Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Ендотермичен реактор GEET на Paul Pantone
Искам GEET
Радико:
Пич тъп ли си или какво в посочения линк става дума за ЕГЕРа на съвременните автомобили. Пру него се вкарва допълнително КАТАЛИЗАТОР
В слъчая изгорели газове, но те служат за катализатор не за енергоносител Докато в тази тема някакви откачалки твърдят, че изгорелите газове могат да ЗАМЕСТЯТ ГОРИВОТО и да изгорят повторно после трети пети път и така до безкрай смехория.
Vector:
Това са ПАРИ и температурата им пада. В изходния колектор се задържат ПАРИ, а и добавят и AdBlue(воден разтвор).
Ето неавтоматизирана рециркулация.
Автомобилните гиганти я ползват за влекачите си. Без нея те са абсолютно нерентабилни. https://youtu.be/dW0moXn9y9U
Радико:
Само не разбрах какво имаш в предвид под рециркулация и какво общо смяташ, че има Адблу с нея. Подозирам че си мослиш, че Адблу през егера отива в двигателя. Ако така мислиш грешиш. Отива в катализатора. Който е след егера.
Vector:
на всмукателния колектор AdBlue няма да получи нагряване.
juliang:
Бих искал да предоставя на вашето внимание една брошурка от фирмата за горелки, с която работим. Мисля че тя ще отговори на някои въпроси относно "Що е то рециркулация на изгорелите газове, защо се ползва, какви се печели и какво се губи".
https://www.weishaupt-corp.com/@@download-file?uid=faed752c91c24398a5ada9f531ffe1ce
Като пропуснем рекламнитe лозунги, виждаме това:
--- Цитат ---What does flue gas recirculation do?
• Reduce oxygen concentration per unit volume (cu-ft, m3) of air
• Increase the air flow speed
• Shorten dwell times for combustion gases in the hot reaction zone
• Lower flame temperatures
• Reduce NOx emissions
--- Край на цитат ---
Точките не са ... как да го кажа ... всяка е следствие от по-горната, не мога тда се разгледат отделно.
Идеята е следната: За единица гориво трябва единица кислород (съвсем примерно). Във въздуха има 20% кислород, така че може да се каже че за единица гориво ни трябват 5 единици въздух. Ако добавим изгорели газове, кислорода в тази смес намалява. Оттам за да се достави единица кислород за единица гориво, трябва да вкарваме повече смес "въздух + газове". Това пък означава, че тая смес ще минава по-бързо през котела (просто щото е по-голямо количество, а обема на котела е еднакъв). Това разтяга/удължава пламъка, което прави площта му по-голяма, което пък води до по-голяма площ за топлоотдаване, което води до по-бързо изстиване на пламъка. Колкото и да е куриозно и да изглежда нелогично - пламъка е по-дълъг, но температурата му е по-ниска.
А именно температурата е тази, която кара кислорода "да полудява" и да се съешва с азота от въздуха. Колкото по-ниска е температурата, толкова повече кислорода губи желание да се съединява с азота.
А ако кислорода не се съединява с азота, се получават по-ниски емисии на азотни окиси. Това е ЕДИНСТВЕНАТА причина да се правят тия манипулации.
Ако се зачетете в документа, ще разберете че една и съща горелка ГУБИ МОЩНОСТ ако се включи функцията за рецилкулация. Няма свободна енергия в тая работа, даже имаме малко по-големи загуби, но пък намалението на азотните окиси е сериозно.
При ДВГ рециркулацията на газовете има абсолютно същите задачи - да намали азотните окиси.
Катализатора има задачата да улови останалите азотни окиси и сажди, а АдБлу-то има за задача да регенерира катализатора - точно както миялната ви има нужда от сол да си чисти филтъра от мазнините. Едва ли си мислите че миялната ви мие със сол, нали? :)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия