Автор Тема: Rotoverter  (Прочетена 188919 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #90 -: Юни 26, 2014, 08:38:16 pm »
Напълно съм съгласен с @praktik
колебанието на орбитата на луната е форма на махало и не затихват никога защото няма триене.
П.П. не само на луната, всяка елиптична орбита е махало.
Радико така е, но помисли ли че при постановката на Димов, може да се увеличи ъгловата скорост на жироскопа ? ето къде отива енергията на падането.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Rotoverter
« Отговор #91 -: Юни 26, 2014, 09:20:28 pm »
Не ми изглежда вероятно това да се увеличат оборотите на жироскопа при промяна на посоката му. Въпреки това много невероятни неща са се оказали неоспорими факти. :Dака
Без експериментална проверка не може да се каже нищо със сигурност. Обаче съм склонен да допусна, че ако има ефирни завихряния "Ако има" може да се окаже че си прав за ускоряването на жироскопа. така както вятъра ускорява перка така и етерните вихри биха ускорили диска на жироскопа.  Да не забравяме обаче, че изказването ми е чисто хипотетично, твърде много "ако" има в него. Но определено си заслужава проверката.

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #92 -: Юни 26, 2014, 09:47:10 pm »

Затова и предложих на Димов да експериментира, а не само да декларира . Аз ако имах нужната база и инструментариум бих експериментирал по неговата постановка на опита .
« Последна редакция: Юни 26, 2014, 10:25:04 pm от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Rotoverter
« Отговор #93 -: Юни 26, 2014, 10:39:39 pm »
Така както изглежда, Радико и Практик са на крачка от създаването на Перпетуум Мобиле.
Няма лошо, само дето не отчитате важни фактори, които не могат да се изпишат с формули.
Ревизирайте това:
... в безвъздушно пространство и при пренебрегване силите на триене на окачването на махалото (нишката за която е закачено всяко тяло с маса, и тази нишка се окачва за някаква опора, при движението тази нишка се трие с опората)
Махалото ще се движи вечно, а колкото е по голяма гравитационната сила, толкова ще са по-малки периодите на махалото. Ако има перманентно нарастваща сила на гравитацията, периодите ще намаляват съответно с увеличението на силата на гравитациата, но никога няма да затихнат. Ето зависимостта на периода на махало от гравитационното ускорение.
 T=2p sqrt L/G .
Където Р-пи , L-дължината на окачването ( нишката на махалото ) G-земното ускорение , sqrt - корен квадратен.
...

Значи първо ПРЕНЕБРЕГВАМЕ сили на триене! - това са абстракции! и то водещи до грешки!
Второ - ВСЯКАКВИ ВЕЧНИ ДВИЖЕНИЯ НА МАХАЛА противоречат на Закона за запазване на Енергията.
Трето - НЕЗАТИХВАЩИ периоди, трептения или най-общо вибрации БЕЗ ВНАСЯНЕ НА ЕНЕРГИЯ ОТВЪН В СЪОТВЕТНАТА СИСТЕМА също противоречат на Закона за запазване на Енергията.
...
Действайте! - "луд умора нема!"

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #94 -: Юни 27, 2014, 07:40:14 am »
Майсторе, без да накърня честолюбието ти, но не си прав.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Rotoverter
« Отговор #95 -: Юни 27, 2014, 09:02:33 am »
   Хора, повече мислете, по-малко пишете! Имаме две зъбни колелета с еднакъв брой зъби, но едното е малко с по-голям диаметър. Между зъбите има съответно големи луфтове. Ако малкото колело направи 1 оборот в секунда, голямото също ще направи 1 оборот в секунда. Значи ъгловите скорости са еднакви. Различни са линейните (периферните) скорости, защото има приплъзване - то се получава поради магнитните сили на "зъбите", които действат на отблъскване. Диаметърът на големия ротор не трябва да е много по-голям, нека е 1.2 или 1.5 пъти по-голям. Майсторе, знаеш че съм силен във формулите - още повече, че тези са елементарни и 100% са верни.
   И Практик, не ме карай да правя всичко. Идеите ми са много повече от физическите и материалните ми възможности. Аз затова ги споделям - ако някой ги хареса да ги реализира.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Rotoverter
« Отговор #96 -: Юни 27, 2014, 09:25:59 am »
Практик, зарежи "честолюбието" - ДАЙ ПРИМЕРИ, които не са зашмекерувани с формули!
За Махалото аз веднага мога да дам пример - същото такова на стенния часовник СПИРА да се клати, когато пружината му се развие докрай! - Хайде отречи го! Или обясни.
Не знам, дали гледате новата поредица по Нешънъл Джиографик, но и там беше демонстриран примера с Махалото - че спира, и ЗАЩО спира.
Оставете приказките за "триене" между частите, и вържете на един конец един пирон, залюлейте го и ... аз ще гледам сеир!

