Автор Тема: Rotoverter  (Прочетена 184110 пъти)

smsi-h

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #135 -: Декември 28, 2014, 11:34:46 am »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Rotoverter
« Отговор #136 -: Декември 28, 2014, 11:46:14 am »
Хълк, ако този клип, показан от  smsi-h не е фейк, какво ти пука, че би се въртял на празен ход без консумация?
Тук няма и акумулатор даже! Имаме единствено амортизация на мотора и генератора...

smsi-h

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #137 -: Декември 28, 2014, 11:53:29 am »
Румънецът е жесток. Но ми е интересен инвертора. Малък е. При това голямо прасе, големият двигател дето го ползва за генератор, колко мощност може да преобразува?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Rotoverter
« Отговор #138 -: Декември 28, 2014, 01:19:24 pm »
Клипът е фейк. Има една дъска, вижда се на 2,23мин. под която съм убеден, че има кабели.
Клип направен да събира гледания, а после да носи доходи. Аман...

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Rotoverter
« Отговор #139 -: Декември 28, 2014, 01:22:01 pm »
Здравейте !
След известно умуване :) по темата, моят скептицизъм се измести в посока, че има хляб в това или по точно е добре да се експериментира за да се установи със сигурност. Това което е интересното в случая е самият маховик и факта, че физиката не е много наясно с центробежните сили и случващото се с материята подложена на такива. Нека не забравяме че във вселената всичко се върти около себе си или около нещо си. Защо ли? Моите разсъждения в тази посока ме навеждат на мисълта, че при ротация на материя в нея се натрупва освен кинетична и други енергии непознати на съвременната физика (да допуснем, че е така). За да работи обаче машината т.е. да бъде ефективна трябва да се използва генератор от вятърна централа който е ниско-оборотен (има такива работещи от 200об./мин. до 800 об./мин.). С помощта на ремъчни предавки и мотор на 2000 об./мин. се прави предавателно число 5:1 към маховика (т.е. маховика се върти с 1000 об.мин) и 5:1  от маховика към генератора. По този начин имаме предаване по мощност от ел.мотора  към системата. Ел.мотора ще бъде минимално натоварен. Генераторът трябва да бъде със стабилизация на напрежение спрямо оборотите. (вятърните са такива). При натоварване на генератора задължително имаме спиращо действие от него, което предполагам ще бъде компенсирано от предавателното число плюс големия въртящ момент дължащ се на центробежните сили в маховика. Или предполага се, че при достигането на определени обороти в маховик с определена критична маса се натрупва гравитационен импулс умножаващ кинетичната енергия придобита от центробежните сили.
ПП. Всичко написано от мене са допускания и подлежат на обсъждане :)  Между другото ми е интересно на този клип https://www.youtube.com/watch?v=4GTzDop2eYs каква е тази кутия зад маховика с големите керамични изолатори и приличащо на кондензатор или не знам какво нещо с два извода, които не се виждат къде са вързани. Изобщо за какво са толкова големи керамични изолатори сякаш имаме стотици киловолтове :) напрежение. Доста голяма бутафория ми изглежда това, не мислите ли ?

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Rotoverter
« Отговор #140 -: Декември 28, 2014, 01:33:06 pm »
Edin, напълно си прав :), ясно се вижда и на 3:53 мин. и на 4:14 мин. в дървения сандък. Все пак не пречи да се направи малък прототип с маховик и да се види дали ще се самоподдържа.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Rotoverter
« Отговор #141 -: Декември 28, 2014, 02:46:43 pm »
Хълк, ако този клип, показан от  smsi-h не е фейк, какво ти пука, че би се въртял на празен ход без консумация?
Тук няма и акумулатор даже! Имаме единствено амортизация на мотора и генератора...

