Автор Тема: Електролизер - експерименти  (Прочетена 204647 пъти)

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #180 -: Март 02, 2013, 07:48:25 pm »
Днес си направих следния експеримент - суха клетка директно в мрежата на 110В, т.е. през един диод, не през грец.
Клетките са 58, пластини - 59 бр., 9/14 см. работна площ, 304L а разстоянието е 2 мм. след натягането. Захранвам първа и последна пластина. Никакво ограничаване на тока на този етап. Замерено право напрежение след диода - 107-109В.
Имах забъркан 10% електролит с КОН и пробвах първо с него, но веднага падна автоматичния прекъсвач - 16А. Същото се случи и с 5%.
Замених електролита с чиста /изворна/ вода и ............... започна бурен процес при 8-10А. Радостта ми обаче беше кратка - бързо осъзнах, че съм си направил бързовар  ;D
Питането ми към по-опитните колеги е - ако огранича тока с кондензатори, както коментирахме по-горе с Михаил Кузмов и сложа отново електролит - да очаквам ли електролиза или пак бързовар ще имам?

N9301S

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #181 -: Март 02, 2013, 08:55:25 pm »
toncho,
като ти чета поста все едно виждам себе си преди няколко месеца. Т.е. мислех по същия начин и всички тия грешки ги направих.
 Няма как да включиш консуматор 110 в. на 220 без познатите ни методи за понижаване на напрежението, като траф например. Получаващ директно късо, но поради естеството си ел-лизера не може на изгори както ако е крушка, ами или ти сваля бушоните или изгарят кабелите.
Моят съвет е направи си 2,3 или 4 ел-лизера на общо 220В. и ги свържи последователно с един грец и мирна ти глава. Грец 1000в 50А в КОМЕТ струва лев и шейсе.
« Последна редакция: Март 03, 2013, 04:48:18 am от Maistora52 »

DIDO112

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #182 -: Март 02, 2013, 09:06:34 pm »
Направи си електролизер със 100 пластини и тогава захрани директно. Иначе както си захранил сигурно си ударил 60А.
« Последна редакция: Март 03, 2013, 04:49:10 am от Maistora52 »

N9301S

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #183 -: Март 02, 2013, 09:28:46 pm »
Лично аз препоръчвам няколко електролизера понеже по лесно се охлаждат. Ако е само един със 100 пластини електролитът докато стигне до средните вече е позагрят и към средата просто прегрява.
 Личен опит!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #184 -: Март 02, 2013, 11:34:13 pm »
Toncho! Не бях ли ясен? Ето ти препоръки за този електролизер! Първо намери си грец, мощен! С диода имаш само един полупериод с греца два! Второ намери си кондензатори в паралел 140 mF да станат! Трето зарежи  КОН ! Използвай NaOH! Друг път ще обясня защо! Четвърто, плочите имат подготовка преди събиране, ако не я знаеш ще трябва да я научиш! Пето, следва кондициониране с малък ток 1-2 А и по схема повишаване 1 седмица. За тази площ която посочваш и кухина м/у плочите 2мм със 140 mF ще имаш около 10А колкото и клетки да навържеш последователно. Но не повече от 100-105. Ако вържеш повече напрежението в/у клетките ще падне под 2 волта съответно и тока. В този диапазон можеш да работиш експериментално. Така електролизера ще остане дълго време студен при условие че поддържаш оптимално ниво на електролита. Запомни мн. важно: горещ електролит означава газ с ниско качество и понижена ефективност. Оптималната плътност на електролита трябва да бъде 22% NaOH за минимално съпротивление. Има още мн. неща относно дизайна извеждането на освободените електрони след разбиването на водната молекула както и захранването които правят електролизера високо ефективен но това по-нататък !
« Последна редакция: Март 03, 2013, 04:53:21 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #185 -: Март 03, 2013, 05:18:30 pm »
Както е написал по горе, N9301S захранването с вода на много пластинчатия сух електролизер е сериозен проблем!!!!!! Имам сложна разработка по този проблем която решава нещата но по принцип аз съм фен на"мократа клетка" поради факта че винаги се използва цялата площ на плочите.За това съм сложил името FS(full submerged) напълно потопена! Тази конструкция на "суха клетка" която се мотае из мрежата е най лесна за изпълнение и най не ефективна. Помислете само, преливащия електролит обединява всички плочи в една клетка и това вече не е електролизер а клетка която трябва да работи на около 2в. Подали сме обаче 12 в. в двата края. Какво става с 10те волта? Ами просто започват да генерират топлина! Какво става с качеството на газа? Колко газ имаме смесен с водна пара? Какво става когато електролита не прелива? Добър вариант! Да обаче не! Нивото трябва да бъде ниско за да могат образувалите се мехурчета газ да излетят през газовия отвор. От това следва и намалена площ на плочите контактуващи с електролита,от това следва и по голям ток преминаващ през единица площ, и на финала следва  пак загряване. Сега се върнете в началото и прочетете първото изречение. Ако пък някой има нещо против написаното нека се обоснове!!