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #97 -: Юни 27, 2014, 12:26:46 pm »
Майсторе, движението на махалото е колебателен процес, ако не му действат външни сили като триене, то ще се люлее вечно, подобно на тяло движещо се по инерция във безвъздушното космическо пространство, далеч от гравитационни и други влияния на околните тела. А ако махалото спираше така безпричинно както твърдиш, то значи че ЗЗЕ се нарушава, или енергията му се отнася от нещо невидимо и недетектируемо от апаратура. Просто не може да се премахнат напълно силите от триене, и затова махалото рано или късно спира да се люлее. И Радико ти даде примера със орбитите. Но вечни състояния просто няма, понеже всичко е взаимодействащо и зависещо. И ако имаш нужните средства за опита който Радико предложи, да се види качват ли се оборотите на жироскопа от енергията на падащото тяло, моля експериментирай и покажи резултатите, ще бъде много полезно вместо само сухо да теоретизираме.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Rotoverter
« Отговор #98 -: Юни 27, 2014, 03:48:09 pm »
Практик, покрай теб, може и други да не разберат за какво говоря  - защото аз въобще не споменавам "Безпричинно спиране" на колебателен процес - основната ми теза беше, ЧЕ ПОРАДИ ГРАВИТАЦИОННО ПРИВЛИЧАНЕ НА ТЕЖЕСТТА (ЧУКАНА, КИЕКА) НА МАХАЛОТО, СЪЩОТО ИМА ЗАТИХВАЩИ КОЛЕБАНИЯ ПОСЛЕДВАНИ ОТ СПИРАНЕ.
Чети бре, момко - две очи имаш!
Всички останали приказки за триене, пренебрегване, въздушни и безвъздушни пространства, космос и пр. просто отпадат. Не говоря за тях.
Говоря, че всяко Естествено Махало - тежест окачена на връв, синджир, въже, лост - и намиращо се в зона на гравитационно привличане спира най-вече поради влияещите Гравитационни сили.
От друга страна, при липса на Гравитация - такова "естествено " построено махало - просто не може да съществува. Хайде ми обясни ти, как си го представяш таковата махало на три светлинни години разстояние от Слънцето. Ще има ли "равномерен колебателен процес" въобще? Не, няма да има въобще никакъв колебателен процес!
Вероятно трябва да препиша Цялата "Механика" на Нютон, за да разбереш, че всички тези "АКО", "Вечно", "Триене" и пр. са отнесени с много УСЛОВНОСТИ само и единствено за идеални тела в идеални условия и пр.
Мисли братко, какво обяснявам, а не ти какво си мислиш, че обяснявам.
Останалото, което пишете и обяснявате не подлагам на спор!
« Последна редакция: Юни 27, 2014, 04:01:38 pm от Maistora52 »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Rotoverter
« Отговор #99 -: Юни 27, 2014, 04:56:08 pm »
    Майсторе, знаеш че съм силен във формулите - още повече, че тези са елементарни и 100% са верни.
От кога търся такъв човек, ако може да ми разясни формулите. Аз до сега, признавам си не съм направил нито един експеримент, все още тероритизирам ???. Започна да правя експеримент, ама нали са ми казали че първо е теорията. Но с нея малко трудно се справям и по-точно с формулите и. И тъй като са формули трябва да са математически точно издържани и верни. Но имам и още един проблем още по-слаб матема-тик съм. А ...тиката не търпи компромиси- щом има знак за равенство, значи от двете му страни трябва да има еднакви величини и накрая резултата трябва да е с такава размерност. За мое нещастие повечето от формулите не спазват това тъй да се каже златно правило и аз съм малко объркан, не мога да премина през теорията и да стигна до практиката. Например класиката - F=m.a и Е=m.c2. Търся да намеря определение за маса, енергия и даже и за сила но не откривам. А пък се и питам как са измерили скоростта на светлината, ама и тази светлина май не ще да се забърза или да се позабави малко триста хил. и точка. Можеш да ми помогнеш и със силата на тежестта и с центробежните и разбира се центросремителни сили, без тях за къде. И в електричарски форум да не забравим и вездесъщата формула I=U/R. И тъй като трудно схващам ще те помоля да ми обясниш например така - 2+2+2=6 - две еднакви единици плюс две еднакви единици, плюс две еднакви единици е равно на шест единици еднакви като от другата страна на равенството. Иначе с формулите на дядо Кирхов се оправям. И с дядо Архимед се оправям, без да пише формули от практика, пропуснал е изглежда теорията.   

