Автор Тема: Електролизер - експерименти  (Прочетена 207756 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 220
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #195 -: Март 09, 2013, 10:37:59 pm »
Има и лоша новина че за 10А ток ще трябва да купиш 14 такива по 3 лв. ! И две добри:1, доколкото разбрах от сайта може връщане на закупена стока и 2, ще можеш с превкл. на кондензатори сравнително прецизно да регулираш тока през около 0.71А и съответно добива!

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #196 -: Март 10, 2013, 01:57:47 am »
  Какво ли ще се получи, ако вместо гасящ кондензатор за погасяване на напрежението се  използва симисторен регулатор. Един димер за осветление 10А ще свърши работа. Е, синусоидата ще е малко "отхапана", но лесно може да се пробва. Ако по този начин се замести кондензатора ще може  да се регулира и тока през клетката .

« Последна редакция: Март 10, 2013, 10:52:03 am от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #197 -: Март 10, 2013, 08:29:06 am »
  Какво ли ще се получи, ако вместо гасящ кондензатор за погасяване на напрежението се  използва симисторен регулатор. Един димер за осветление 10А ще свърши работа. Е, синусоидата ще е малко "отхапана", но лесно може да се пробва. Ако по този начин се замести кондензатора ще може  да се регулира и тока през клетката .


Пробвал съм с такъв регулатор.
Има проблем обаче. Вероятно токът се променя по някакъв необясним за мене начин, тъй като при еднакъв ампераж и напрежение с и без регулатора производството на газ пада с ок. 20%
« Последна редакция: Март 10, 2013, 10:50:47 am от Maistora52 »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 403
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #198 -: Март 10, 2013, 10:12:55 am »
Михаил Кузмов може и да е прав. Ползвал съм ги като пускови за трифазан двигател 2х400мкф.
Това дето го има във Викиват е добро.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 403
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #199 -: Март 10, 2013, 10:18:26 am »
toncho Ако можеш да си намериш от някъде кондензатори от старите луминисцентни лампи и те ще станат.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 403
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #200 -: Март 10, 2013, 10:26:55 am »
toncho Ето схемата, може да ти свърши работа за нещо друго.
Чертал съм я на ръка, извинявай.

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #201 -: Март 10, 2013, 12:37:04 pm »
Мерси Ksurnev, за схемата. Аз също я намерих в аудио форумите като евтин аналог на филтри обаче мисля, че Михаил Кузмов е прав за нашето приложение и сигурния "бум".
Имам следния въпрос към по-знаещите - ако имам 2 отделни семисторни /триаци/ регулатора по 10А има ли вариант да ги свържа /в паралел най-вероятно/ така, че да ги разтоваря. И дали греят много семисторите и как да им сметна радиаторите при консумация 10А.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 220
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #202 -: Март 10, 2013, 11:42:54 pm »
Захванали сте една идея с триаци и тиристори в която съм професионално специализиран! От мн. мн. години се занимавам с тиристорни и симисторни управления на мощни и маломощни двигатели, захранвания, осветление и т.н. За да правите това трябва да сте наясно с принципа на работа на тези електронни прибори. И двата прибора работят в ключов режим по следния начин: могат да пропуснат почти цялата синусоида или само част от нея в зависимост от момента, в който подаваме управляващ импулс и се запушват в момента, в който синусоидата премине през нулата. И така този цикъл трябва да се случва всеки полупериод. За симистора всеки положителен и отрицателен, за тиристора всеки положителен. Схемите за управление са и прости и сложни в зависимост от това какво целим и какво управляваме. Сега за електролизата: по принцип може да се направи, но ще бъде по-неефективно от всички други начини. Защо? Нарастващия фронт на синусоидата никога не може да започне от нула а това само по себе си означава, че там имаме прекъсване т.е. спираме тока през клетката макар и за кратко време. Опитах се по най-разбираем начин да обясня! Има още мн. неща да се кажат, но ще стане сложно и няма смисъл. Зарежете това! Просто приемете, че ще намалите ефективността в каквато и схема да включите тиристор или симистор. Освен ако искате само да намалявате!
« Последна редакция: Март 12, 2013, 03:13:08 am от Maistora52 »

Seeker

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #203 -: Март 11, 2013, 07:57:34 am »
Имам следния въпрос към по-знаещите - ако имам 2 отделни семисторни /триаци/ регулатора по 10А има ли вариант да ги свържа /в паралел най-вероятно/ така, че да ги разтоваря. И дали греят много семисторите и как да им сметна радиаторите при консумация 10А.
Разсейваната мощност е пада на напрежение върху симистора  х  тока през него.  Или тока на квадрат х вътрешното съпротивление на отпушен симистор. Едното се мери с осцилоскоп , другото се взема от данните на прибора.
« Последна редакция: Март 11, 2013, 07:59:11 am от Seeker »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 220
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #204 -: Март 11, 2013, 08:36:05 pm »
Добре, но хората които четат това очевидно са забравили електротехниката от средното училище и това е причината да не пиша реферати с формули от които никой не се интересува! А колко водородни ентусиасти имат осцилоскоп или поне приличен multiсet? Моята идея е първо да станем повече, после много и на края всички! В началото мисля, че е най-добре да се започне с най-простото и най-лесното за да се получи нещо, и съответно стимул за следващо стъпало нагоре!!!!!!!!
« Последна редакция: Март 12, 2013, 03:15:52 am от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #205 -: Март 11, 2013, 09:18:08 pm »
Колеги, тук си говорим за електролиза....май. Не схващам какво общо с нея имат споменатите тиристори, триаци, симистори... Как си обяснява toncho, че ще захранва 110 волтов консуматор с 220V от мрежата?  Хм..а някой знае ли къде са другите 110v? Пусни си  toncho електролизера и замери тока преди греца!! Измери си реалната консумация от мрежата - това е истината.
 
 

« Последна редакция: Март 12, 2013, 03:17:02 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 220
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #206 -: Март 11, 2013, 10:25:29 pm »
Тончо ето ти снимки на сбирщайна от кондензатори които ползвам при моите експерименти! Да се ориентираш! И запомни, колкото повече увеличаваш броя на клетките (но не повече от 100-105 ориентировъчно, защото напрежението на мрежата варира), ще имаш по-малко загуби в реактивния товар (кондензатор)!
« Последна редакция: Март 12, 2013, 03:18:25 am от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #207 -: Март 11, 2013, 11:00:36 pm »
Четох 3 страници назад и не можах да намеря за какво ги слагате тия кондензатори.

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #208 -: Март 12, 2013, 10:34:44 am »
CPU, отговора на въпроса ти е в #171 на Михаил Кузмов.
Уважаеми N9301S, как се включва 110В консуматор /в случая говорим за електролизер само/ в 220В мрежа съм писал в Отговор #180 - през диод. Къде се дяват останалите 110В - справка в учебниците за 7-8 клас или където се учеха полупроводници ...... не помня вече.
А по електронните компоненти ами електро-лизата е лиза със ток! Ако ни светнеш как по друг начин можем да управляваме електричеството и то за тези мощности, аз поне ще ти бъда много благодарен.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 220
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #209 -: Март 12, 2013, 05:14:35 pm »
Кондензатора е реактивен товар! На негово място може да сложите една печка! Тогава ще си имате хем топлина от печката хем газ :o разкошна работа ;D и свръх ефективност :P Майтап бе Уили ХА Ха  :-*