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #186 -: Март 03, 2013, 10:15:17 pm »
Благодаря за емоционалните отговори  :)
Утре ще си купя препоръчаните компоненти и продължавам.
Имам питане към Михаил Кузмов /и не само/ за Сода Каустик-а /НаОН/ - във всички форуми преобладава мнението, че КОН е най-добрия електролит за електролиза. Кои са предимствата на НаОН?
И още един въпрос - как е като безопасност НаОН спрямо КОН?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #187 -: Март 06, 2013, 05:13:46 pm »
toncho! Ще побликувам отговор в "образователен документ за електролиза"!

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #188 -: Март 08, 2013, 07:41:30 pm »
Днес ми остана време за тестове - суха клетка, серия от 50 клетки /51 плочи/, 3 мм. разстояние. Захранвам през кондензатори/и и грец от мрежата - схемата която коментирахме с Михаил Кузмов. Замерих напрежение м/у двете крайни плочи 110В. Получих 2л/мин. при 2,5А. и над 4л/мин с 5А. Мисля, че не е зле.
Кондензаторите обаче греят - това нормално ли е? По тази причина не оставих клетката да работи повече от 10-а минути.
Кондензаторите са два - всеки от 80-100 мФ /така пише на корпуса/, чисто нови. Мога да ги включвам поотделно в паралел. Защо обаче всеки един от тях ограничава тока само на 2,5А? Нали на всеки 14мФ трябва да пропускат по 1А?
И страшно много пяна получих. Утре ще купя НаОН и ще забъркам свеж електролит.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #189 -: Март 08, 2013, 10:43:35 pm »
Да не би да си взел електролитни кондензатори? Те не са подходящи за тази схема! Трябва да са за променлив ток! 80-100 mF за променлив ток ще да е нещо мн. голямо!!! Пяна имаш защото не си почистил с NaOH!

Неактивен dbonev

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 27
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #190 -: Март 09, 2013, 12:46:09 am »
         Toncho, Кузмов е прав, че ако са електролитни, (т. е. имат изразен поляритет - на корпуса имат написан  + и -) не само ще загреят , но и ще гръмнат.
          За голям ток при 50херца, можеш да ползваш пускови кондензатори от монофазни електродвигатели .
« Последна редакция: Март 09, 2013, 04:16:19 pm от Maistora52 »

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #191 -: Март 09, 2013, 01:58:30 pm »
Точно такива са кондензаторите - пускови за електродвигател:
http://vikiwat.com/product/16493/kondenzator-puskov-280vac-80-100-f-tolerans-5.html
и
http://vikiwat.com/puskov-kondenzator-130-156muf-330vac.html
Нямат означен поляритет и изрично питах когато ги купувах - не са електролитни. Прикачам ги като снимка, но не са големи.
За 3-4 мин. работа достигат 50 градуса и изключвам да не стане беля. Защо така? И пропускат според мен ампер на 30 мФ - ако се гледа означения капацитет.
« Последна редакция: Март 09, 2013, 02:05:43 pm от toncho »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 371
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #192 -: Март 09, 2013, 05:16:04 pm »
toncho
Това са ПУСКОВИ кондензатори, работят много малко време - докато тръгна двигателя, после се изключват до следващия старт. Имат изглежда много голямо реактивно съпротивление.
Трябват яки кондензатори от примерно - луминисцентно със стартерите, или електролити, вързани с диоди като неелектролитни.
"Имало едно време" едни руски кондензатори МБГО, МБГЧ големи тухли, но не съм срещал по магазините сега.

toncho

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #193 -: Март 09, 2013, 06:40:51 pm »
Ksurnev, може ли малко подробности за "електролитни, вързани с диоди като неелектролитни". Тази схема не ми е позната а ми звучи много интересно!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #194 -: Март 09, 2013, 10:11:25 pm »
Ksurnev e абсолютно прав за тези които показваш! Ще трябва обаче да го опровергая за електролитните свързани като не електролитни! Няма да станат поради същия проблем! Поради малката си площ и големия капацитет(дължащ се на електролита който съдържат) могат да пропуснат голям ток но бързо загряват и следва гърмеж! Сега се върни на моето описание стр.12 отговор #178! Eто и един линк какво да купуваш! http://vikiwat.com/kondenzator-10muf-400v-mbgo.html
« Последна редакция: Март 09, 2013, 10:25:18 pm от Maistora52 »