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #100 -: Юни 27, 2014, 06:04:33 pm »
Майсторе, цитат:
Цитат
Практик, покрай теб, може и други да не разберат за какво говоря  - защото аз въобще не споменавам "Безпричинно спиране" на колебателен процес - основната ми теза беше, ЧЕ ПОРАДИ ГРАВИТАЦИОННО ПРИВЛИЧАНЕ НА ТЕЖЕСТТА (ЧУКАНА, КИЕКА) НА МАХАЛОТО, СЪЩОТО ИМА ЗАТИХВАЩИ КОЛЕБАНИЯ ПОСЛЕДВАНИ ОТ СПИРАНЕ.
Добре, значи според теб причината за спирането на колебанието на махалото е в гравитацията, би ли обяснил защо и как става така, и къде отива енергията на колебливото движение на махалото ?
Цитат
От друга страна, при липса на Гравитация - такова "естествено " построено махало - просто не може да съществува. Хайде ми обясни ти, как си го представяш таковата махало на три светлинни години разстояние от Слънцето. Ще има ли "равномерен колебателен процес" въобще? Не, няма да има въобще никакъв колебателен процес!
Да, без гравитация няма махало, никъде не съм споменавал обратното. Радико спомена че при движението по орбита на планетите, се изпълнява закона на махалото.

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #101 -: Юни 27, 2014, 06:21:46 pm »
Питам дали Силата на Корилисис не би могла да изиграва някаква роля във жироскопичната постановка на Иван Димов със деструкцията на енергията от падането ?

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #102 -: Юни 27, 2014, 06:26:46 pm »
ndm цитат :
Цитат
Например класиката - F=m.a и Е=m.c2. Търся да намеря определение за маса, енергия и даже и за сила но не откривам
В тези формули няма определение за маса и енергия и сила, те само дават взаимозависимост между маса и енергия и сила.
Сам трябва да прозреш определението за маса и енергия, и сила :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Rotoverter
« Отговор #103 -: Юни 27, 2014, 06:39:38 pm »
Цитат
Хайде ми обясни ти, как си го представяш таковата махало на три светлинни години разстояние от Слънцето. Ще има ли "равномерен колебателен процес" въобще? Не, няма да има въобще никакъв колебателен процес!
Разбира се, че ще има, но ние трудно ще го измерим защото махало с дължина три светлинни години ще прави едно разклащане поне за 20/30 години да не кажа и за много повече. Давам ти пример конкретно с нашата луна орбитата и има две точки наречени: апогей и  перигей. Разликата в отдалечеността на тези точки всъщтност представлява размахът на махалото. искам да ти обърна внимание на факта, че не е задължително едно махало да се движи само по една права линия, то може да се клати по две перпендикулярни прави при което пътя му ще описва много странни и интересни траектории. Визуализирани на осцилоскоп тези траектории се наричат "Фигури на Лисажу"

@praktik

  • Гост
Re: Rotoverter
« Отговор #104 -: Юни 27, 2014, 07:33:30 pm »
Цитат
искам да ти обърна внимание на факта, че не е задължително едно махало да се движи само по една права линия, то може да се клати по две перпендикулярни прави при което пътя му ще описва много странни и интересни траектории. Визуализирани на осцилоскоп тези траектории се наричат "Фигури на Лисажу"
Радико, това не е ли всъщност движението на махалото на Фуко, то регистрира королиосовите сили действащи в южното и северното полукълбо, със обратни знаци.