / 12.3 V т.е. приложена мощност 139.6 W. Измерения добив на газ по познатата технология с 1 лт. PET бутилка  винаги беше за 71 сек. в продължение на 4-5 часа непрекъсната работа. приложената мощност леко спадаше а температурата на електролита не превишаваше 40 градуса в края на периода. Според калкулатора ефективността по Фарадей варираше между 108-110% а електрическата около 65-66%. Тук ще бъде коректно да отбележа че мощността от мрежата измерена с два различни уреда (ватметри) беше около 60% повече. Логично когато говорим за ефективност на електролизер да имаме в предвид и загубите т.е. да сме на ясно каква мощност дърпаме от мрежата и каква мощност ще получим от произведения оксиводород или само водород ако разделяме газовете.

eiffel65

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #155 -: Февруари 09, 2013, 05:33:38 pm »
От снимката се вижда, че си се потрудил добре. Аз нямах възможност иначе исках да направя същото но с 6 ламарини и 8 клетки.
Но според мен тази не става за автомобил. На 14-15 В ще се дигне много А и ще почне да загрява/пени. А искам да попитам за такова количество на минута тя сигурно ври?
« Последна редакция: Февруари 10, 2013, 08:44:21 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #156 -: Февруари 09, 2013, 06:34:24 pm »
По късно (седмица две) ще пусна видео. Ако си на ясно това е т.н. мокра клетка. Плочите са изцяло покрити с електролит. Нивото над плочите не позволява да ври при разумни граници на добив. Може да се получи и 5лт./мин. но е нужна височина и мрежа за да не тръгне по маркуча увлечен електролит от газа. Предимство на потопената е че цялата площ на плочите или тръби е използваема. Недостатък е по големия размер.

N9301S

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #157 -: Февруари 09, 2013, 06:44:14 pm »
Колега Кузмов,
Да ти имам проблема ;D  Я ти ги докарай до 5-6 л/мин. а за другото ще му мислим после ;)

eiffel65

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #158 -: Февруари 09, 2013, 07:05:14 pm »
Михаил Кузмов
Наясно съм. Имам направена със 7 прегради с по 6 ламарини във клетка. Както ти каза изцяло потопени но пяната си я има и се увеличава с продължителен процес и с двата вида основа. Недостатък ми е кутията защото се разлепя и протича.

N9301S

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #159 -: Февруари 09, 2013, 07:24:24 pm »
eiffel65
За съжаление използваните основи  особено натриевата са ужасно агресивни.Пробвал съм всякакви лепила и силикони- почти нищо не им се опира. Плексиглас и хлороформ е твоето решение.Или монолитна кутия с уплътнители от пено pvc.Чрез разумно нагряване омеква, така че може да се работи с него.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #160 -: Февруари 09, 2013, 08:16:54 pm »
Предпоследния електролизер който разбих за да използвам плочите за този който виждате беше на 100% репликация на Bob Boyce. Беше с 19 плочи 1 средна за + двете крайни за - .Така конструиран при около 700W приложена мощност добивах 3.5 лт./мин. Този е с 6 плочи повече и без да го насилвам даде 1лт. за 46сек. при 220w приложена мощност при 104% по Фарадей. Това ми дава основание да си мисля за тези 5лт. Но може би се изсилвам! Определено ефективността ще спадне. Вижте и вече несъществуващата Boyce репликация.
« Последна редакция: Февруари 10, 2013, 08:48:40 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #161 -: Февруари 09, 2013, 08:24:01 pm »
FS6cE не достатъчно добре кондициониран и това е причината да не го насилвам.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #162 -: Февруари 11, 2013, 06:25:22 pm »
eiffel65 Здравей!  Да не става за кола !Голям е! Както съм написал в #154 експериментален. Учуден съм от пяната за която пишеш в #158. При мен това не се случва Ползвай D9.pdf където Bob Boyce е изчерпателен по този въпрос. Аз правя и една допълнителна операция която ми изглежда че има голям ефект по този процес и сякаш от това няма никакви проблеми по нататък дори скъсява процеса на кондициониране. Все пак това е предположение, опита ми е само върху последните две показани неща от #154. Като приключа с кондиционирането на FS6cE ще пусна и видео. Сега пак няма пяна, има мини мехурчета газ който излитат с голяма скорост от електролита и увличат електролит към изхода. По голямата част се удрят в капка и увлечения електролит на капки отново се връща. Разбира се има решение на този проблем и то се вижда на снимките от разбития ми електролизер. Това е надупчената плоча а може и PVC мрежа за комари. Имам и други идеи които не съм пробвал. Все пак това си е голям проблем за изхода на газ особено за автомобилите. Ако няма добра филтрация може да попаднат частици NaOH във вид на електролит в цилиндрите. Това отдавна се коментира в yahoohidroxygroup.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #163 -: Февруари 14, 2013, 08:51:22 pm »
Ето така изглежда работата на FS6cE

eiffel65

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #164 -: Февруари 16, 2013, 06:01:39 pm »
А може ли във видеото да се види как си вързал клетката и реялна консумация във А и V. Че това и аз мога да докарам така но не с показанията в първият ти пост ли кой беше вече забравих. Не се заяждам но искането ми е за тия които са го правили вече и знаят, че това не става с тока от динамото както изглежда на видеото! А може и да губя представа за площа  на клетките може и тях да поясниш и ще се ориентирам към отговора по моите тестове  ;)