Аз основно имах предвид модела на tаnevi2010 (меид ин Булгариа:) - там доколкото разбрах нямаме просто директно захранване от генератора към двигателя, а се минава през акумулатори. А ако се направи с обратна връзка и контролери следящи потребяваната мощност и текущия заряд на акумулаторите може да се повиши ефективността. Да използваме съвременните постижения на техниката!
« Последна редакция: Декември 30, 2014, 07:22:28 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Rotoverter
« Отговор #142 -: Декември 28, 2014, 03:13:20 pm »
Именно, но ако имаме самоподдържане, то при липса на товар няма консумация!
А токът за пуск ще е значителен след всяко прекъсване.
Ако говориш само за контролер на акумулатора-става.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Rotoverter
« Отговор #143 -: Декември 28, 2014, 05:43:43 pm »
Ето един експериментатор с честен поглед над нещата:

https://www.youtube.com/watch?v=hl57y-c_bWc
https://www.youtube.com/watch?v=h41oenbUGsE
https://www.youtube.com/watch?v=_-EJhUsxhUs

... разгледайте този канал! Пълен е с хубави експерименти! :D


Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Rotoverter
« Отговор #144 -: Декември 28, 2014, 09:51:34 pm »
Ето още един честен поглед.
Автора казва, че е постигнал самоподдържане, но без товар.
С включване на товар всичко се срива.
Доказва го на видеото.


https://www.youtube.com/watch?v=a3VeXq05yf0

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Rotoverter
« Отговор #145 -: Декември 29, 2014, 12:35:41 am »
Самото самоподдържане вече е успех! Има ли го-винаги могат да се "оберат" още малко сили на триене с прецизност на смазване или изработка!
Останалото е въпрос на мащаб!

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Rotoverter
« Отговор #146 -: Декември 29, 2014, 03:17:22 am »
С риск да се повторя, но в последните клипове колеги липсва допълнителния маховик. Макар, че самите ротори на ел.мотора и генератора сами по себе си са и маховици, все пак допълнителен такъв ще обере колебанията в оборотите и от там ще стабилизира системата най-малкото.
Наблягам и на още едно важно условие системата да е в състояние не само да се самоподдържа, но и да отдава допълнително енергия, само ако в генератора имаме резерв на обороти/напрежение и стабилизация на напрежението захранващо ел. мотора. Според мен има шансове нещата да се получат ако ел. мотора е постоянно токов с поне два-пъти по ниско работно напрежение и електронно стабилизиране на оборотите му. Има и транзисторни регулатори на обороти на моно и трифазни ел.мотори, но не са никак евтини.
И накрая една от причините постановката на Таневи2010 да работи е наличието на инвертор, който сам по себе си е стабилизатор на захранващото напрежение. Инверторите имат толеранс на входното напрежение, който не е малък. Друг важен факт е също използването на алтернатор от автомобил при който напрежението се регулира с реле или електроника и не зависи от оборотите но задължително трябват акумулатори, които да поддържат подмагнитването. Същите работят в режим на постоянен заряд/разряд.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Rotoverter
« Отговор #147 -: Декември 29, 2014, 06:39:57 am »
По последни сведения при устройството на Таневи2010 няма самоподдържане и самозахранване.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Rotoverter
« Отговор #148 -: Декември 29, 2014, 11:02:58 am »
Здравей dymelsoft, и аз искам да пробвам тая система но мисля да ползвам за електромотор колекторен двигател от пералня. Тия двигатели са 13-14000об и може да се управляват с електроника. А при такива обороти може да намалиш доста. Но за сега мисля да пробвам с нещо малко, едно моторче на 12в, имам някакъв маховик от стар магнетофон 2,5кг но още се чудя какво да ползвам за генератор. Имам някакви бавнооборотни постояннотокови мотори може да опитам с тях, и ще пиша за резултатите. Между другото ако ти допада идеята за двигателя от пералня мога да ти дам такъв имам няколко. 

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Rotoverter
« Отговор #149 -: Декември 29, 2014, 12:19:02 pm »
Цитат
Автора казва, че е постигнал самоподдържане, но без товар.

madsat, къде точно има самоподдържане? Аз не видях такова нещо в клипа. Даже не знам как такава система може да се обсъжда сериозно. Това да въртиш генератор с мотор е най-първосигналната идея на света. Вероятно милиони хора са пробвали с какви ли не мотори и маховици. Аз също съм пробвал с махових и с магнитното зацепване на Raoul Hatem! Не ми се получи, но аз ползвах малки некачествени моторчета. Идеята на Hatem може би работи, ако се изпълни качествено. Ето една репликация която уж е успешна:
https://www.youtube.com/watch?v=cVDO7T1wQnY

Цитат
Но за сега мисля да пробвам с нещо малко, едно моторче на 12в, имам някакъв маховик от стар магнетофон 2,5кг но още се чудя какво да ползвам за генератор.

krasias, не ползвай такива малки моторчета. КПД-то им не е добро.