Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Вашите експерименти

Електролизер - експерименти

<< < (51/51)

balabanoff:

--- Цитат на: Михаил Кузмов в Февруари 09, 2013, 01:37:07 pm ---Вижте последните ми експериментални конструкции на клетка и електролизер наречени FS1c и FS6cE . Ако събудя някакъв интерес ще коментираме подробности. Като поразчистя и подредя "лабораторията"ще направя  видео на работата им. Сега ще опиша обобщено няколко експеримента за добив и ефективност. За тръбната клетка за сега нищо. За електролизера; стомана 316L, захранване: директно от мрежата през кондензатор към мостов изправител(грец) + и -  в двата края на електролизера, твърде известна схема, концентрация на електролита 10% NaOH. Измерените ток и напрежение директно на изводите са 11,35 А / 12.3 V т.е. приложена мощност 139.6 W. Измерения добив на газ по познатата технология с 1 лт. PET бутилка  винаги беше за 71 сек. в продължение на 4-5 часа непрекъсната работа. приложената мощност леко спадаше а температурата на електролита не превишаваше 40 градуса в края на периода. Според калкулатора ефективността по Фарадей варираше между 108-110% а електрическата около 65-66%. Тук ще бъде коректно да отбележа че мощността от мрежата измерена с два различни уреда (ватметри) беше около 60% повече. Логично когато говорим за ефективност на електролизер да имаме в предвид и загубите т.е. да сме на ясно каква мощност дърпаме от мрежата и каква мощност ще получим от произведения оксиводород или само водород ако разделяме газовете.

--- Край на цитат ---
Можеш ли да покажеш схемата на свързване на плочите?
Благодаря!

Михаил Кузмов:
Може да! Все пак да подчертая, този дизайн е т.н мокър. И за девете снимки които поствам. Съкращението FS означава full submerged (напълно потопен). 1с, 1cell (една клетка) 6с, 6cell (6 клетки). От този тип дизайн се извличат само смесени газове. Конструкцията става неразумно сложна ако трябва да се разделят газовете. За това се използва другият тип наречен сух. Също става с тип "хофманов апарат" но там ефективността е твърде ниска. Този тип е за учебни цели.
Кутията има 6 самостоятелни прегради, подобно акумулатор за 12 в. Всяка преграда поема 4 плочи чийто изводи са изведени самостоятелно през отвори на капака, херметично уплътнени. Капака се уплътнява с гарнитура. Над преградите има малко разстояние за събиране на газовете от 6те отделения. Над 2ра и 4та междина на капака има монтирани изходящи щуцери.
24те извода на плочите дават възможност за разнообразно свързване. Има щуцери за пълнене, отвори за изравняване на електролита и т.н. подробности. Има само един начин на свързване при който електролизерът работи най ефективно, същевременно добива достатъчно газ. Останалите добиват повече газ но еф. спада.
Този дизайн трябваше да работи в автомобил. В последствие събрах повече занания и се отказах. Така сега си го имам като експонат.

Михаил Кузмов:
Ето ти снимка на свързване в най ефективна работа. В средата на капака има монтирана SS тръбичка затапена със заварка от долу с по широка планка. В отвора се пъха датчик за следене на температурата на електролита.
Фактически всяка клетка се представя като двойна. Малко по дебела от единична, същевременно двойно по голяма площ. Уникален дизайн.
Твоя си работа как ще го използваш щом се занимаваш с води.
Без управление на захранването, постига над 2лт./мин. газ вързан към работещ автомобил на празен ход. Това е прекалено много за автомобили с двигател под 2000сс.
Ако ще пресилваш тока, изводите от плочите трябва да са SS316 поне м5 (като на снимката). Забелязват се посинени медни връзки на мястото на притискане от шйбите от експериментално насилване. Конструкцията е издържлива и на налягане. Тествана на 5 bar. Нормално работи от 0.5 до 1 bar тъй като водорода дифузира през всичко.

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия